Röportajlar

Cursed In Eternity Röportajı

Ankaralı Black Metal grubu Cursed In Eternity Röportajı Extreminal'de!

Son albümleri Işığın Ardında‘yı Toxin Müzik etiketi ile yayınlayan Depressive Black Metal grubu  Cursed In Eternity ‘den vokalist Ensomulv ile Kanlı Teneke’nin yaptığı kısa tanıtım röportajı sizlerle!

-Selamlar, öncelikle seni ve grubunu tanıyabilir miyiz?

İsmim Çağrı (Ensomulv) grubun vokalistiyim. Grubumuz, farklı bir Depressive Black Metal  yapmak isteyen iki kişi ile Aralık 2019 yılında Ankara’ da kuruldu.

– İkinci albümünüz “Işığın Ardında” Toxin Music etiketiyle çıktı. Albümü yeni logonuzla çıkarmanız isabet olmuş, eskisi bence kötü bir logoydu. Depresif BM tarzı, albümün karanlık atmosferi, Türkçe sözler, tarza uygun kaydıyla başarılı bir albüm “Işığın Ardında”, sevdiğimi belirtmeliyim. Biraz albümün detaylarından bahseder misin?

İlk albümümüz olan Last Daylight‘a nazaran ve yeni yol arkadaşlarımızla birlikte karanlığı ve duygularımızı daha fazla belli etmeye çalıştık ve ortaya Işığın Ardında çıktı. İlk albümde olduğu gibi tek bir duyguya bağlı kalmak yerine birçok duyguya yer verdik.

-Albümün Avrupa satışı için yurtdışından bir firma ile  anlaşmışsınız  Detayları senden dinleyelim…

Evet. Ukraynalı Depressive Illusions şirketi. Zenith Maudlin sayesinde bir görüşme ayarlandı ve albümümüzün ikinci baskısı çıkarıldı. Artık sadece Türkiye’de değil Doğu Avrupa pazarında da yerimizi aldık. Mart ayında ise yeni anlaştığımız Amerikalı Plak şirketi olan Road Rat Records ise albümümüzün 3. baskısını yapacak ve Amerika pazarında da yerimizi alacağız.

Önceki albüm (Last Daylight) şarkıları İngilizceydi (en azından şarkı isimleri). Şimdi hepsi Türkçe. Biraz
riskli bir durum bu biliyorsun; Metal’de Türkçe sözler. Gerçi işin altından kalmışsınız, gayet uyumlu olmuş lirikler ve vokaller…

İlk albüm İngilizce evet ve sadece sözler İngilizce, şarkılarda sözleri ortaya pek çıkarmadık sonuçta ilk albüm.
Hatalarımızı eksiklerimizi görmek istedik ama gene de kulak tırmalayan bir müzik yerine dinlenebilir olması için çaba gösterdik. İlk albümden sonra yeni grup elemanlarıyla birlikte bir karar aldık ve zengin dilimizi, Türkçeyi kullanmak istedik. Zamanında birçok grup yaptı ve başardı biz neden yapmayalım dedik. Düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

-“Cursed in Eternity” aynı zamanda bir Mayhem şarkısı. BM sevenler, icra edenlerin “De Mysteriis Dom Sathanas” sevmemesi pek olası değil, grubunuzun üzerinde ne kadar etkisi var bilmiyorum ama Silencer etkileşiminden bahsedebiliriz sanırım. Etkilendiğiniz, takip ettiğiniz gruplar neler oldu bugüne kadar?

Godevil adlı kardeş Black Metal grubumuz var. Grubun kurucusu ve vokalisti bizim yakın dostumuz. Kendisi Mayhem’i çok sever ve Cursed In Eternity adı anlamıyla birlikte bizim tarzımıza uygun olacağını düşündüğünden dolayı bize önerdi ve ismi bu şekilde yaptık. Etkilendiğimiz tek grup var. Psychonaut 4.

-Belirsiz bir dönemden geçiyoruz ve biliyorsun ki pek çok müzisyen bu dönemde çok zor günler geçiriyor hatta intihar edenler oldu… Sizin fikirleriniz nedir bu konuyla ve pandemik salgının etkileriyle ilgili olarak?

O kahreden haberleri almak bizleri derinden etkiledi. Bu virüs döneminde bütün dünya derinden etkilendi birçok
insanı kaybettik, değerli kişileri kaybettik, yakınlarımızı kaybettik, her gün diken üstünde yaşadık, dileriz ki bu virüs kısa sürede son bulur ve herkes eski hayatına tekrar kavuşur. Virüs dönemi diğer değerli müzisyen arkadaşlarımız gibi bizi de etkiledi. Albüm kayıtlarımızı stüdyo ortamında kaydetmek yerine evde kaydetmek zorunda kaldık. Bütün herkese şunu söylemek isteriz: Değerli bilim insanlarının sözlerine uyalım, kurallara uyalım hem kendimizi hem çevremizdekileri koruyalım.

-Peki ileriye dönük planlanan bir şeyler var mı Cursed in Eternity için?

Gelecek hakkında planladığımız hedeflediğimiz tek şey ülkemizi yurtdışında en iyi şekilde temsil edebilmek ve bütün dünyaya Turkish Black Metal etiketini yaymak. Bunu yapan ülkemizde az grup var ve dileriz ki ilerleyen dönemlerde bu azlık çokluğa dönüşür.

-Röportaj için teşekkür ederiz, son olarak ne demek istersin?

Biz teşekkür ederiz röportaj için. Hayat, doğum ve ölüm arasında ince bir çizgi ve biz bu ince çizgide yaşama
tutunmaya çalışan karanlıkta ışık arayan insanlarız! Ve son kez şunu söylemek istiyorum, çok yakın bir zamanda
birkaç yerli black metal grubu ile split albüm piyasaya sürülecek. Takipte kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu