Kritikler

Múspellzheimr – Múspellzheimr Albüm İncelemesi

Múspellzheimr , 2014 yılından bu yana Extreme metal sahnesinde ve kendi isimlerini taşıyan 4. albümleri 5 Mayıs´ta Saturnal Records etiketiyle piyasaya çıkacak!

Saturnal Records /Digital – 2021 – Danimarka 

Múspellzheimr , 2014 yılından bu yana Extreme metal sahnesinde ve kendi isimlerini taşıyan 4. albümleri 5 Mayıs´ta Saturnal Records etiketiyle piyasaya çıkacak!

Konumuz Black Metal ve yeniden İskandinavya topraklarınıdayız . Birinci lige taşıdıkları gruplar son dönemde  oldukça azalsada Danimarka´nın underground piyasası tabiri caizse yanıyor! Hemen baştan söyleyeyim, günümüzün büyük Black Metal gruplarının kullandigi “jillleet” gibi sound seviyorsanız bu albüm sizi tatmin etmeyebilir çünkü bu albümün soundu oldukça kaotik bir yapıda.

Múspellzheimr 2014 yılından bu yana Extreme metal sahnesinde ve kendi isimlerini taşıyan 4. albümlerini 10 Nisan´da dijital plaformda fanlarla buluşturdu ayrıca CD formatı ise 5 Mayıs´ta Saturnal Records etiketiyle piyasaya çıkacak. Grup hakkındaki ayrıntılara boğulmadan direk olarak albüme geçmek istiyorum ki , bu albüm tam anlamıyla Atonality başlığı altında ele alınabilecek bir kayıt. Black Metal adına bütün yazısız kural, ön yargı ve tutumu bir yana koyan ve dinleyende sanki başka bir boyuttan gelmiş tadı bırakan bir kayıt olmuş. Albümde kesinlikle sonik bir karmaşa var.Bunun yanında albümünün tamamına sirayet eden etkenler için söylenebilecekler ise; vokaller tamamen çılgın, yoğun karanlık, kederli bir atmosfere bürünmüş sanki dipsiz ormanlardan gökyüzüne yayılan vahşi sesleri andırıyor. Enstrümanların ete saplanan kancalarının vücudu sarması zaman almıyor.

Enstrümanların icrası okkült bir ayının parçasıymış gibi büyüleyici Synthlerle birleştiğinde, kayıdı ham Black Metal´in oldukça zengin bir basamağına çıkarıyor. Bu karışım tam anlamıyla bir kaos yaratıyor.Bu kadar elementin bir araya gelip dinleyicinin zihnine hücum eden tarzda bir kayda kaç kişi açık fikirlidir, bilemem ama kesinlikle bu deneyimi yaşamak gerekir. Şunu kesinlikle kabul etmek gerekir ki günümüzde bir çok yeni ve tecrübeli grup, genellikle daha önce denenmiş kalıpları kullanır.Bir çok katmandan oluşan karmaşık yapılı şarkılar üretmek ve bunu albümün tamamına yaymak pek tercih edilen bir yöntem değil. Riskin oldukça yüksek olduğunu kabul etmek gerekir ki alışılmışlıkları terk etmek de kolay değildir. Diğer yandan böylesine kaotik ve karmaşık parçalardan oluşan parçaları bir albümün içinde kontrolünü kaybetmeden dinleyiciye sunmakta ayrıca zor bir iş.

Biraz iddialı bir tabir olacak sanırım; fakat Múspellzheimr kendilerine has metodları izleyerek Black Metal sahnesinde uzun süre saygıyla kendisinden bahsedilecek bir ürünü bize sunmuşlar.Black Metal fanlarına ve ayrıca kaotik saldırgan kayıttan hoşlanan herkese tavsiye ederim,mutlaka deneyin.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu