Kritikler

Ôros Kaù – Imperii Templum Aries

Oros Kau bizi Belçika'dan selamlıyor. Grup oldukça brutal bir black metal grubu. Kaos tam anlamıyla yaptıkları müziğin atmosferini size hissetirebilecek en basit tanımlama olacaktır.

Epictural Production -2020 – Belçika

Daha önce youtube kanalımızdaki grup önerileri videolarını izleyenler Oros Kau‘den bahsettiğimi biliyor olmalılar. Oros Kau bizi Belçika’dan selamlıyor. Grup oldukça brutal bir black metal grubu. Kaos tam anlamıyla yaptıkları müziğin atmosferini size hissetirebilecek en basit tanımlama olacaktır. Oldukça derinlikli ve karanlık bir sound, bir o kadar da modern tarafları da var… Bazı yerlerde değişik enstrumanlar işitebiliyorsunuz, biraz önce bir saksafon sesi mi duydum ? Bana mı öyle geliyor, yoksa brutal black metal çalan bir grup Pink Floyd mu coverlamış… Gerçekten çok orjinal!

Grup ya da proje imajlarını,isimlerini saklama tercihinde bulunmuş. Son dönemde bir çok grup bunu yapıyor. Ama neyseki grup fotosu çekilipte yüzlerini bir örtü ile örtme modasını benimsememişler… Hiç gözükmüyorlar. Bu okült temalı,vahşi grup gerçekten başından sonuna kadar sizi girdap benzeri bir atmosfere doğru hızla içine çekmeyi başarıyor. Genel olarak kullandıkları brutal vokallerin yanı sıra belirli bölümlerde Abbath ve Black Altar‘da duyduğum sinirli konuşma vokaline benzer bir scream vokalde kullanmışlar. Fransız Epictrual Production tarafından piyasaya sürülen grubu firmasıda saykodelik olarak tanımlamış.Evet saykodelik tınılar gerçekten var, yukarıda da belirttim ya. Girdap misali kulaklarınızdan sizi içine çekip ,kızgın bir közün vucüdunuza deymesi gibi bir ürperti oluşturuyor.

Ürkütücü atmosfere sahip şarkılar peşi sıra geliyor,ben giriş parçası Zepar’ı bir ayrı beğendim.

“By the power of Zepar
The demon of love an barrenness
Who can cause a women
To love a unholy man”

Genel olarak blast-beat temposunda yani oldukça hızlı seyir eden şarkılar Shax ve Belial ile devam ediyor.Bu parçalarda yukarıda belirttiğim sinirli konuşma vokaline benzettiğim vokal tonu daha çok kullanılmış. AešmaDaeva‘da ise oldukça yoğun ve tremololar ile alevlerin derilerinize çarpması hisleri sizi daha da ürkütecek. Kullanılan oldukça yoğun gitar tonu ve bol tekrarlı bir vokal bölümü ,hipnotize edici bir etki yaratıyor.

“Your dreadful human face
Between bull head and ram
Appears like a maze of death
Until I perish in your
Hell
Fire”

Albüm Furfur,Forneus ,Leraje gibi şarkılarla devam ediyor ve son buluyor.Fakat beni şaşırtan (aslında çok şaşırmadım daha önce The Cure falan coverlayanlarda olmuştu) Pink Floyd‘dan “Set the Controls for the Heart of the Sun” isimli şarkıyı cover olarak albüme koymaları… 1968 çıkışlı bir şarkı olan bu parçayı önce Pink Floyd’dan sonrada Oros Kau ‘dan arka arkaya dinledim. Gerçekten Pink Floyd versiyonu bile black metal atmosferine uygun bir şarkı ve çok doğru bir seçim olmuş. (Şahsen Pink Floyd dinleyen biri değilim) Son olarak albüm kapağı oldukça sade ama amacına uygun şekilde tasarlanmış.Başarılı buldum.

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 1 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu