Kritikler

Ossuary – Cremation Ritual (2015) Demo İncelemesi

Wisconsin/Amerika kökenli olan Ossuary, bassçı Matt Jacobs, baterist Nick Johnson ve gitarist & vokalist Izzi Plunkett’den oluşuyor. 2015’de çıkış albümleri “Cremation Ritual” albümünü ve 2019 yılında “Supreme Degradation”‘ı yayınlamışlardır.

Albüm olarak ilk söyleyebileceğim şey aslında su katılmamış death metal yaptıklarıdır.Yaptıkları death metali tanımlayacak ekstra bir sıfata ihtiyaçları yok. Gerçekten türün özelliklerini son noktada kullanmakla beraber yalnızca vokallerin birazcık black metal öğeleri içerdiğini söylemeliyim. Death metalde alışmış olduğumuzdan çok daha fazla high screamler var ve bunlar oldukça fazla reverble seslendirilmiş. Bunun sebebini biraz şuna bağladım; Izzi kadın bir vokal ve dolayısıyla sanırım high screamleri daha kolay çıkarabildiğini, kendisini bu ton ile daha rahat hissettiğini düşünüyorum. Elbette low screamler ve guttural’lar atan kadın vokaller duyuyoruz ancak tını olarak alışılmıştan çok farklı duyulduklarını — özellikle canlı performanslarda — düşünüyorum. Bu vokal gruba çok uygun olmakla beraber tamamen beklediğimiz tınıyı veriyor. Aynı zamanda bu black tarzı vokal ile yüksek reverbün karışımı ile Ossuary’nin aslında sınırsız ve kötücül atmosferini iyi yansıttığını söylemeliyim. Sanki bir ormanda kovalanıyormuşsunuz ya da kovalıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Gitar rifflerine geldiğimizde gerçekten ecnebilerin “thick tone, fat tone, beefy tone” diye tabir ettiği; oldukça hacimli ve dolgun gitar seslerine sahip olduğunu söylemeliyim. Kayıtlar oldukça çiğ ve kirli duyuluyor ancak gitarlar o kadar canlı ki kendi başlarına dimdik duruyor. Hatta basların bir tık gömüldüğünü söylemeliyim. Davullarda aşina olduğumuz blast beatler yerine çok daha minimal bir çalım var. Sadece sert bir tuşeyle standart çalım var ve gereksiz herhangi bir ayrıntıya girilmemiş. Aslında bunun en temel sebebi, yaptıkları death metalin yavaş-orta tempoda olmasından kaynaklı. (bazı kaynaklarda Ossuary death-doom diye geçiyor, buna katılmıyorum.) Hızlı ya da teknik herhangi bir şey yok fakat Ossuary dinlediğinizde buna da gerek olmadığını anlıyorsunuz, sadece gitar tonu ve akılda kalıcı mağara adamı riffleriyle üzerinizden geçiyor diyebilirim.

Şarkı sözlerinin teması ise tabii ki isminden de anlaşılacağı üzere (cremation ritual = ölü yakma ritüeli) gore içerikler ve ölüm. Grubun ismi bile zaten kemiklik anlamına geliyor. (mezar yapacak alan olmayan yerlerde ölen kişinin kemikleri bir sandığa konarak saklanırmış. o sandık ya da kutu Ossuary işte.) Ossuary’nin özellikle de bu albümü, her şeyiyle çok basit ama stereotipik death metali bizlere sunduğu için, aslında pek çoğumuzun aradığı ve arzuladığı şey diyebilirim. Albüm sadece 4 şarkıdan oluşuyor ve 21 dakika. Her şarkılarını önerebilirim, benim favorim “gaping mental war-wound” parçası diyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu