KritiklerÖne Çıkan

Cruciamentum – Obsidian Refractions Albüm İncelemesi

Profound Lore Records – 2023 – İngiltere/Amerika

Hatırlarsınız, 2023 yılı en iyilerini seçtiğim bir video yapmıştım. Cruciamentum’un Obsidian Refractions albümünü de eklemiştim. Üstelik Kasım sonuna doğru çıkmasına rağmen kalitesi ile yılın albümleri arasına girmeyi başarmıştı. Death Metal grubu C.’nin ikinci tam zamanlı albümü olan “Obsidian Refractions”, Profound Lore Records aracılığı ile extreme metal müzik severlerin kulaklarını kanatmaya yemin etti.

2015’te Charnel Passages ile underground camiasında adını duyurmayı başaran grup, old school doomy death metal çalıor. Özellikle derinlikli brutal vokalleri ile Chris Eakes gerçekten dinleyiciyi derin bir girdabın içerisine çekmeyi başarıyor. Müzikal yapı, hacmi yüksek gitarlar ve bol derinlikli rifler ile süslenmiş güçlü bir yapı bütünlüğü oluşturuyor. Davulun tonlaması ve kicklerin gerçekten insanın içinde titreşim yaratan yapısı ciddi bir extremite oluşturuyor.

Totalde 41 dklık bir girdap, karmaşa ve ölümün serin rüzgarı ile birlikte albüm sizi içine çekmeyi başarıyor. Tam olarak yanardağın kırılmaları olarak çevirilebilecek albüm ismi, gerçekten lavların içerisinde kavrulmuş hissi vermeyi de başarıyor. Şimdi diyeceksiniz, hem serin bir rüzgar hem de lavların kör alevleri nasıl oluyor, albümü dinlediğiniz de bunu anlayacaksınız.

Blast beatler, tremololar, cehennemsel gitar soloları grubun müzikal tekniğini de çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Ben kasvetli ve karmaşık bir atmosfer hissettim…Tam da olması gerektiği gibi, konserlerde ise gerçekten seyirciyi yakalayacak ve çıldırtacak bir performansları olduğuna eminim…

Albümde tüm parçalar harika, o yüzden çok fazla ayrım yapamıyorum. Lirik yapısı, kapak teması ve logosundan tutun başlı başına “işte bu” dedirtecek bir grup olduğunu düşünüyorum. Death Metal’in bu kadar karanlık ve tutkulu işlerini her zaman başarılı bulmuşumdur.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu