Kritikler

Grafvitnir – Venenum Scorpions

Carnal Records – 2019 – İsveç

2019 yılının Melodic Black Metal adına ortaya konmuş en iyi ürünlerinden biri Grafvitnir´ den geldi. Bir grubu keşfettiğim zaman, albümünü almadan önce mutlaka bir kaç şarkısını dinlemek isterim (Spotify sen ne güzel bir platformsun!). Hard´n Heavy standında zaman öldürürken, dikkat çeken ayrıntılarla çok iyi zenginleştirilmiş ve çizilmiş ön kapağıyla ‘Venenum Scorpionis’ dikkatimi çekti, albümün ilk iki şarkısını dinledikten sonra albümü almaya karar verdim. Grup 2007’den beri aktif olmasina rağmen altıncı albümlerinde tanıma fırsatım oldu. Albüm 2019 başlarında 22 Şubat´ta, grubun bu albümle birlikte son beş albümde çalıştığı Carnal Records etiketiyle (bu firma İsveç Underground piyasasında çok güzel işlerin çıkmasına vesile oluyor, 99´dan bu yana aktif göz atın derim.) piyasaya çıktı.
Albümde ikisi enstrümantal olmakla birlikte toplam sekiz parça bulunuyor ve toplamda 37.21 uzunluğunda.

Yazının başında grup için Melodik Black Metal icra ediyor dedim fakat bu genre genel olarak, klavye ya da synth´ler ile altyapılandırılmış türden değil. İsveç tarzı Old School Melodic Black Metal gruplarını düşünün ; ‘Vinterland, Dawn, Sacramentum’ gibi, eğer bu grupları seviyorsanız zaten bu albüme kolaylıkla uyum sağlayacaksınız .Liriksel tema olarak ‘Occultism, Dark Heathendom, Witchcraft, Luciferianism’ gibi konulara odaklanan grup bu albümde de bu çizgiden ayrılmamış. Albümün ikinci parcasi “Ormeld” İsveçce yazılmış. Parçaların yazımına ve karakterine gelirsek, bu kritiği yazmaya başlamadan önce grubun eski albümlerini tek tek dinledim ve söylemek gerekir ki Stockholm üçlüsü bu albümleriyle zirve noktaya ulaşmışlar. Genel bir bakışla ilk olarak fark edilen parçaların kompozisyonları üzerinde baya çalışılmış. 90´larin klasik saf, soğuk Black Metal rifflerini fazlasıyla duyuyorsunuz. Senfonik ögelerin Black Metal içerisinde yoğun biçimde yer almasından önce, özellikle İskandinav gruplar tarafından icra edilen Black Metal tarzının hayranı olanlar için diyebilirim ki, adeta arıtılmış Tremolo-Picked melodiler, sizi bu albüme çivileyecek. Bu tarz Melodic Black Metal ürünlerinde, şarkıların genel iskeletini oluşturan ve akıllara kazınan kısımlara ortaya koyan, karanlık; ama aynı zamanla düşmeyen temposuyla yoğun ,enerjik melodik rifleri, sadece gitarlarla ortaya koymak; büyük beceri, birikim ve müziğe ve enstrümanlara hakimiyet gerektiriyor. Grafvitnir işin bu kısmında çok becerikli. Parçalarda hız ve enerji hiç düşmüyor. Bu noktada davul çalım performansı hakkını gayet iyi vermiş. Davul performansinin icra edilişi, kesinlikle önceki albümlerin üzerine çıkmış . Tek düze değil, blast beatler saat gibi. Sadece blast beat tekniğinin ardına gizlenen sıkıcı bir durum yok ortada, fazlasiyla can yakan çeşitlilik var.

Genel olarak toparlamak gerekirse, grup Old School Swedish Black Metal tarzında çok iyi ve güncel bir ürün ortaya koymuş . Dawn, Sacramentum gibi gruplarin hayranı biri olarak böyle işlerin hala kaliteli biçimde üretiliyor olması beni çok sevindirdi. Albümü şiddetle tavsiye ederim. ‘Wolf of the Eclipse’ , ‘Nocturnal Sun’ , ‘Ormeld’ gibi parçalar benim için albüm üzerinde ilk turları atarken ortaya çıkan parçalar; ama albümün tamamını seveceğinize eminim.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu