Kritikler

Urn – The Iron Will of Power

Season of Mist Underground Activists -2019 – Finlandiya

Kuşkusuz URN grubunu çoğumuz “The Burning” albümü ile tanıdı fakat grubun 1994′ lere kadar dayanan bir geçmişi bulunuyor. Grubun eski albümlerini de dinlemiş biri olarak “The Burning”  ‘de yaptıkları çıkışı çok daha önceden hak ettiklerini düşünüyorum.

Netherland Death Fest‘te URN ‘u canlı izleme fırsatım olmuştu ve gerçekten çok etkilenmiştim. O zamana kadar çok aşırı bir dinlemem olmamıştı fakat canlı izleme fırsatı edindikten sonra oldukça sevdiğim gruplar arasındaki yerini aldı. Gruptan hatta İstanbul için söz almıştım ama bir türlü ayarlayamadık. Belki başka organizasyonlar getirir izleriz..(hehe daha az masraflı olur)

Eylül 2019’da çıkan “The Iron Will of Power” albümünü o tarihten beri sanırım abartısız en az 20 defa dinlemişimdir. Grubun bu albümü bir öncekilere nazaran daha heavy metal&speed metal içeriyor fakat grubun agresif black metal tavrı aynen devam ediyor. Sadece eklenen sololar ve daha komplike besteler ile grubun alt yapısının her zaman heavy metal olduğunu hissetmemiz sağlanmış.

Grup kendini Season of Mist U.A ‘ya upgrade etmiş. Daha parıltılı,güçlü ve profesyonel bir kayıda sahipler. Kuşkusuz grup bu albüm anlaşması ile çıtasını bir kaç kademe daha ileriye aldı diyebilirim. Ama çok fazla turne yapan ,konser veren bir grup değil. Diğer parıldamaya başlayan gruplar gibi her festivalde ,konser ortamında görülmüyorlar.

Intro’nun ardından seçilen “Malignant Strange Vision” gerçekten tam bir başlangıç parçası olmuş. Güçlü bir giriş albümün genel enerjisini de size hissettiriyor. “Funeral Oath” ve “Prayers” ile harareti iyice arttıran URN araya bir geçiş mid-trosu ekleyerek biraz dinleyiciyi dinlendiriyor “Gates of Hyboria”. Bence albümdeki en enerjik ve trafiği iyi olan parça “Demonlord”, bu parça tam bir heavy metal klasiği gibi riflere ve geçişlere sahip.

“Demonlord..out of the dark
Demonlord..bow to none
Demonlord..flesh and blood
Demonlord..trapped in dawn”

“Spears of Light” ile heavy/speed metal seviyesi biraz daha arttırılıyor. Gerek kullanılan temiz koro vokaller ,gerekse rock’n roll temalı gitar tonları ,gerçekten müzikal olarak grubu oldukça zenginleştiren elementleri bir araya topluyor.

“Take me higher across the sky
(In) spears of light I shall return”

Albüm “Hunted” ile yine heavy/black metal  tonlarıyla sona yaklaşıyor. Urn için aslında tamamen bir metal grubu demek daha mantıklı ,çünkü eski albümlerini dinleyerek bu albümü mukayese edersek “ne olmuş bunlara” diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz albümlerde daha black&thrash saldırgan tavırlı bir imaj ve sound sergilerken,“The Iron Will of Power” da daha oturaklı,tecrübeli ve ağır bir iş çıkarmışlar.

“Hunted is the hunter
Nature is your lord
Hunted is the hunter
Reap what you saw”

Geldik albümün son parçasına “Will to Triumph” ,kapanış için seçilmiş çok oturaklı bir parça. Parça süresi diğer şarkılara göre biraz daha uzun ve biraz ritmik ilerliyor. Albümün kapanışına yakışacak bir şekilde sonlanıyor.

” Don’t say you’re sorry
Things won’t be the same
Just keep on burning
You won’t drown in flame
It’s a will..
Will to triumph ” 

URN sevdiğim gruplar arasında yerini sağlamlaştırıyor. 2020 senesi hakikaten çok kötü başladı ve bu yıl neler olacak ön göremiyoruz. Her şey yoluna girerse URN‘u  tekrar izlemek istiyorum!

Albümün Yazar Notu :

8,50/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu