KritiklerÖne Çıkan

Fulci- Exhumed Information Albüm İncelemesi

Fulci , 3 kişilik İtalyan bir Death Metal grubu, Korku filmlerini albümlerinde tema olarak alıyorlar. Yaptıkları müziğe 1990’lar katıksız Old School Death Metal diyebiliriz . Bu albümlerinde ise Lucio Fulci’nin aslında çok bilinmeyen diyebileceğimiz korku eseri “Voices from Beyond” konu olarak ele alınmış.

Time To Kill Records – 2021 – İtalya

Metal müzik ve teknoloji öyle bir hale geldi ki, Hergün 100 ‘lerce grup çıkıyor gerek youtube gerekse Deezer, Bandcamp gibi platformlar sayesinde bunların çoğuna anında ulaşabiliyoruz ve genelde sağlam işler çıkıyor. Bazen günde 10 tane yeni grup keşfedip onların hastası olabiliyorum ama 1-2 gün sonra yerini başka gruplara bırakıyorlar. Böyle bir karmaşa içerisinde sürekli geri dönüp, döndürdüğüm albümlerden biri Fulci-Tropical Sun albümüydü. Mantar gibi çoğalan teknik kasıntı plastik tonlu Death Metal gruplarından okadar çok sıkılmıştımki, 1990’lar kokan bu albüm beni sarmıştı. Cenk ; “Fulci yeni albüm geliyormuş al dinle ve inceleme yazarsın belki” diye promoyu bana atınca inanın 1990’lardaki sevdiği grubun yeni albüm kasetini hediye almış çocuk metalci zamanlarıma döndüm.

Fulci , 3 kişilik İtalyan bir Death Metal grubu, genelde *Lucio Fulci (Lucio Fulci, İtalyan bir film yönetmeni,
politik aktivist, senarist ve oyuncuydu. Komediler ve Spaghetti Western’leri de dahil olmak üzere yaklaşık
elli yıla yayılan bir kariyeri boyunca çok çeşitli türlerde çalışmasına rağmen, giallo ve korku filmleri için
uluslararası bir kült kazandı. *Wikipeadia alıntıdır.)

Korku filmlerini albümlerinde tema olarak alıyorlar. Yaptıkları müziğe 1990’lar katıksız Old School Death Metal diyebiliriz . Bu albümlerinde ise Lucio Fulci’nin aslında çok bilinmeyen diyebileceğimiz korku eseri “Voices from Beyond” konu olarak ele alınmış. Filme ulaşamasamda filmden sahnelere ulaşabildim ve albüm filmin atmosferini çok iyi yansıtıyor diyebilirim. Albüme gelecek olursak ; albümde 10 şarkı var ama estrümantel şarkılar yanısıra aralarda filmden sesler ve efektler kullanılmış. Bu albümde ilk dikkat çeken ise albümdeki synthesizer kullanımı ve albümün karanlık kasvetli havası diyebilirim. Bir önceki albümlerinde daha groove daha eğlenceli saldırgan tavır varken bu albümde daha karanlık ve hava var.

Synthesizer demişken albümde toplamda 4 tane enstrümantal şarkı var ve hepsinde yoğun Synthesizer kullamı var şarkılar adeta 1980-90’lar korku filmi soundtrack’ı tadında. Bu hem iyi hem kötü çünkü zaten 10 tane şarkı var toplamda bir intro ve 4 enstrümantal biraz fazla kaçmış geriye 6 tane Fulci tadında şarkı kalmış resmen. Albümün bence hem zayıf hemde güzel tarafı bu çünkü enstrümantal parçalar cidden kaliteli. Özellikle “Glass” ve  “Cemetery” ikilisi beni alıp götürüyor ama belki grup gitarlı vokalli şarkıların sayısını arttırsa güzel olabilirdi.

Gitarlı vokalli şarkılara gelirsek onlarında sonlarında 20-30 saniyelik ufak filmden sample veya synt bölümler eklenmiş . Albümdeki favorim Nightmare bomba gibi bir şarkı, Voices şarkısı ise tam orta tempolu Doom etkili leş lezzetli Death Metal şarkısı olmuş. Tomb ve Evil gayet sağlam parçalar . Funeral şarkısı girişi ise cidden farklı olmuş albümde kendini hemen belli ediyor. Albümde back vokallerde hafif scream vokallerde kullanılmış bunada değinmek isterim. Bu çığlıklardan eski Chris Barnes zamanı Cannibal tadı aldım diyebilirim.

Sonuç olarak Fulci gayet güzel bir albüme imza atmış ama albümün yarısı enstrümantal olmasaydı ya da gitarlı vokalli şarkı sayısı fazla olsaydı cidden tadından yenmezmiş. Albümü Doom etkili kasvetli Old School Death Metal severlere tavsiye ederim.

7,5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 5 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu