Kritikler

Divide – From Seed to Dust Albüm Kritiği

Spinnup – 2019 – Almanya

Underground Death Metalin derinliklerinde şans eseri karşıma çıkan bir albüm “From Seed to Dust” (Moritz´e bunun için ayrıca teşekkür etmem gerek). Daniel ve Moritz ikilisi Kiel kentinden Death Metal´in namlusunu sıcak tutmaya devam ediyor.

Divide 2009 yılında Extreme Metal sahnesine adım atıyor ve ilk demo bir yıl sonra piyasaya çıkıyor. Üç senelik bir sürecin ardından ilk albüm “Messiah of Mutilation” piyasaya çıktı. “From Seed to Dust” in kritiğine başlamadan önce ilk albümü de dinledim, geçen on yıllık süreçte Divide kesinlikle üstüne koyarak ve kendini geliştirerek bu güne gelmiş. Aslında “From Seed to Dust” 22 Ağustos 2019 yılında piyasaya çıkmış, neredeyse üzerinden bir sene geçmiş; ama bence kritiği hak eden bir albüm, olabildiğince çok insana ulaşmalı.

Albüm hakkında ayrıntısına inmek istediğim ilk konu sözler. Günümüzde bir çok kişi  neredeyse sözlere hiç zaman ayırmıyor. Büyük bir kitlenin akılda kalıcı nakaratlar dışında özellikle extreme grupların ne dediğiyle ilgilenmediği aşikar; ama buna ayıracak zamanınız varsa Divide´in bu konuda oldukça profesyonel bir iş çıkardığını göreceksiniz, klasik Pure Death Metal grubuna göre oldukça iyi iş. Rifflerde klasik Death Metal´ın izlerini ağırlıklı olarak görmek mümkün, rifflerin yanı sıra vokallerde de fazlasıyla Carcass etkisi fark ediliyor. Parçalarda ki kompozisyon çalışması oldukça üst seviyede, bu albüm 90’larda çıkmış olsaydı oldukça iş yapardı, bu sebeple 90’lar tarzı Death Metal´e daha yatkınsınız bu albüm kesinlikle sizi mest eder. Divide´in müziğinin temelinde belirgin bir melodik riff yapısı faktörü var; ama bunun üzerine yerleştirilmiş, oldukça agresif ve parçanın atmosferini ürkütücü boyuta çıkaran Death Metal riffleri mevcut. Bir kaç denemeden sonra kulaklarınıza yerleşecek delirtici armonileri fark edeceksiniz ve bunlar uzun süre sizi terk etmeyecek. Albüme yüksek tempo hakim, nefes aldırmayan rifflerin arkasında davullar görevini fazlasıyla yerine getirmiş, Moritz´in performansı çok iyi ve davul yazımında da takdir edilesi iş çıkarmış. Albümde yer yer temponun düştüğü bölümler var, hızlı ve agresif müzik sevenler için bu bölümler sıkıcı gelebilir; ama şunu net söyleyebilirim ki albüm başından sonuna kendini dinletiyor. Vokallerde çift sesli bir uygulama var, Brutal vokal ağırlıklı ama screamlerde hayli mevcut ( Yukarıda belirttiğim gibi Carcass etkisi hemen fark ediliyor). Death Metalde scream ve brutal birlikteliğinden hoşlanıyorsanız, albümü dinlemeniz için artık bir daha olacaktır.

Son olarak kayıt işçiliğine gelirsek, seçilen gitar ve davul tonları tarza oldukça uygun. Kayıt, Mix ve Mastering seçimleri ilgili net bir bilgiye ulaşamadım; ama doğru isimlerle çalıştıkları ortada. Kayıt kalitesinden kapak çalışmasına kadar bir Death Metal fanının aradığı her şey bu albümde mevcut, kesinlikle bir şans vermenizi öneririm.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu