Kritikler

Gaerea – Mirage Albüm İncelemesi

Son yılların hızla yükselen gruplarından biri olan Portekizli Black Metal grubu Gaerea'nın Mirage albümünü sizler için inceledim

Season Of Mist Records – 2022 – Portekiz

Portekizli bu genç grubu illa ki son yıllarda gösterdikleri çıkışla bir yerden yakalamış olmalısınız. Ama ben yine de size kısaca bahsedeyim. Gaerea 2016 yılında kurulan ve oldukça yeni sayılabilecek bir grup olma özelliğini taşıyor. Fakat bu 6 yıllık geçmişlerine tam 3 albüm ve onlarca konser sığdırdılar.

Son yıllarda özellike Mgla ve bazı İzlandalı grupların vermiş olduğu Post Metal etkili ve duygu yoğunluğu yüksek black metal ivmesinin ekmeğini yiyen gruplardan biri olan Gaerea, Mirage albümü ile beni bayağı kendisine çekmeyi başardı.

Aslında grup Limbo albümü ile adından söz ettirmişti. Ben ise takıntılı olarak grubun maske takmasını tüm sosyal medya mecralarımda eleştirmiş hatta ufak-tefek kötü şeyler söylemiştim. Bu son dönemde eleştirdiğim grupların yapmış olduğu kayıtlar benim yüzüme bir gerçeklik gibi çarpsa da, ben grubun bu imajını beğenmediğimi belirtmeliyim. Mgla, Uada, Misþyrming vs bu akıma kapılan aklıma ilk gelen gruplardan sadece bir kaçı…

Şimdi diyorsunuz ki ,Cenk toparla artık, konuya gel!

Mirage albümüne gelecek olursak, üst düzey bir vokal performansı ile karşılaştığımızı söylemek hatalı olmaz, özellikle youtube kanalımıza ve instagram hesabımıza yüklediğimiz bir Gaerea videosunda vokal arkadaş (niye öyle yazıyorum, çünkü isimleri çok gizli) çok iyi bir sahne performansı sergiliyordu. Gizlilik konusuna gelecek olursak, Geara’nın Rauta’ya verdiği live interviewde bile maskesiz olmalarına rağmen grup üyesinin yüzünün blurlanması gerçekten merak uyandırıyor.(Belki de konuşulsun diye yapıyorlar)

Müzikal olarak değerlendirecek olursak, Gaerea bana göre Post Black Metal denilen akıma daha yakın geliyor. Gerek duygusal geçişler, distortion arpejler ve kuvvetli bir şekilde acı çeken vokal tarzını benimsemelerinin yanı sıra , sözlerinde işledikleri temalarla bana bu hissi verdi diyebilirim.

“TRUE” black metalciler post black metale karşılar. Yıl 2022 olmasına rağmen hala bu true&false muhabbetinin yapılıyor olması da gerçekten çok gereksiz fakat böyle bir gerçeklik maalesef hala revaçta ve işleniyor.Albüme dönecek olursak, gerçekten baştan sona kaliteli bir eser ortaya çıkarılmış.Groove geçişler, keskin soğuk black metal tonları, post black metalde duymaya alıştığımız distortionlu arpejli girişler, ve yırtık bir çığlık vokal, tabii yer yer hızlanıp alevlere odun atan atmosfer…

Genç ve başarılı bulduğum bir grup, dediğim gibi bu “gizemli” imaj olayları beni biraz sıktı, eskiden tüm gruplar corpse paint yapardı, şimdi herkes kapşonu,maskeyi çekiyor öyle sahneye çıkıyor. Bu bir tercihtir tabii fakat artık sıkmaya başladı!

Albümde 3 tane parçaya video klip çeken grup, ülkemize gelir mi, bilinmez ama eğer gelirlerse (eskiden bir yerde yakalarsınız diyordum ama malum enflasyon olmuş %1000) mutlaka izlenmesi gerektiğine inanıyorum.

Klipleri aşağıya bırakıyorum…

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu