Kritikler

Mgła – Age of Excuse

No Solace – 2019 – Polonya

Polonya’lı Black Metal grubu Mgla 4. albümleri olan ‘Age of Excuse’ ile bizlerle. Lehçe olduğunu düşündüğüm isimlerinin manası ise SİS ,grup bizi gerçekten sisli bir karanlık patikaya sokuyor ve o patika içerisinde ürkütücü bir atmosfer ile birlikte girdabın içerisine doğru hızla çekiyor.

Daha önce aslında çok fazla takip etmediğim bir gruptu, nedense bir ön yargı vardı, tek tük şarkılarını dinlemiştim ve açıkcası çok etkilenmemiştim.2015 çıkışlı albümleri olan ‘Exercises in Futility’i belki yıllar içerisinde bir kaç kere dinlemişliğim vardır fakat işin garip tarafı geçtiğimiz günlerde aşırı alkollü bir anımda o albüme bir kere daha şans verdim ve inanılmaz derin tınılar keşfettim.Beni gerçekten kendine çekti,gitar bestelerindeki güçlü ve atmosferik tremololar ile beslenmiş sakin ama bir o kadarda kuvvetli vokal performansı cidden kulaklardaki kanama hızını arttırıp iç-öfkeye dönüşmesine yardımcı oluyor.

Groza albümü ile piyasada bende varım diyen MGLA ,Exercises in Futility ile gerçekten ben artık oldum dedi ve ardından 4 yılık albüm sessizliğini ‘Age of Excuse’ ile bozuyor olması, bu yaz bir çok büyük festivalde çalması ile tamamen piyasadaki yerini iyice almış oluyor..(Kritiği yazarken saat gece 03:08 olmasına rağmen elektriklerin kesilmesi ve gerçekten karanlığa boğulmam ise oldukça manidar)

Bu albümde atmosfer olarak yine aynı tempo ve derinliği korumuşlar fakat benim kulağıma çarpan en büyük zenginlik davulcu Maciej Kowalski’nin parçalardaki daha progresif temelli bir yapı kullanması. Gerçekten parçalar genel anlamda düz tempoda gitmesine rağmen Maciej’in performansı ile bir seviye daha yükselmişler.(Bu yaz yaptıkları performanslardaki davul-kamerası çekimlerini izlemenizi tavsiye ederim. ) Bu zil oynamaları ve sektirmeleri bana Shining’in albümlerini anımsattı,onda da bir dönem jazzy-davul etkileşimlerini hissedebiliyorduk. Ben bir süredir takip etmediğim için şu an ne yapıyorlar fikrim yok. Davulun zenginliğinden sonra grubun bu albümünde en çok beğendiğim şeylerden bir diğeri ise liriklerin oldukça edebi ve güçlü olması. Şarkı isimleriyle uğraşmayıp,tüm önemi liriklerin içeriğine vermeleri oldukça kaliteli bir bakış açısı diyebilirim.

Lafı fazla uzattığımın farkındayım ,fakat gerçekten uzatılması gereken bir albüm ile karşı karşıyayız.Albüm tanıtılalı 2 gün geçti ve internette şu an 150 binden fazla dinleyiciye ulaştı. Oldukça iyi bir rakam, ben bu kadar beklemiyordum açıkcası… Black Metal’in sağlam kalan damarlarından biri olan MGLA’yı umarım bir gün izleyebiliriz. Albümün girişinde diş gıcırdatan kişi Piotr Dziemski’imiş ,Piotr’ın kendi gruplarıda var onlarada bir bakın Medico Peste ve Owls Woods Graves. Ayrıca albümde Michał Stępień’de back vokallerde gruba destek olmuş onunda Ashes ve Over The Voids.. isimli grupları mevcut. Albüm şimdilik CD ve digital olarak piyasaya sürülmüş ama hiç kuşkunuz olmasın 1001 çeşit plak,digipack,kaset vs ne kadar format varsa piyasaya sürülür ve oldukçada iyi bir satış yakalar. Son olarak albümün görsel kısımlarını Mentalporn ve Zbigniew Bielak üslenmiş. Grup imaj olarak kapşonlu kullanıyor fakat yüz kısımlarına kar maskesi geçiriyorlar, bunuda bir akım olarak sanırım ilk kullanan gruplardan biri olabilirler, MGLA ve Batushka gibi gruplardan sonra yeni çıkan gruplarda imaj konusunda bu tarz kaymalar olabiliyor. Bir dönem Shining,Forgotten Tomb, Silencer gibi grupların gösterdiği depresif kanlı ,banyolu imajlar oldukça rabet görmüştü.

MGLA’nın albümü gerçekten çok başarılı. Soğuk,agresif ve teknik yapıyı barındırıyor derin karanlık havası ile sizi kasvete sürüyor. Fakat bir önceki albümlerinde kullandıkları ince tremololu etkileyici rifleri bu albümde çok kullanmamışlar. Kaotik havayı korumuşlar ve daha yavaş bir albüm olduğuna inanıyorum. Belirtmeden geçemeyeceğim albümün kayıt kalitesi oldukça üst seviyede… Bakalım grup görselliğine ve kalitesine bu kadar önem veriyorken bir video klip çekecek mi ?!?

8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu