Öne ÇıkanRöportajlar

Hirax Röportajı

Uzun süredir thrash metal yapan Hirax’ın bu yıl “Faster Than Death” adında yeni bir albüm çıkaracak olması nedeniyle Katon’a cevaplaması için birkaç soru gönderdim…

Grubu kurduğunuzda, 2024 yılında hala Hirax için röportaj yapıyor olacağınızı hiç düşünür müydün?

Katon: 1984 yılında, 40 yıl sonra bunu yapıyor olacağımı asla düşünemezdim. Thrash Metal, Heavy Metal’in bir alt türü olarak çoğu insanın daha önce hiç duymadığı yeni bir şeydi. Neyse ki ben en başından beri oradaydım…!!! Ve bugünlerde benim için, bu müziğin kırk yıl sonra hala güçlü bir şekilde devam ettiğini görmek inanılmaz!

HIRAX grubuna şu anda her zamankinden daha fazla ilgi var….

Bugünlerde grupta senden başka kimler var ve onları nasıl buldun?

Katon: Los Angeles, Kaliforniya bölgesinden yerel müzisyenler, José Gonzalez – Bas Gitar, Emilio Marquez – Davul ve Perküsyon, Neil Metcalf – Gitarlar.

Yıllar boyunca bazı inanılmaz müzisyenlerle çalacak kadar şanslıydım.

Size 29 albümünüz olduğunu söylediğimde (besteleri ve yeni single’ınızı çıkardım) aklınızdan ne geçiyor?

Katon: Hala yazacak ve besteleyecek çok müziğim var…. Resmi olarak bir sonraki albümümüz FTD “Faster Than Death” teknik olarak altıncı tam uzunlukta stüdyo sürümümüz olacak.

Unutmayın, albümlerimizi/kayıtlarımızı bulmak çok kolay değil…. müziğimizin izini sürmek için sıkı bir hayran olmanız gerekiyor.

Kariyerinizde öne çıkan ve öne çıkmayan noktalar neler oldu?

Katon: Ne zaman yeni bir müzik yayınlasak bu en önemli olay!!!

Tek kötü zaman turnede olmadığımız zamanlar, bunun için yaşıyorum, hayranları ve tüm farklı ülkeleri ve kültürleri görmeyi seviyorum….!

Yıllar içinde büyük plak şirketlerinin ilgisini çektiniz mi? Olduysa, kim tarafından ve ne kadar ciddiye alındı?

Katon: Capital Records ile ilk günlerde Hollywood, Kaliforniya’daki efsanevi yuvarlak ofislerinde toplantılar yaptık.

Radyo dostu müzikler yazmamızı istediler, biz de anlaşmayı kabul etmedik. (ha ha bu komik. Bilgisiz bir plak şirketi-Chris)

Hiçbir zaman müziğimizi sulandırmak veya ödün vermek istemedik…..

Katon -Hirax
Katon -Hirax

Canlı olarak çaldığınız en çılgın yerler hangileri?

Katon: Güney Amerika’da çaldığımız hemen hemen her ülke oldukça çılgındı. Konserler genellikle çılgınca ve çok yüksek tempolu oluyor. Ne olacağını asla bilemezsiniz. Hayranlar çok duygusal….

Bizim için oldukça çılgın olan bir başka bölge de Meksika; her gittiğimizde seyirciler daha da çılgınlaşıyor…..

Memleketimiz Los Angeles’ta çaldığımızda konserler deli dolu oluyor, aynı şey Çek Cumhuriyeti ve Fransa (Avrupa) için de geçerli.

Yeraltının bu denli değişmiş olması sizi şaşırtıyor mu? Mektuplar, kaset takası, çoğu yeraltı plak dükkanı ve fanzinler gitti, yerine e-postalar, web siteleri, Facebook, Instagram, Bandcamp, Spotify vb. geldi. İkimiz de o zamanlar buralarda olduğumuza göre, bazen sizi şaşırtıyor mu? Bence büyük bir kısmı o zamanlar herkesin sahip olduğu birlikteliğin yok olması. Katılıyor musunuz, katılmıyor musunuz?

Katon: Metal müzik sahnesinin bugünkü hali, 1980’lerin eski tarz günlerinden çok farklı. Dünya değişti ve internet bunun büyük bir parçası oldu….

Ancak ruh ve müziğe duyulan sevgi hala aynı. Birçok tutku ve çocuk/fan müziğe ulaşmak için ne gerekiyorsa yapıyor, Facebook, Instagram, TikTok, Band Camp, Big Cartel, Spotify, YouTube vs. umurumda değil ama fanzin ve dergilerin CD, LP, DVD ve kasetlerinin fiziksel kopyalarına ulaşmak da harika bir şey.

Müziğin yayılması için ne gerekiyorsa….

Bültenlerinizin hepsi ya da çoğu hala basılı mı? Her birinin bir kopyasına sahip misiniz? Eğer bazılarının baskısı tükendiyse, yeniden basıldıklarını görmek ister misiniz?

Katon: Plaklarımızın baskısı her zaman tükeniyor ve sonra onları yeniden basıyoruz, Evet, arşivlerim için her sürümden kendime en az bir kopya saklıyorum. Bulması en zor plağımız “Immortal Legacy” bir Alman ithalatı ve baskısı tükenmiş durumda.

Yakında yeni bir albümünüz çıkacak. Bana bundan bahset. Tam uzunlukta mı? Üzerinde çalışılan bir ismi var mı? Peki ya kim yayınlayacak?

Katon: Evet, yeni albümümüzün adı “Faster Than Death” (FTD). 9 şarkıdan sekiz tanesi yepyeni, tam uzunlukta bir albüm ve şu anda son miksajı bekliyoruz!!!

Yakında satışa sunulacak formatlar: Renkli Vinil Plak, CD, Kaset, Poster!

Amerika Birleşik Devletleri’nde Armageddon Label tarafından yayınlanacak.

Lütfen sahip olduğunuz tüm sosyal medya sitelerini ekleyin. Ayrıca satılık herhangi bir ürününüz varsa.

Katon: Tüm HIRAX Ürünleri sitelerde mevcuttur,

https://hirax.bigcartel.com/

https://hirax.bandcamp.com/merch

Katon, bunu yaptığın için teşekkürler, bu röportajı bitirmek için son bir sözün var mı?

Katon: Kendinizi çok yakında çıkacak yeni HIRAX Faster Than Death albümü için hazırlayın… Konser, Turne Tarihlerini takip edin

Büyük desteğiniz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu