Kritikler

Sodom – Out of the Frontline Trench

Steamhammer – 2019 – Almanya 

Site kritiklerinin düzenli takipçileri kusura bakmasın, çünkü bu kritik haketmediği kadar çok gecikti. Söz konusu Sodom olunca işi gücü bırakıp Sodom ne üretmişse onunla ilgilenilmeli. 96 dan bu yana Sodom´un bir parçası olan Bernemann (Yaş itibariyle izlediğim bütün Sodom konserlerinde gitarda Bernemann vardı) ın ve 2010’dan bu yana davulda ter döken Markus´un şok ayrılıkları, Tom’un yıllardır alışık olduğumuz Sodom kadro sayısının aksine ekstra bir gitarist ile aynı şok hızıyla kadroyu yeniden toplaması, “Decision Day” den bu yana yeni bir albüm yolu gözleyen fanların iştahını iyice kabarttı.

Ep için söylemem gereken ilk şey harika bir prodüksiyon, net tonların reverb ile muhteşem uyumu, şimşek gibi ham gitar tonları ile davulun balansı, Sodom‘un alışık olduğumuz kırbaç gibi soundunu kulaklarımıza erimiş metal misali akıtıyor. Sodom‘un alışık olduğumuz sounduna kıyasla basslar biraz kısık fakat bu durum beni rahatsız etmedi. Tom´un vokalleri ise her zamanki gibi jilet gibi. Ep´ye adını veren Out of the Frontline Trench´e girişte ki vokali muhteşem. Yıllar geçtikçe vokalinde bir adım gerileme olmadığı gibi, bence en iyi seviyesine ulaştı.

EP´nin açılış parçası “Genesis XIX”, dehşet yüklü bir giriş yapıyor. Apocalyptic temalı sözler, ve fanları mest eden tonlar. Ep´nin geneli olarak söyleyebilirim ki parçalarda ki riff kalitesi hayli yüksek. Açılış parçasının riffleri için diyeceğim şu ki basit ama oldukça tatmin edici denebilir, bütün şarkıya nüfuz ediyor. Ep´ye adını veren parça bence bu kaydın en iyi parçası, bağımlılık yapan riffler, sürekli vites arttırma hissi veren ateşli chorus. “Down On Your Knees” i dinlerken biraz tempo düşüşü hissettim: ama bu durum bile kaydın genel mitralyöz yok ediciliğinin etkisini azaltmıyor. Ep´de 4. sirada “Agent Orange” ın yeni kaydı bulunuyor, Sodom´un simgesel parçalarından birinin yeniden kaydedilmesi beklenmedik; ama güzel bir sürpriz. Bazı vokal bölümlerinde farklılıklar var, bunun yanında parçanın soundu daha karanlık ve güçlü. Diğer açıdan grubun kemik ve yobaz fanlarının seçimi ilk kayıttan yana olacaktır.

2016´dan bu yana yaşananlar, grubun kadrosundaki büyük değişim, 2018´den bu yana gelen birbirinden güzel üç ep, fanları iyice sabırsızlandırdı. Fanlar yeterinde bekledi; fakat Sodom’un ya festivalleri için şimdiden yaptığı açıklamalara baktığımızda “Agent Orange” özel performans haberi, yeni albümün gelişimin 2020 kışına kadar sarkacak gibi görünüyor. Fakat net olan şu ki sabır taşı çatladı. Yeni albüm gelsin artık!

EP’nin Yazar Notu : 
8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu