Kritikler

Archspire – Bleed the Future Albüm İncelemesi

2021 yılına damgasını vuran Kanadalı Teknik Death Metal grubu Archspire'nin Bleed the Future albümünü inceledik.

Season of Mist – 2021 – Kanada

Aşırı Teknik, melodik, neo-klasik sololar, şarkı başına en az 3-4 sweep solo, eğlenceli, groove, aşırı hızlı-rapimsi hızlı low growl vokaller,ani giren ve çıkan dehşet clean arpejler, gravity blastlar aşırı hızlı 16lık twinler, akılda kalıcı nakaratlar ve dahası..

Yukarıdaki uzun cümle Archspire son albümü Bleed the Future nasıl album tarzı nedir diye soranlara kurduğum cümlelerde sadece biri. Bu grubu ve albümü saatlerce anlatabilirim ama gelin kısaca gruptan ve buralara nasıl geldiler ondan bahsedelim:

Archspire 2007 de Defenestrated ismiyle Kanada’da kuruluyor, 2009’da grubun adı Arcshpire oluyor ve ilk albümleri All Shall Align 2011’de Trendkill Recordings etiketi ile yayımlıyorlar. Çeşitli eleman değişikleri yaşayan grup 2013’te Season of Mist ile sözleşme imzalayan grup 2 Albümleri The Lucid Collective 2014’de yayımlıyorlar çok ses getirmeyen albüm sonrası asıl patlamalarını 2017 tarihli Relentless Mutation ile ses getiren grup bir anda metal dünyasının yeni gözdesi olmayı başarıyorlar, bence bunu teknik ve karışık olamasına rağmen ustaca yazılmış şarkılara ve bunları sunarken sınırları zorlamaktan çekinmemelerinden, bununlada övünmelerine borçlular. Biz buyuz hızlıyız , teknik yapıyoruz ve olayımız budur diye heryerde basbar bağırıyorlar. Bune ek olarak manyak gitaristleri Dean Lamb hem yayıncı hemde youtube’da popüler olmasıda grubun gelişimini etkiledi kanımda. Metal Injection başta olmak üzere bir çok blog/dergide yılın metal albümü seçilen albüm sonrası herkes grubun bir sonraki adımını merakle bekliyordu çünkü teknik ve melodik olayının sınırlarını çok aşıldı ve bu zor dinlenebilen müzikleri ile gözde metal grubu haline gelmişlerdi. Ve takvimlerimi 29.10.2021’i gösterdiğinde merakla beklenen “Bleed The Future” Season of Mist etiketi ile yumruk atarken gibi kendini gösterdi.

İlk olarak şunu demem lazım bu albüm daha hızlı , daha sert , daha agresif , daha melodik !! Daha ne yapabilirler derken adamlar kendileri ve sınırlarını aşarak bize lezzetli bir album sundular. Albüm öncesi kliplerle bize albüme adeta hazırladılar , eğlenceli ve kanlı videosu ile akılda kalıcı nakarat ile “Drone Corpse Aviator” adeta patladı. Pandemiden dolayı yaşadıkları ve kayıt sürecini bizle 43 dk’lık video “Bring Back The Danger” ile paylaşan grup görüldüğü üzere sınırlarını zorlamak ve bunları canlı çalabilmek içinde deli gibi kendilerini zorlamış. Albüm sonrası o video izlendikten sonra herşey rayınadaha güzel oturuyor kesinlikle tavsiye ederim.

Albümde kesinlikle kötü şarkı yok benim favorim kesinlikle “Drain of Incarnation”. Buna ek olarak 3:23’de giren solosu ile ağlatan “Abandon the Linear” ve kafa sallatan nakaratı ile “Drone Corpse Aviator” şarkılarına hastayım. Albümüm prodüksüyon koltuğunda Cephalic Carnage, Cattle Decapitation ,Allegaeon, Inferi baştan olmak üzere bir çok gruplarla çalışmış usta Dave Otero var ve prodüksüyon kalitesi inanılmaz her estrüman çok net duyulurkende plastik yapay bir sound yok ve gitarlar çok sert acaip olmuş davullarda bazuk gibi ve çok net kafanıza kafanıza vuruyor. Bundan sonra ne olacak bu gruptan nasıl bir iş gelecek inanın tahmin etmek zor ama şimdilik 2021 senesinin belkide son 10 yılın en dehşet orjinal albümü olan “Bleed The Future” ü döndürmeye devam. Herkese kesinlikle tavsiye ediyoruz.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu