Kritikler

Doublegeddon – Geddon Dangerous Albüm İncelemesi

“Grubun efsanesi, onları 7. boyutta 6.000 yıllık bir aradan döndükten sonra bir heavy metal grubu kurmaya karar veren bir çift antik Sümer yarı tanrısı olarak tasvir ediyor. Kökenleri hakkında kasıtlı olarak belirsiz olan grup, Antarktika ve Ay’dan geldiklerini iddia ediyor, ancak grubun Kanadalı olabileceğine dair söylentiler de var.”

Girişi grubun resmi paylaşım bilgisinden yararlanarak yazdım. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaptım fakat grubun hangi ülkeden olduğunu bulamadım. Doublegeddon ismini taşıyan bu grup, klasik bir heavy metal performansı ile dikkat çekiyor. Vokallerde Randy ve diğer enstrumanlarda ise Ricky kaliteli bir müzisyenlik örneği sergilemiş.

Grup daha önce 2019 da bir demo, 2019da ise bir tekli yayınlamış. Şu an yorumladığımız Geddon Dangerous ise 2022 yılında piyasaya çıkmış olup grubun ilk debut albümü olarak raflardaki/dijital ortamlaradki yerini almış gözüküyor.

Bağımsız bir grup olarak bize ulaşan Doublegeddon, 8 şarkıdan oluşan ve toplam 37 dk 36 saniye tutan bu albümlerinde, epik ve klasik heavy metal tınılarını başarıyla temsil ediyor. Özellikle vokalin performansını çok beğendim. Bu albümü dinlerken kendimi 80li yılların ortasında, heavy metalin altın döneminde gibi hissettim.

Albüm kapaklarının üzerinde “Heavy Metal Program”, audio playback programı kullanılmıştır şeklinde bir not görüyorum. Bundan ne anlamalıyım bilemedim. Albümün kayıt kalitesi ve şarkıların çalınış performansı oldukça yüksek, yer yer power metal’e de sinyal veren beste yapısı, ve thrash metal hızlanmalarıyla biraz daha zenginlik katması, albümü yakalayıcı ve akılda kalıcı bir hale getiriyor.

Bazı yorumcular grubun bilim-kurgu temasını eleştirmiş ve liriklerini anlamsız bulmuş, fakat ben bu konuda çok fazla yorum yapmayacağım. Kapak daha farklı olabilir ve hatta grubun bir band picture denilen fotoğrafı olmasını tercih ederdim. Bazen yorumcu olarak, grupların bize gönderdiği bilgilerin eksikliği yüzünden zaman kaybına uğradığımızı itiraf etmeliyim.

The Nuclear Winter, The Scabbard, NecroRomancer, Exploderon şarkıları albümden dikkatimi çekenler arasında yerini alıyor. Özetle grubun ilk albümünü sıkılmadan dinledim. Keyifli, enerjik, başarılı vokal performansı ile dikkat çekebilecek bir kayıt. Fakat bu kayıt 2022 de çıkmış ve şu an 2024 yılının ortalarına gelmek üzereyiz, yeni bir şeyler yaparlarsa yine bekliyorum…

7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu