Kritikler

Hideous Divinity – Simulacrum

Century Media Records – 2019 –  İtalya

2019 yılının bitimine doğru Tech Death Metal türünde çok iyi albümler piyasaya çıktı. Hideous Divinity, bence türün İtalyan sahnesinde ön plana çıkan, son dönemin en başarılı grubu. Grubu “Cobra Verde” albümü ile tanımıştım, ardından 2016 yılında Cannnibal Corpse ve Krisiun ile yaptıkları turnede izleme şansım oldu. O günden bu yana takip ettiğim bir ekip oldu.

İlk albümleri “Obeisance Rising” ile birlikte “Unique Leader Record” ailesine katılan H.D. sabırlı ve istikrarlı çalışmanın sonucunu aldı. Kendilerine daha iyi konser anlaşmaları, daha uzun sürecek ve takviminde daha iyi sahneleri barındıran turnelerin kapısını açacak anlaşmayı “Century Media Records” ile imzaladı.

Albüm 8 Kasım’da piyasaya çıktı, 51.08 dakika uzunluğunda ve 12 adet parçadan oluşuyor. Tech Death Metal türüne göre uzun denebilecek bir süre, bundan önceki albümleri 45 dakika ortalamasında idi. Extreme Metal dinleyicileri için bütçeye büyük darbe indiren, peşi sıra  gelen iyi albümlerle baş döndüren bir yıl oldu 2019. Böyle bir atmosferde Hideus Divinity´nin yeni albümünün geleceği haberleri ortalıkta gezdiğinden beri merakla beklenen bir albümdü ve albümün ilk videosu ikincisi olur mu bilmem) “The Embalmer”, rahatsız edici ve sinir uçlarına dokunan görüntüleriyle, tarzın takipçileri üzerinde bırakacağı saldırgan Tech Death Metal etkisini mütevazilikten bir hayli uzak bir tarzda deklere etti. Bu güçlü açılışın etkisiyle elbette dikkatler bu albüm üzerine çekilmiş oldu.

Gruba bu albümde yeni gitarist Riccardo Benedini dahil olmuş. Bu değişikliğin olumlu etkisi hayli hissediliyor. Bu küçük bilgi ile birlikte parçaların yapısına girecek olursak, “Simulacrum” albümü kesinlikle grubun bu zamana kadar çıkardığı en iyi albüm, net olarak zirveyi temsil ediyor. Üretim ve işçilik açısından muazzam bir albüm, grubun damarlarında, kanının her zerresinde Suffocation‘ı tatmak mümkün, adamların temeli çok sağlam, kendilerine örnek alabilecekleri miras daha ne olabilirdi? Matematik denklemi gibi ard arda dizilen ve yeni problemlere sebep olan gitar riffleri merkezli Tech Death Metalden farklı olarak Tech Death Metali, son derece  vahsi bir ifadeyle birleştiği albüm kendini farklı bir yerde konumlandırıyor. Giulio Galati’nin davulda sergilediği harika performansı, Franceschini´nin bass gitarda akılları alan işçiliği ile birleşimi, soundda atom enerjisi gücüne erişiyor. Özellikle “The Deaden Room” isimli parçada Franceschini´nin riffleri yanıyor resmen. Sihirli parmakları gitar telleri üzerinde sihirbaz gibi çalışıyor. Gitar işçiliğine gelirsek, Tech Death Metal´in en seçkin, hızlı ve ateşli rifflerinin arasına akılda kalıcı, albümün ara vermeyen temposunda yeterli nefes alma alanları yaratan sololar yerleştirilmiş. Benedini ve Schettino ikilisi ustalıklarını her bir bölümde sınırsız sergiliyorlar, her bir parça ölüme doğru marş halinde yürüyüşün adımları gibi. Son olarak vokallere gelecek olursak, Di Lorenzo´nun performansı çok çok iyi, gürül gürül brutal devam ederken ani değişimler, scream ve farklı brutal vokal stillerinin incelikli kullanılışı, bu işe meyilli genç arkadaşlar için ders niteliğinde.

HIDEOUS DIVINITY zaten çok iyi, güçlü materyaller üretiyordu; ama bu albümde hem Death Metal adına çok iyi ve kendi kariyerleri boyunca ürettikleri en iyi ve özel çalışmayı sundular. Death Metal´in özünün teknik ve modern bir yorumu, panzer gibi güçlü soundla arşivdeki yerini aldı. Her bir parçasında bir çok zengin detayın olduğu, uzun yıllar dinlenecek bir albüm bu. Şüphe etmeden arşive katın.

Albümün Yazar Notu :
8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu