Kritikler

Trenchwar – Criminal Organizations

Sleazyrider – 2020 – Türkiye

Ankara’ya olan bağım İstanbul’dan daha bir güçlü. Bana her zaman ortamı daha samimi ve daha içten gelmiştir . Ankara’ya gittiğim zaman, daha çok müzik/konser odaklı gidiyorum. Çıkan gruplar da zaten artık kemik olmuş, 90’lardan beri birbirleri ile bağı olan, kendi aralarında  gitarist, bassist, davulcu değiştirmiş, bir de stüdyoları belli başlı olduğu ve kısıtlı olduğu için hep beraber çalmış, hep beraber dağıtmış grup elemalanlarından olduğu için daha güzel ortam oluşuyor… Misal ZOO’nun anlatılan efsane muhabbetleri bunun en güzel örnekleri  olsa gerek… Orada kayıt yapan gruplardan orada geçirilen zamanla ilgili  Zoo’nun ev gibi bir ortam  olduğunu söylediklerini  kesin duymuşsunuzdur.

O ortamlardan böyle iyi bir grup çıkması da kaçınılmaz oluyor. Birbirlerini tanımaları, aynı zevklerden besleniyor olmaları, bu süper grubu daha etkili hale getiriyor. Bugün karalama konumuza sebep olan oluşum ise ,Ankara’da bu yıl kurulmuş olan Thrash metal topluluğu Trenchwar ve albümleri Criminal Organizations. Aile, bağ, birbirlerini tanımakla giriş yapmamın sebebi grubun elemanlarının Ankaralı grupların elemanlarından oluşması. Kadrodan bahsedersem ne demek istediğim daha anlaşılır olacaktır. Vokalde Harun Altun(Forgotten ex-Bayt Gadol), gitarlarda Deniz Durdağ(Ex-solitude) ve Dağhan Erdoğan(Black Tooth), bass da Tolga Otabatmaz(Forgotten), davulda ise Serdar Karahasanoğlu(ex-Grotesque Ceremoniun)’dan oluşuyor. Benim nezdimde de süper grup dememin sebebi çalmış ya da çalıyor oldukları gruplar Türkiye ve yurt dışında sahne almaları, onca zamanın verdiği profesyonellik(hem çalma performansı, hem de dinleyici olarak), ve daha önce kendi gruplarında çıkarmış oldukları albümleri örnek gösterebilirim.

Gelelim albüme… Ankaralı bu üstatlar köklerini, beslendikleri metal müziği o kadar iyi sindirmişler ki bunu albüme çok iyi yansıtmışlar. Bol Sodom, Exodus, Testament etkili bir thrash metal albümü arayanlar için bulunmaz bir ganimet. Bir thrash metal albümde ne duymak istersiniz? Bol enerjili, bol kafa sallamalı, bol ter attıracak bir sound, liriksel anlamda duyarlılık, çevre, toplum, örgütlenmeler gibi temaları işlemelerini değil mi? Bence bu albümde de asla boyun eğdirmeyecek kadar karanlık ve agresif bir sound yakalanmış . Harun’un ıslak genizli brutalize vokali, Deniz ve Dağhan ‘ın sert ve jilet gibi keskin gitar tonları, Serdar keskin ve hızlı davulları , gitarları adım adım takip edip kütürdeten basgitar kullanımıyla Tolga bence harikulade bir iş çıkarmış. Uzun ama hiç sıkmayan “Kill” şarkısıyla başlayan albüm thrash el bombasını pimi çekilmiş halde direk kucağınıza atıyor. “The Godfathers” ile savaşın ortasına kalıyorsunuz ve albüm iyice kızışıyor. “Criminal Organizations” ile iyice thrash metal ziyafetine tad katarken, “Rape of the Week” groovy ritmiyle ve mükemmel nakaratıyla akıp gidiyor. “Mass Mind Rape” ve “Thrash Not Trash” albümün kısa ama en thrash metal şarkıları ve tam boyun törpüsü niteliğinde. Bu şarkılar da ne pogo döner hayal edemiyorum. Son şarkı olan “Trenchwar” ise kapanışı layıkıyla yerine getiren ve grubun kim olduğunu ne yaptığını gösterir nitelikte. Toplam yedi parça var ve her biri ateş ediyor.

Her grubun kendine göre güçlü ve zayıf yönleri vardır ve bu grubun gücünün kompakt, saldırganlık içinde olduğunu düşünüyorum. Bu albümde bulunan şarkıların yapıları, şarkıların uzunluğu 4 ile 9 dakika arasında değişiyor olsa da, o sürede içerisindeki tempolar cehennemin kapılarını patlatmaya yeterli düzeyde enerjik olduğundan ne kadar 2-3 rifflik de olsa, basit de olsa harikulade bir gösteri sunuyor. Dörtnala koşan, bol ter atmalı, kudurmalı, hoparlörlerinizin tamamını ele geçirecek bir albüm Criminal Organizations. Gitar sound’u o kadar güzel ki, en sıradan ritm bile sertmiş hissi uyandırıyor. Serdar’ın davulları da son derece güzel bir sound’da kaydedilmiş , özellikle trampet ve kick sound’unu çok sevdim. Albüm Ankara’da şekillenmiş ve Stüdyo DEEP(Ali Öztürk)’de kaydedilmiş, Mix ve Mastering’i grubun gitaristi Deniz Durdağ tarafından yapılmış. Ali üstat ve Deniz üstada sound konusunda harikulade bir iş çıkarmışlar… Oldukça parlak, her enstrümanın temiz temiz kulağa gelen, gümbür gümbür bir sound elde etmişler. Tolga üstad da Sleaszy Rider ile iletişime geçmiş ve aralık gibi albümün çıkarılması planlanmış.

Açıkçası Trenchwar , Cidesphere’den sonra ikinci canlı performansını beklediğim grup oldu … Şu lanet pandemi biterse Ankara’nın yollarını arşınlayacağım gibi görünüyor… Tez zamanda şu pandemiden kurtulup konserlere fırlamak için kendimi zor tutuyorum.. Bir de!!! Abiiii şöyle bir konser düşünsenize Solitude(olur ya hani) – Hazy Hill(lannn) – Thrashfire – Trenchwar – Darkphase’li bir organizasyon yapılsa biz de 2020’nin acısını şöyle bir çıkarsak… Tabi keşke dönseler dediklerim Crestfall, Disorder, Moisture, Sceptic Age(brain halleri)… Ahh mazi gönlümde yaradır

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu