Haberler

CRYPTOPSY ‘As Gomorrah Burns’ ile ‘Yılın Metal/Sert Müzik Albümü’ Kategorisinde JUNO Ödülü Kazandı

CRYPTOPSY bu yılki Juno Ödülleri’nde (Grammy Ödülleri’nin Kanada’daki eşdeğeri) “Yılın Metal/Hard Müzik Albümü” kategorisinde onurlandırıldı

2024 Juno Ödülleri, 23 Mart Cumartesi akşamı Halifax, Nova Scotia’da düzenlenen ve 42 ödülün dağıtıldığı Açılış Gecesi Ödülleri ile başladı. Juno Ödülleri 2024’te aday gösterilebilmek için ulusal müzik yayın tarihlerinin 1 Eylül 2022 ile 2 Kasım 2023 arasındaki uygunluk dönemine denk gelmesi gerekiyordu.

Bu yılın “Yılın Metal/Sert Müzik Albümü” adayları aşağıdaki gibi belirlendi:

* CRYPTOPSY – “As Gomorrah Burns”
* DANKO JONES – “Electric Sounds”
* KATAKLYSM – “Goliath”
* KEN MODE – “Void”
* VOIVOD – “Morgöth Tales”

Şubat ayının sonlarından bu yana ATHEIST ile birlikte Avrupa turnesini sürdüren CRYPTOPSY, bugün erken saatlerde sosyal medya aracılığıyla aşağıdaki açıklamayı paylaştı: “Bir turneyi bitirmek için ne muhteşem bir yol! Dün gece Derby’de sahneden indiğimizde ???????? JUNO Ödüllerini ‘Yılın En İyi Metal Albümü’ dalında KAZANDIĞIMIZI öğrendik!!! Çok heyecanlıyız ve bunu gerçeğe dönüştüren herkese teşekkür ediyoruz. Kanada’yı bizimle birlikte garip tuttukları için DANKO JONES x KATAKLYSM x KEN MODE x VOIVOD’a kocaman alkışlar.”

VOIVOD, 2023 yılında “Synchro Anarchy” ile “Yılın Metal/Hard Müzik Albümü” ödülünü kazanmıştı.

CRYPTOPSY’nin on yılı aşkın bir süredir yayınladığı ilk tam uzunluktaki albüm olan “As Gomorrah Burns” geçtiğimiz Eylül ayında Nuclear Blast Records aracılığıyla piyasaya çıktı. Vokalist Matt McGachy LP hakkında şunları söyledi: “Bu, son beş yıldır üzerinde çalıştığımız bir albüm. Gurur duyduğumuz titiz bir çalışma. Eski tarz CRYPTOPSY’nin birkaç modern dokunuşla mükemmel bir karışımı. Groove’lara ağırlık verdik ve bazı rifflerin son birkaç albümde olduğundan biraz daha fazla nefes almasına izin verdik. CRYPTOPSY’nin yeni dönemi için gerçekten çok heyecanlıyım.”

“As Gomorrah Burns” CRYPTOPSY’nin Nuclear Blast için yaptığı ilk albüm. Albümün ilk kayıtları Quebec ormanlarındaki bir kulübede gerçekleştirildi. McGachy bu korku dolu ortamı “gerçeküstü” olarak nitelendirdi, ancak CRYPTOPSY’nin her şeyinde olduğu gibi şarkı yazma sürecinin de zorlu geçmesi bekleniyordu. CRYPTOPSY’den Christian Donaldson “As Gomorrah Burns “ün arkasındaki birincil motivasyon kaynağıydı. Gitarist ve prodüktör, McGachy, davulcu Flo Mounier ve basçı Olivier “Oli” Pinard’dan oluşan grup arkadaşlarından katıksız barbarlık içeren sekiz parça çıkararak hem görev yöneticisi hem de savunucu olarak hizmet etti.

“As Gomorrah Burns” kavramsal olarak İncil’deki Sodom ve Gomorra hikayesini günümüz internetiyle karşı karşıya getiriyor. McGachy’nin fikri, internetin nasıl hem icatların doğduğu yer hem de bir sömürü çukuru olduğunu göstermekti. Hikayeler gerçek hayattaki olaylara dayanıyor – çevrimiçi takipçiler, tarikatlar, yanlış bilgilendirme, izolasyon ve sindirme – ancak güçlerini artırmak için sinsice süslenmiş. CRYPTOPSY, eski dünyanın lirik temalarını tamamlaması için İtalyan sanatçı Paolo Girardi’yi (POWER TRIP, TEMPLE OF VOID) görevlendirdi. Eğer

“The Unspoken King” (2008) ve kendi adını taşıyan (2012) albümlerinde olduğu gibi CRYPTOPSY, “As Gomorrah Burns “ün prodüksiyon, miksaj ve mastering işlemlerini yönetmesi için Donaldson’ı görevlendirdi. ION DISSONANCE ile ünlenen Dom Grimard da prodüksiyon ekibine katıldı. McGachy stüdyodaki zamanın beklenenden çok daha uzun sürdüğünü, ancak Donaldson’ın yönetmenliği ve pandemi sonrası herkesin nihayet aynı odada olmasıyla CRYPTOPSY’nin “As Gomorrah Burns “te yeni bir canlılık (ve hız) yakalayabildiğini söylüyor. “Godless Deceiver”, “Ill Ender” ve “Praise The Filth” gibi parçalar Donaldson’ın death metal ustalığını gözler önüne seriyor.

Fotoğraf kaynağı: Mihaela Petrescu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu