Kritikler

Misþyrming – Algleymi

Norma Evangelium Diaboli – 2019 – İzlanda

Dünya’nın en soğuk ve en gizemli ülkelerinden biri olan İzlanda,son yıllarda oldukça iyi Black Metal gruplarını dünya piyasasına sunmayı başardı. Bunlardan başlıcalarından biri ismi zor okunan Misþyrming!

Soğuk diyarın karanlık ve kasvetli tınıları bizlerle 2. kez buluşuyor. Misþyrming gerçekten İzlanda gibi izole ,kıta Avrupasından uzak,zengin ve o kadar rahat bir ülke ki ,bu ülkedeki insanlar bu kadar refah düzeyine rağmen nasıl karanlık hisler barındırıp black metal yapıyorlar diye bazen insan hayrete düşebiliyor. Polis departmanının olmadığı ve suç işleyenin çok çok az olduğu bir ülkeden bahsediyoruz.(Bunu bazı haber sitelerinde görmüştüm doğruluk payı varmıdır bilmiyorum)

Fakat bu arkadaşlar bu kadar rahat ama bir o kadar da soğuk,kasvetli,karanlık ve hırçın doğası olan ülkede nasıl bu kadar güzel bestelere imza atabiliyorlar ? Bunu sorgulayabilmek için o güzelim ülkeyi görmek ve orada bir süre geçirmek gerekebilir. Yada İzlanda black metalini dinleyip gözlerimizi kapatalım… O ince gitar rifleri,hafif kirli ve efektli güçlü bir vokal,düz ve agresif davullar… Karanlığın,buz ile birleşmesi ama yaratılan atmosfer bir o kadar da cehennem alevlerinin teninize dokunuyor olması misali etkili. Soğuk cehennem en güzel tanımlama olabilir Misþyrming için…

Grubun ikinci albümü için tam anlamıyla katıksız bir black metal albümü demek yanlış olabilir fakat black metal ağırlıkları çok fazla olan bir yapıt. Bazı bölümlerde eski doom metal temalarını hissetmedim değil ,Katatonia ilk dönemlerini andıran şarkı geçişleri var. Özellikle yavaş bölümler ,ve introlarda bunu hissedebiliyorsunuz fakat albümün geri kalan yapısı oldukça enerjik ve hızlı!

Algleymi albümü oldukça başarılı bir eser,kapağında buzların üzerinde donuk renkli gökyüzüne sanki bir isyanda bulunan bir insan figürü gözlemlenebiliyor. Albüm ismi Türkçe’ye çevirildiğinde unutulma,önemini yitirme manalarına geliyor. Bu bile doom temellerini ortaya çıkaran bir kanıt! Albümdeki konuklar ise daha önce Behexende çalmış Wrath,Svartidauði’den vokalist Sturla Viðar ,Vansköpun’den Kristófer olarak belirtilmiş. Bu arkadaşlar şarkılarda back vokal,ve liriklerde bazı ufak dokunuşlar yapmışlar.Albümün görsel işlerini ise Manuel Tinnemans ve Dehn Sora üstlenmiş.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu