KritiklerÖne Çıkan

Sentient Horror – Rites of Gore Album İncelemesi

New Jersey'li Death Metal grubu Sentient Horror'un Rites of Gore Albüm incelemesi Extreminal'de!

Redefining Darkness Records – 2022 – Amerika Birleşik Devletleri

İsveç, old school death metal denilince akla ilk gelen ülkelerden biridir. Son 15 yılı kasıp kavuran old school death metal dalgası, geçtiğimiz yıllarda biraz durgunlaşıp irtifa kaybetmeye başlamışken, buna cevap gecikmedi ve “Sentient Horror” grubu Amerika’dan ortalığı kasıp kavuracak ve hepimizi şaşırtacak bomba bir albüme imza attı. HM-2 gitarlarını hepimiz İsveç OSDM’sinden biliyoruz, sanki elektirikli bir testere tonuyla hayat bulur, bunu monolitik blast beatler ve vahşi gitar riffleri ile bezenmiş mükemmel bir prodüksüyon izler. Sentient Horror’da yukarıda saydıklarımın tamamını bulabilirsiniz, grup bizi adeta 90’lar atmosferine geri götürüyor.

Entombed ve Dismember gibi isimleri gururlandıracak bir çalışmaya imza atan grup hem OSDM geleneğine bağlı kalıp hem de kendi çizgilerinde kalarak özlemini duyan geleneksel Death Metal dinleyicilerine 90’lar ruhunu tüm saflığıyla sunuyor. Açıkçası bu albümle birlikte 2000’ler başlarındaki geleneksel death metali yaşatmaya çalışan çoğu gruptan çok daha başarılı iş çıkarttıklarını düşünüyorum. Aslında 2014 yılında Matt Moliti tarafından solo proje olarak “Sentience” ismiyle aktif olan proje daha sonrasında gruba diğer üyelerin de dahil olmasıyla birlikte 2016 yılında isim değişikliğine gidip şimdiki ismini almıştır.

Kritiğin başlarında “irtifa kaybeden bir tür” derken değinmek istediğim nokta her zaman bu türde binlerce albüm yayınlanıyor ama türün hakkını verecek derecede rekabet içeren çalışmalar sürekli karşımıza çıkmadığı için Sentient Horror’u diğerleriyle aynı kulvarda tutmak istemedim.

Parçalara değinmek gerekirse açılış parçası “A Faceless Corpse” gitarların vahşi ve tehditkar vızıltısıyla bizi karşılıyor, keyif veren sololar ve sağlam davul alt yapısı ile dengelenmiş olan bu parça yer yer tempo değişimleri kulaklarımızın pasını siliyor.İkinci parça olan “Obliteration of Souls” ham death metal rifflerinin kulağa ağır ve agresif geldiği gürültülü thrash metal riffleriyle bizi sabırsızlandırıyor, yüksek tempo ışık hızında sololar aracılığıyla aniden geliyor D-Beat olarak tabir ettiğimiz davul tekniği ile tamamlanan parça oldukça tatmin edici.Genel olarak albümde en çok beğendiğim şarkılar “Swamp Burial”,”Splitting Skulls” ve kapanış parçası “The Eyes Of Dread” oldu. Tempo bir parçadan diğerine sapsa da her şeyi basit ve anlaşılır tutan “Rites of Gore” albümünde sert açılışlarla gitar riffleri yıkıcı tempo yaratan davullara öncülük ediyor.

Uzun lafın kısası genel olarak çok fazla kopyası olan bu türü hakkını vererek icra edebilen grup sayısı oldukça az olmasına rağmen bunu kendi tarzlarıyla da harmanlayan grup biraz daha “Amerikanlaştırılmış” İsveç Death Metali olarak tabir edebileceğim bir albümü bizlere sunmuş ve hem kriterlerimi hem de beklentimi karşılamayı başardı.

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 15 = 16

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu