Kritikler

Crypts of Despair – All Light Swallowed Albüm İncelemesi

Litvanyalı Death Metal grubu , Crypts of Despair'in "All Lights Swallowed" isimli albümünün detaylı incelemesi.

Transcending Obscurity Records – 2021 – Litvanya

Litvanya sadece basketbol taraftarları , biraları ve renkli insanlarıyla değil de birazda ölüm metaliyle tanıyalım. Crpyts of Despair ,bizleri Kaunas şehirinden selamlıyor. 2017 yılında çıkarmış oldukları “Stench of the Earth” albümünün ardından ,son kayıtları “All Light Swallowed” ile gönlümde çok özel bir yer edindi. Bu albüm Transcending Obscurity Records aracılığı ile piyasaya sürüldü.Albümün artworklerini daha önce Rotting Christ, Hecate Enthroned, Blut Aus Nord, Mercyless ve Bloodbath gibi gruplarla çalışmış Meksikalı sanatçı Néstor Ávalos çizmiş ki ve bence tam tişörte basmalık bir çalışma olmuş.

Ölüm metali ,her ne kadar OSDM altında değerlendiriyor olsak da, metal müziğin diğer alt türlerindende beslenmesiyle sürekli kendini tekrarlamaktan kaçmanın yolunu bir şekilde buluyor. “All Light Swallowed” albümü de bu anlamda diğer türler ile beslenerek bizlere oldukça başarılı bir şekilde sunuluyor.

“Being – Erased” parçası ile açılan albüm ne kadar öfke kusacağını size en başından hissettiriyor. Dovydas ve Simonas’ın çılgınca kükrediği ve rifflerin oldukça saldırgan olduğunu söyleyebilirim. “Anguished Exhale” açılış parçasından daha hızlı bir başlangıç yapıp tehditlerine devam ediyor. Eline kör bir tırpanı alıp da önüne gelen kafayı koparmak için rastgele sallayan şeytan güzel bir iş çıkarıyor. Yer yer slam vari riflerin olduğu parça beslendiği külleri çok iyi biliyor ve old school kalmayı başarıyor. “Choked By The Void” uğursuz ve ürkütücü bir gitar melodisiyle başlıyor.Sadece Henri’nin davullarını harika bir şekilde çalmasıyla kafa koparmakla yetinmiyor, orta tempolu ilerlerken amansız bir biçimde hızlı ve acımasız karmaşık rifflerle bizleri içgüdüsel bir ölüm metali şöleninin kör kuyularına salıveriyor.

“Condemned To Life” oldukça organik bir parça. İkili vokal performansı bu şarkıda parlıyor. Şarkıda ki sadece ikili vokal performansının aralarında ki paslaşma bile başlı başına şarkıyı yukarı taşımış. Vahşetin arkasında ki diğer bir itici güç ise Henrinin davulda gösterdiği üst düzey performans denilebilir. “Synergy Of Suffering” albümdeki en kısa parça olmakla beraber, gotik tınılara sahip atmosferik gitar tonlarının ve tıknaz rifflerin rahatlıkla bulabilirsiniz. Sanki, Incantation ve Immolation gibi gruplara bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

“The Great End” ve “Disgust” şarkılarında ise ; yukarıda da bahsetmiş olduğum diğer alt türlerden beslenme etkileşimi daha da dikkat çekiyor. Death ile Black metali harmanlayan uğursuz ve boyun kıran iki şarkı.. Yer yer Doom metalden de beslenmesiyle zehirli sarmaşıkları boynunuza doluyor ve Henrinin vokalleriyle karanlık diyarlarda şeytani varlıklarla sizi baş başa bırakıyor. Dovydas ve Benas’a da ayrı bir parantez açmak lazım, yazmış olduğu rifler tüyleri diken diken eden cinsten. “Excruciating Weight” grubun Black metale en yakın olduğu şarkı diyebilirim. Tremolo riffler, blast ve scream vokaller vahşeti hat safada tutmaya yetiyor. CRYPTS OF DESPAIR bu anlamda bir çok gruptan daha değerli bir durumda. Bleak View albümün kapanış parçası olmakla beraber enstrümantal bir parça. Atmosferik, gerilim yaratılmak için konulmuş olduğunu düşünüyorum ama gerek varmıydı emin değilim.

Albüm kayıdı oldukça tutarlı ve karanlığı yansıtır cinsten olmuş. Grup, ilham kaynakları arasında Anaal Nathrakh, Ulceration ve Morbid Angel olduğunu belirtmiş ki bu saygı duyulası bir şey. Beslendikleri kaynaklar için Anaal Nathkrakh, Belphegor, Gorguts ve Immolation ve bir sürü grup sayabilirim . Crypts Of Despair, death ve black komşu metal türlerinde geniş çapta metal kafalarına hitap edecek bir dengeye sahip, ancak türlerin aşırı ucundaki sabit dinleyici için ezici veya yeterince aşırı olmayabilir.

8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu