Öne ÇıkanRöportajlar
Trend

Morbid Angel’dan Dan Vadim Von İle Yaptığımız Röportaj

Morbid Angel, ekstrem metal müzik sahnesinde oyunun kurallarını değiştiren ve tabii ki Death Metal'in en gerçek öncülerinden ve mucitlerinden biri. Daha önce Trey ve Steve ile konuşma fırsatım olmuştu ve şimdi de Morbid Angel'ın yakın arkadaşı/sanatçısı/tam zamanlı gitaristi Vadim Von ile okuyucularımız için konuştum.

Merhaba Vadim! Extreme in All’dan selamlar! Bugünlerde gitarın ve yaratıcı zihninle neler yapıyorsun?

Merhaba ve size de selamlar. Bugünlerde yeni materyaller bestelemekle meşgulüm ve bu saçma pandemiden sonra dünyanın yeniden açılmasını dört gözle bekliyorum.

Müzik dünyasına nasıl dahil oldun ve gitar çalmaya başladın?

Müziğe çok genç yaşta başladım, aslında klasik piyano ile başladım ve birkaç yıl sonra gitara geçtim.

Extreme metal müzik dünyasına ne zaman ve nasıl girdin ve bu tehlikeli zihin sanatında bir sanatçı ve müzisyen olmak istedin?

Ekstrem metalle ilk gençlik yıllarıma kadar tanışmadım, çocukluğumun ilk dönemlerini Sovyetler Birliği çökmeden önce orada geçirdim. Çocukken Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındım ve gözlerim yepyeni bir dünyaya ve onunla birlikte gelen müziğe açıldı.

Büyük Morbid Angel’a tam zamanlı bir gitar virtüözü olarak katkından bahsedelim, bu nasıl oldu?

Morbid Angel’a katkım ilk olarak yaklaşık on beş yıl önce görsel sanatçı olarak başladı. Grup için çok sayıda tişört, poster ve çeşitli tasarımlar yaptım. Sonra beni kendi projemle çeşitli turnelere açılış grubu olarak götürmeye başladılar ve sonunda gruba katılmam için davet edildim.

Morbid Angel Kingdoms Disdained’ı yazmaya nasıl başladı? Trey ve seni Morbid Angel’ın bu muhteşem yeni dönemini yazmaya iten fikirler ve motifler nelerdi?

Kingdoms Disdained grubun en ağır dönemine bir dönüştü, Formulas ve Gateways albümlerindeki bazı duyguları yeniden yakaladı, bu doğal olarak gerçekleşen bir şeydi. Trey çok yaratıcı bir sanatçı ve bu onun Morbid Angel için bir sonraki adımı atma yoluydu. Karanlık ve ezici bir ekstrem müzik kapasitesi.

Kingdoms Disdained hakkında konuşmaya devam edelim. Bu hasta canavarın prodüksiyon ve kayıt kısmı için, tüm düzenlemeler ve diğer şeyler nasıl yapıldı?

Albüm, grup içinde gerçekleşen değişim sırasında, demolarla başlayıp şarkıların daha ileri yapılarıyla oluşturuldu.

Morbid Angel’ın Kingdom Disdained’ı desteklemek için 2017-2018’de ve şimdiye kadarki turları ve konserleri nasıldı? Önümüzde olası konserler var mı?

Tüm konserler harikaydı, dünyanın en iyi hayranlarından bazılarına performans sergiledik ve bazı harika gruplarla turneye çıktık. Açıkçası dünyadaki durum nedeniyle bir ara vermek zorunda kaldık. Ancak işler yoluna giriyor ve şu anda planlanmakta olan şeyler zamanı geldiğinde duyurulacak.

Morbid Angel’ın bu küresel pandemi döneminde provaların, gösterilerin veya bir albümün ertelenmesi gibi herhangi bir sorunu oldu mu?

Evet, tabii ki eğlence sektöründeki her şey ve herkes pandemiden etkilendi. Biz de istisna değiliz. Ancak aynı zamanda herkese kişisel şeyler ve iş dışındaki yaşamın çeşitli yönleri üzerinde çalışma şansı verdi, bu yüzden her şey kötü değildi. Herkes iyi durumda ve normale dönmeyi dört gözle bekliyor.

Kişisel death metal grubun Vadim Von’u zamanında bir grup olarak nasıl başlattın? Hâlâ aktif mi?

VadimVon uzun zaman önce solo bir kayıt projesi olarak başladığım bir şeydi ve ilk birkaç yıl bu şekilde kaldı. Sonra bir İngiliz plak şirketi tarafından bir EP yayınlandı ve biraz ivme kazanmaya başladı. Bu yüzden onu canlı bir grup haline getirmem ve full-lenght bir albüm kaydetmem önerildi. İyi bir turne yaptık. Kadroda trajik şeyler oldu, önce orijinal basçı vefat etti. Bir süre sonra da davulcum vefat etti. Buna katlanmak çok zordu, bu yüzden sonunda Morbid Angel’a katıldığımda bu işi bırakmaya karar verdim. Belki bir gün yeniden olur. Bunu zaman gösterecek.

Bildiğim kadarıyla aynı zamanda bir grafik sanatçısısın ve Morbid Angel da dahil olmak üzere başkaları için sanat eserleri ve web tasarımları yapıyorsun. Kariyerine nasıl başladın ve bu sanat dalında neler yaptın?

Hayatım boyunca görsel sanatlarla ilgilendim. Çocukken Rusya’nın St Petersburg kentindeki Hermitage Müzesi’nde eğitim aldım ve daha sonra ABD’de sanat okuluna devam ettim. Yetişkin hayatımın uzun bir dönemini müzisyenliğin yanı sıra profesyonel bir görsel sanatçı ve tasarımcı olarak geçirdim.

Şu anda hangi gitarları çalıyorsun? Ne tür gitarlar ve gitar tasarımları ilgini çekiyor, en beğendiklerin hangileri?

Genelde her şeyden önce kaliteli olarak üretilmiş gitarları seviyorum. Geçtiğimiz yıllarda birkaç farklı model kullandım. Her zaman DiMarzio manyetik ve elektroniklerini kullandım. Şu anda Ibanez gitarlarını kullanıyorum, tabii ki harika enstrümanlar yapıyorlar, özellikle de Japon modelleri. Metal için sektördeki en iyi gitar sapları. Ancak her zaman yeni şeyler keşfetmeyi dört gözle bekliyorum, bu yüzden gelecekte neler olacağını göreceğiz.

Bazı hayranlar ve gitaristler bunu kesinlikle öğrenmek istiyor, hangi gitar pedallarını ve diğer ekipmanları kullanıyorsun? Herhangi bir tavsiyede bulunabilir misin?

Her gitaristin kendi sesini bulmasını öneririm, bu kişisel bir tercih meselesi. NUX, HeadRush ve tabii ki Morley wah pedalları gibi bazı havalı efekt markalarına göz atmanızı tavsiye ederim. Ve her iyi kurulumla iyi uyum sağlayan harika ton için RAT distortion.

Bugünlerde ne tür müzik ve gruplar dinliyorsun? Bir müzisyen olarak death metal dışında herhangi bir müzik tarzını deneyimledin mi veya keyif aldın mı?

Müziği içerdiği yaratıcılık için seviyorum, bu yüzden hiçbir zaman belirli bir tarzla sınırlı kalmadım. Jimi Hendrix ve The Isley Brothers’ın eserlerinden de en az brutal ve teknik bir şey kadar keyif alabilirim, benim için her şey özgünlükle ilgili. Sabbath, Kino, Frank Marino, ELO, Mercyful Fate, eski Misfits, adını sen koy. Kendilerini tek bir müzik tarzıyla sınırlayanlar, pek çok güzel şeyden ve bunların içerdiği çeşitli duygulardan kendilerini mahrum bırakmış olurlar.

Trey ve sen Morbid Angel’la birlikte yeni riffler ve şarkılar yazarken hangi yapılara ve melodilere odaklanıyorsunuz? Nasıl bir albüm beklemeliyiz?

Morbid Angel’ı nasıl bir albümün beklediğini tahmin etmek zor çünkü grup sürekli gelişen bir makine. Söyleyebileceğim tek şey, kesinlikle hayranların keyif alacağı bir albüm olacağı. Çok orijinal ve havalı fikirler üzerinde çalışılıyor. Ve tam bir Morbid Angel albümü olacak.

Morbid Angel ekstrem metal müzik dünyasının en hasta hayran kitlelerinden birine sahip. Onların Morbid Angel’a tepkilerini ve gruptan şimdi ve gelecek için beklentilerini nasıl görüyor ve tanımlıyorsun?

Kesinlikle haklısın, grubun hayran kitlesi bu dünyadan değil. Şimdiye kadarki en iyi ve en sadık hayranlar. Şarkıları seslendirirken sahnede durmanın ve hayranların gözlerinde grubun müziğine olan mutlak bağlılığı ve tutkuyu görmenin verdiği hissi tarif etmek zor. Bu bizi her gece en iyisini sunmaya itiyor. Gerçekten büyük bir metal ailesi olan inanılmaz bir hayran kitlesi. Herkese onur ve saygılar.

Değerli zamanın ve yanıtların için teşekkür ederiz. Morbid Angel hayranlarına ne söylemek istersin?

Gerçek kalın, metal kalın ve kesinlikle Morbid kalın! Önümüzde harika şeyler var. Herkese selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu