Kritikler

Mayhem – Daemon

Century Media Records – 2019 – Norveç

Karanlığın sahipleri ve Norveç Black Metali’nin yaratıcıları Mayhem geri döndü. Evet yanlış duymadınız uzun zamandır heyecanla beklediğimiz yeni Mayhem albümü nihayet yayınlandı. Öncelikle şu satırları okuyan hiçbir kimsenin gruptan yeni bir ‘De Mysteriis Dom Sathanas’ bekleyeceğini sanmıyorum. Grup Euronymous öldükten sonra yeniden bir araya geldiğinde daha deneysel diyeceğimiz işlere imza atmış ve o ilk kimyasından uzaklaşmıştı, bu durum kimi Mayhem severleri gruptan soğutsa da , kimi Mayhem severler için herşey gayet yolundaydı. Benim içinde efsane albüm sonrası bir araya gelen Mayhem’in yine ruha geri döndüğü dönem Maniac’ın gruptan ayrılıp Atiila Cshiar ile birleştiği dönem diyebilirim.

Black Metal Tarihinin görüp görebileceği en soluk en rutubetli albüm olan ‘Order And Chao (2007)’ bence yeniden birşeylerin çürümeye başladığı zamanlardı. Bu albümün ardından Euronymous sonrası bütün yükü taşıyan gitarist Blasphemer gruptan ayrıldı ve karanlığın şeytani gücü bu seferde başka bir ekiple yeniden güç kazanma yolunda emin adımlarla yürümeye devam etti.Kimilerine göre Mayhem bir efsaneyken kimilerine göre hala geçmişin çürümüş meyvelerini yiyiyordu. İşte bu duruma nokta koymak lazımdı ve grupta bunu yıllar sonra yapmayı başardı. 2014 yılında yayınlanan ‘Esoteric Warfare’ gayet güçlü ve kendilerine yakışan bir albümdü. Sert, karanlık ,uğursuz ve de tavizsiz bir albümdü bu albüm ve grubun sevenleri tarafından gayet beğenilmişti.

Şimdi ise önce albüm kapağı daha sonra ise art arda yayınladığı 3 şarkısı (Worthless Abominations Destroyed, Of Worms and Ruins,Falsified and Hated) ile aklımızı başımızdan aldıkları ve heyecanla beklediğimiz yeni albümleri ‘Daemon’ile karşımızdalar. Bir kere şunu özellikle belirtmem gerekir.Bu albüm gerçekten Mayhem’in en etkili albümleri arasına girebilecek ve kariyerlerinde önem arz edecek bir albüm olmuş, gerek soundu gerekse etkili besteleri ile son yıllarda dinlediğim en iyi Mayhem albümü bu, 10 şarkıdan oluşan albüm ‘The Dying False King’ gibi sarsıcı bir şarkıyla açılıyor, daha ilk dakikadan sizi sarsan grup hemen ardından gelen ‘Agenda Ignis’ ile sizi ele geçiriyor. Devamında gelen ‘Bad Blood’ grubun son yıllarında yaptığı en etkili şarkılardan biri kanımca, özellikle Atilla resmen sesiyle lanet saçıyor. Devamında gelen ‘Malum’ ve albüm öncesi ilk dinlediklerimizden ‘Falsified and Hated’ ile lanetin zirvesine ulaşıyorsunuz. Yine albümün en klas şarkılarından olduğunu düşündüğüm ‘Aeon Daemonium’ buram buram Norveç karanlığı içeriyor, ardından destekleyici şekilde gelen ve bu albümden ilk dinlediğimiz ve hastası olduğumuz ‘Worthless Abominations Destroyed’ geliyor. Karanlığın zirvesindeki en uçlardaki yolculuk bu seferde yine çok beğendiğim ve dinlerken tüylerimi diken diken eden ‘Daemon Spawn’ ile devam ediyor. İlk dinlediğimde oha lan dediğim ‘Of Worms and Ruins’ ‘ten sonra ise grubun yıllar sonra yeniden zirveye ulaştığı bu albüm ‘Invoke the Oath’ gibi klas bir şarkıyla kapanıyor.

Mayhem yıllar sonra gayet iyi ve etkili , buram buram kendileri kokan bir çalışmaya imza attı. Elbette yine kimileri sevecek, kimileri hiç beğenmeyecek ama ben beğenenler arasında yerimi alanlar kısmında olacağım. Mayhem ne Lords Of Chaos ‘un etkisi nede başka şeylerin değil sadece Black Metal’in sahiciliğine inanıyor ve bunu da bizlere fazlasıyla yaşatıyor Daemon’da, e daha ne olsun!

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

25 + = 34

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu