Kritikler

Hymnr – Far Beyond Insanity Albüm İncelemesi

Hymnr oldukça yeni bir grup ,ilk albümleri “Far Beyond Insanity” 23 Nisan tarihinde Finlandiya'lı Saturnal Records etiketiyle piyasada olacak!

Saturnal Records – 2021 – Rusya Federasyonu 

Yer altı metal piyasasının sonsuz okyanuslarında bu seferde Rusya kıyılarındayız. Grup hakkında daha ayrıntılı bilgi verirken (örneğin hangi şehirden olduklarından ) olabildiğince ayrıntıya girmek isterim; fakat elemanların isimleri dahil  hiç bir  bilgiye ulaşamadım, o yüzden kritik biraz kısa olabilir..

Hymnr oldukça yeni bir grup, 2020 içinde Far Beyond Insanity Part. I demosunu iki farklı versiyonda piyasaya sürdüler ve ilk  albümleri  “Far Beyond Insanity” 23 Nisan tarihinde Finlandiya menşeli Saturnal Records (Yakın zamanda İstanbullu ekip Sabhankra´da bu firmadan albümünü piyasaya sürecek) etiketiyle piyasaya çıkacak.

Albümde toplam dört parça bulunuyor ve 43.57 dakika uzunluğunda. Evet basit bir matematikle parçaların uzunluğunu tahmin edebiliyorsunuz . Grup Black Metal icra ediyor; parçalarının uzunluğu, imajları, albüm kapak tarzına baktığımızda Mgła etkisini görmek mümkün. Albümün kayıdının oldukça temiz, parçaların temposu her ne kadar hızlı olmasa da yine de kaotik bir yapısı var ve kayıtın başarıyla kotarılması, enstrümanların ve parçanın atmosferinin iyi anlaşılması adına oldukça iyi bir sonuç ortaya koymuş. Parça içindeki değişimlerin balansı oldukça iyi, davulcunun performansı da gayet tatmin edici ama sanki kayıtta biraz arka planda kalmış; öte yandan bu albümün kalitesini aşağıya çeken bir ayrıntı değil. Bence, sadece blast beat bölümlerde daha net duyulan bir performans şarkinin evil yapısını daha da yukarıya çekerdi. Gitar rifflerine melodik-karanlık bir yapı hakim ki bu tarzda kendi adıma belirtmem gerekirse oldukça hoşuma giden bir ayrıntı olarak dikkatimi çekiyor.

Albümün girişini yapan Part I ve II de ki yoğun karanlık melodik yapıyla yükselen tansiyon Part III´te yer yer metal tarzı dışından parçaya entegre edilmiş gitar akor yapılarıyla beklenmedik bir gerilim seviyesine yükseliyor.  Parça uzunluklarının ortama on dakikanın üzerinde olduğunu düşünürsek bu tarz değişimler, dinleyeni parçanın ana ekseninden koparmadan farklı yolculuklara çıkarabilmesi açısından oldukça önemli bir zenginlik.

Son olarak yukarıda kısaca bahsi geçen kapak çalışması konusuna da değinmek istiyorum. Özellikle Mgła ile birlikte kara kalem kapak çalışmaların kullanımı oldukça artmaya başladı. Belli ki bunu sevende bir kitle var, albümün karanlık atmosferini yansıtma acısından da başarılı bir seçim olduğunu söyleyebilirim; ama Hymnr daha profesyonel bir yârdim alabilirdi. Bu tarz işler bir çok benzerinin arasında tekrara düşme tehlikesi ile karşı karşıya bir hal alıyor. Bu noktada kapak çalışmasını işleyen arkadaşın yaratıcılığı çok önemli bir hal alıyor.

Hymnr ilk albümleri ile kesinlikle vasatın üzerinde ve başarılı bir başlangıç yapmış .Black Metal ile ilgileniyorsanız mutlaka şans vermelisiniz.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu