Öne ÇıkanKritikler

Diabolizer – Khalkedonian Death Albüm İncelemesi

Everlasting Spew Records – 2021 – Türkiye

Promosu geldiği günden beri defalarca döndürdüğüm ve iyi olan bir EP(Apokalypse)’nin üzerine sanki balyoz gibi bir albümle gelmelerine hiç şaşırmıyorum. Diabolizer resmen ateş etmiş millet! Hem de öyle böyle değil, üzerinize yüzlerce kurşun yağdıran bir tane de değil onlarca mitralyöz düşünün… Yaylım ateşine tutmaktan hiç çekinmemişler. Khalkedonian Death resmen insanı paramparça eden bir albüm. Ateşin çocukları tabiri doğru olacak mı emin değilim ama kesinlikle grup üyelerinin her birisinde iblisin parmağı dokunmuş, bu net. 2012’de’ Shadows Of Impending Decimation single’ı ile piyasaya giriş yapan grup, 2016’da yayınladıkları Apokalypse EP’si ateşi harlamıştı. 2016’dan bu yana albüm bekleyen bizler için çeşitli konserler yeni parçalarını çalınca Khalkedonian Death albümünün nasıl bir ayarda olacağını az çok tahmin ediyordum ama albüm komple apayrı bir seviyede. Tabi şuna da değinmekte fayda var. Grup elemanlarının her birisi uzun zamandır ölüm metalini icra ediyorlar ve hepsi yakın arkadaşlar. Bass’da yer alan Malik; Decaying Purity, Hyperdontia ve Burial Invocation’da, Davul’da yer alan Engin Burial Invocation, Engulfed ve Impuration’da, Vokallerde yer alan Ali Godslaying Hellblast, Gitarda yer alan Can Burial Invocation, Engulfed’da, bir diğer gitarist Mustafa ise Decaying Purity, Engulfed, Hyperdontia’da pena sallamakta. Üyelere ve yer aldıkları gruplara baktığımız zaman böyle bir oluşumunda böylesine şeytani bir şeyi yaratması insanı şaşırtmıyor.

Albüme dönecek olursak, kayıt, miks, mastering Deadhouse stüdyolarında Ozanın elinden geçmiş, hastalıklı kapağı(cthulhu’yu seven herkesin seveceğini düşünüyorum) Jon Zig tarafından çizilmiş. Everlasting Spew Records (CD / dijital), Me Saco Un Ojo Records ve Desiccated Productions(kaset) tarafından da çeşitli versiyonları yayınlanacak.

Albümün açılış parçası olan Dawn of Obliteration yeni bir kayıt değil aslında. 2017 – 2018’de ki bir konserlerinde çalmışlardı ve yanılmıyorsam albümde ki versiyonunda ya da kayıttan kaynaklı ufak değişikliklerle son halini almış. İlk sıraya koymaları da bu yüzden hoşuma gitti diyebilirim. Şarkı başlangıcından itibaren cehennemi bir şekilde başlıyor. Engin’in davul çalımı her zaman hoşuma gitmiştir, izlerken de dinlerken de hep keyif alırım. Albümde komple azgın bir performansı var. Ali’nin vokal konusuna da değinmeden edemeyeceğim. Ali’yi dinlerken de aklıma hep Glen Benton geliyor, vokallerini ona benzetiyorum. Abi bu adam Godslaying Hellblast’de çok iyi bir  black metal vokalistiydi,  (Domination Hellfuck şarkısını dinleyen anlayacaktır) performansını falan hatırladıkça aklımı yitiriyorum. Diabolizer ile birlikte resmen adam evrim geçirdi .

Maelstroms Of Abhorrence albümüm tanıtım parçası olarak yayınlanan ilk şarkı. Bandcamp üzerinden yayınlandığı zaman aklımı yitirdim resmen… Bir tur döndürdüm ve olduğum yere resmen mıhlandım. Şarkı öyle bir akıyor ki, çivilendiğim yerden bir nefeste kalktım ve elemanların her birisine abi saygılar diye ayakta bekledim biten kadar. Albümün en kemik parçalarından birisi diye bilirim. Malik sen ne yaptın öyle, o bass partisyonlarında sanki delirdim! Kütür kütür olmasının yanı sıra, 3:20’de giren kısma özellikle dikkat edilmesini öneririm. Mustafa’nın tüm uğursuzluğunu kustuğu riffler, Can’ın Mustafa’ya eşlik etmesi, Enginin yüksek performansı, Ali’nin vokalleri ile resmen şarkıda devleşmiş… Pitlerde kan akıtır beyler demedi demeyin.

Cloaked In An Aura Of Madness oldukça güçlü ve barbarca tavizsiz, katıksız saf ölüm metali şarkısı. Ölüm metalini hem eskiye selam çakarak hem de Mustafa’nın gitar oyunlarıyla teknik yönlerin ağır bastığı modern halde oldukça güzel sunmuşlar. Mayhemic Darkness And Possessed Visions yine Dawn of Obliteration gibi daha önce konserlerde çaldıkları bir parçaydı, albüm içerisinde yer alması da haliyle kaçınılmaz oldu ve temiz halini dinlemek oldukça keyifli. Mustafa ve Can bu parçada resmen parlıyorlar. Cannibal Corpse’a selam çakan müthiş bir parça. Açılış rifflerinden parça içerisindeki akışta yer alan riffler gitar odaklı bir parça haline getirmiş şarkıyı.

Sulphurous Vengeance’da Mustafa kesinlikle riff master olduğunu bir kez daha suratımıza suratımıza vuruyor ve ölüm metalin doruklarına ulaşıyor, kıyım kaldığı yerden devam ediyor. Bringers Of Khalkedonian Death oldukça saldırgan bir başlangıçla dinleyiciyi yerden yere vurmaya ant içmiş gibi başlıyor, davul o kadar canice, bass o kadar müthiş ki dinleyip dinleyip kudurası geliyor insanın. 3:40’da Malik’e bir kez daha deliler gibi haykırdım. Benim için olmazsa olmaz şeylerden bir tanesidir basslar. Bu tarz oyunları, delilikleri görünce psikopatça bir gülümseme geliyor suratıma.

Spearfuck The Throes Of Treason’da bu minvalde bir parça. Malik’in durmadan telleri dövdüğü, Mustafa ve Can’ın kasvetli ve vahşet dolu pasajları, Engin’in pata küte davula girişmesiyle boyun koparacak cinsten bir parça. Perishing In His Oceans Of Blood albümün kapanış parçası. Kıyamet senfonileri çalmaya başladığına göre bu parçayla artık ruhunuzu teslim edebilirsiniz. Kötücül soloların yer aldığı, artık son vahşet çağırılarının yapıldığı bir parça. Ali’yi de atlamadan geçmeyeyim. Her parçada hayvani işler çıkarıyor tabi… Bu parçada da eski Ali’ye selam vermeden geçmemiş. Sen hep kükre, bizlerde de mest olalım. Parçanın 6.cı dakikasında Malik yine yapacağını yapmış. Son saniyesine kadar kulak kabartın mutlaka.

Kapanışa gelecek olursak; erken dönem Deicide, Cannibal Corpse, Vader, Vomitory gibi gruplara selam çakan, yeni dönem Dead Congregation, Azarath gibi grupların izinden giden bir oluşum Diabolizer. Her türlü kıyamın olduğu, vahşeti-dehşeti yaşatan, devasa Lovercraft evrenine hayransanız, albüm kapağında yer alan cthulu ile macera peşinde koşmak istiyorsanız tam sizlere göre bir albüm Khalkedonian Death. 44 dakikalık süresi sizi sakın tereddütte düşürmesin, her saniyesi, her bir bölümü harikulade bir iş. Çocukların her birisine saygılarımı sunuyorum. Ali, Mustafa, Can, Malik, Engin… Saygılar beyler, ağzınıza, yüreğinize sağlık. Net yıl sonu listemde ilk 10’da yer alacak bir iş çıkarmışsınız. Var olun \m/

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 2 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu