Kritikler

Vltimas – Something Wicked Marches In

Season of Mist – 2019 – Uluslararası Grup

2019´un en güzel süprizlerinden biri Vltimas. David Vincent´in sesini yeniden böyle kaliteli bir ürünle birlikte duymak çok güzel. Giriş cümlesinde ayrıntı vermeye başladık madem devam edelim. Grup Enternasyonal bir yapıya sahip, albümün kadrosunda; David Vincent (ABD, I Am Morbid, Ex- Morbid Angel), Rune “Blasphemer” Eriksen (Norveç, Aura Noir), Flo Mounier ( Fransa, Cryptopsy) üçlüsüyle Death ve Black Metal aleminin hatırı sayılır isimleri var. Albüm 29 Mart’ta Season of Mist etiketiyle çıktı ve olaya bodoslama girdi desek yalan olmaz. Aslında günümüze kadar ürettikleri müzik birbirinden farkli olan bu kişilerin bir araya gelip, albüm yapmaları, ortaya çıkacak ürünler adına bir çok kişide şüphe yarattı muhtemelen. Fakat ilk Single: “Total Destroy” ile bu şüphelerin dağıldığında eminim. Parçayı dinlerken bu üç kişinin eski yada hala aktif oldukları grupların etkilerini fark etmiştim.

Bu durum albüm adına ön plana çıkan en büyük özelliklerden biri. Her biri daha önce çok büyük gruplarda çalmış ya da çalmaya devam eden bu üç isim, parçaları oluştururken kendi özelliklerini bir adim öne çıkararak ezici olmaya çalışmamış. Böyle iyi bir albüm yapmak için gereken dengeyi yakalayacak tecrübe ve vizyona sahip müzisyenler olarak bu zor ayrıntının üstesinden gelmişler. Albüm, aşina oldugumuz türden Pure Death Metal degil, ya da Black/Death veya Death/Black Metal de degil. Grubun elemanları Death ve Black Metal adına çok iyi işler ortaya koymuş isimler; ama bu albümde bu iki tarzdan biri diğerine üstünlük kurmuyor. Dediğim gibi çok iyi bir uyum var. Albüm boyunca devam eden inanılmaz, karanlık bir atmosfer var. Karanlığı, kaçınılmaz laneti dinleyenin üzerine örten yavaş akorlar, bu ağır ilerleyen bölümlerde harika uyumu ile ortaya cikan vokaller, eski Morbid Angel döneminden nostaljik kısa bölümler sunuyor. David abinin kulakları yırtan hırıltı vokalleri benim gibi Morbid Angel fanlarını elbette ki memnun ediyor.

Toparlamak gerekirse, bu efsanevi Metal Müzik üreticileri bize çok iyi bir albüm sunmuş. Albümün kimyası harika, çok iyi bir balans var. Karanlık atmosferi dibine kadar hissettiren riffler ve bu rifflerin, yok etmeye odaklanmış kaotik müzikle birleşmesi, kesinlikle sıkıcı olmayan, ard arda bir çok kere baştan dinleyebileceğiniz bir albüm ortaya çıkarmışlar. Umarım devamı aynen böyle gelir ve devam eder. Bu zamana kadar turneye çıktılar mı bilmiyorum; ama umarım canlı izleyebilirim.

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 3 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu