Kritikler

Behemoth – Opvs Contra Natvram Albüm İncelemesi

Polonyalı Extreme Metal efsanesi Behemoth'un geçtiğimiz ay piyasaya çıkan yeni albümleri "Opvs Contra Natvram" 'ı inceledik

Behemoth – Opvs Contra Natvram Albüm İncelemesi

Nuclear Blast  Records – 2022 – Polonya

Bir gün Behemoth yorumlayacağım aklıma gelmezdi 🙂 Ama herşey benim için Adam Michał Darski yani nam-ı diyar Nergal’i Ukrayna’da katıldığım Faine Misto Festivalinde tanıyana kadardı. Hiç sosyal medyada olduğu gibi bir tip olmadığını ve gayet samimi olduğunu görünce sanki bakış açım biraz değişti.. Üstelik ayın şarkı listesi için Behemoth’u kapak yaptığımız bir görseli resmi sosyal medya hesaplarından paylaşarak beni bir kez daha şaşırtmayı başarmıştı.(1000’den fazla beğeni almıştı) Tamam, bu kadar övgü yeter!

Behemoth artık eski bir grup sayılabilecek kadar geçmişe sahip bir topluluk. 2000’lere kadar o kadar da adından söz ettirmiyordu. Tabii kimilerine göre tam anlamıyla black metal yaptıları ilk albümleri çok farklı gelse de, herşey bence “Satanica” ile başladı. Bunu takip eden diğer albümlerle birlikte grup artık seviye atlamış, düz bir black metal grubundan ziyade, metal müziğe yön veren ve belkide black&death metal akımını geliştiren, kitlelere ulaştırmayı başarmış bir müzik topluluğuna dönüştü.

Albümlerinde her zaman kullandıkları genel temalardan biri de hristiyanlık karşıtlığı, şeytani teoloji,kaos vb. Fakat bunu son yıllarda medya ortamlarına da taşıyınca başları biraz derde girmişti. Grup için bir başka dönüm noktası ise, bir çokları için grubun en iyi albümü olarak kabul edilen “The Satanist” albümü olmuştu. Bu albümlerle birlikte grup görsel kimliğe çok daha fazla önem verdi. Bir çok şarkısı için çektikleri video kliplerinin kalitesi ve kurguları çok yükseldi. Konserlerde sahne görsellerine daha çok özen gösterildi ve bence grup bir kaç seviye daha atladı denilebilir.

Ve şu aşamada benim ön yargılı baktığım dönemlere gelmiş bulunduk 🙂 Neden? Çünkü, grubun frontmani Nergal, tam anlamıyla medyatik ve sosyal medya fenomeni bir karakter şekillerine bürünmüştü.(Tv’de yarışma programında jürilik yapmıştı) Bu biraz gruba karşı beni geri itmişti. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi Nergal’in politik duruşu, sosyal medyada yanlızca şov yapmaması, belirli eylemlere destek vermesi ve bizzat içinde bulunması sebebiyle başı oldukça derde girmiş, binlerce dolar cezalara çarptırılmıştı. Fark ettiyseniz albüme bir türlü geçemedim..

Evet, buraya kadar kısmı zaten herkes aşağı/yukarı biliyor. Şimdi geçelim Opvs Contra Natvram’a… Albüm kapağı çok eleştiri aldı, zira Slayer’ın hemen hemen benzer sembollerde bir kapağı mevcuttu. Belki,Slayer fanı olduğu için böyle bir şey yapmışlardır, belki de gerçekten Slayer’ın böyle bir kapağı olduğunu unutmuşlardır… İlk eleştiri buradan gelebilir. Albümüm müzikal,görsel ve performans açısından eleştirebileceğim hiç bir eksi noktası yok. Yine albüm çıkmadan önce videolar ile gündem oldular, ve ortamı ısıttılar. Özellikle Ukraynaya verdikleri desteği belli eden “Off To War!” isimli şarkının başında, meşaleler ile Ukrayna bayrağı renklerini yapması çok iyi bir detaydı.

Grup, Varşova’da bir plazanın en üst katında hazırladığı BEHEMOTH – OPVS CONTRA CVLTVRAM (Live Atop The Palace of Culture) 4 şarkılık canlı performansını da geçtiğimiz aylarda çıkmayı düşündüğü turne öncesi dinleyicilerinin beğenisine sunmuştu. Klip gerçekten profesyonelce çekilmiş bir canlı performanstı. Fakat gökdelenin tepesinde yapmalarının sebeplerini kendilerine sormak gerekiyor 🙂 Bana biraz rock gruplarının kliplerini hatırlatmadı değil…

Behemoth büyümeye devam ediyor. Ve bence çizgisini müzikal ve ideolojik anlamda bozmayıp aksine daha da güçlendirerek devam ediyor. Büyük bütçeler harcayıp çok kaliteli sinematografik videolar hazırlıyor, başarılı fotoğraf çalışmaları yapıyor ve çok büyük sahnelerde çalıp binlerce kişiyi buluşturuyor. Sahne performansları ve şovları için ciddi emek harcıyor…

Ben bu grubu sevmiyordum ya! Ama bence yine iyi bir albüm yapmışlar… Özellikle “The Deathless Sun” , “Off to War!” çok iyi şarkılar… Albümde neler mi var ? Mistik ve kaotik atmosfer, yer yer groove denebilecek geçişler, başarılı sololar, oldukça iyi koro vokaller ve tabii ki Nergal’in baya iyi yansıttığı performansı var! Grubun tişörtlerinde ve internette kullandığı görseller albüm kapağından daha başarılı olmuş. Benim bu albümü dinlerken tek eleştirebileceğim şey kapağının albümü yansıtmıyor olması, onun harici gerçekten yılın başarılı albümlerinden birine imza atmışlar.

8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu