Kritikler

Fiur – Elementa/Refugium

Bağımsız Albüm – 2019 – Almanya 

Fiur Almanya/Berlin´den son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız tek kişilik projelerinden biri. Albümde duyulan her şeyin üreticisi Tobias Jäpel, Fiur dışında üç farklı projede daha yer alıyor ve bunlardan sadece biri; Kalibos için tam anlamıyla grup diyebiliriz, diğer projeleri: Eternal Emperor ve Ruins of the Past´te tek kişilik projeler. Anlaşılıyor ki Tobi yalnız çalışmayı seviyor.

Tobias albümde tek başına üretiyor ve bunun yanında albümün piyasaya çıkışını da kendi imkanlarıyla gerçekleştirmiş, albümün hem cd hemde dijital ortamda piyasaya sürümünü sağlamış. Tobias´in birçok projede bu zamana kadar edindiği tecrübe bu albüme yansımış. İlk parçadan itibaren anlaşılıyor ki tutkusu ve profesyonelliğini albümün şekillenmesine aktarabilmiş. Teknik olarak açıkça söylenebilir ki bu yıl içinde türdaşlarının piyasaya sürdüğü albümler arasında rahatlıkla sivrilebilir.

Günümüzde birçok grup 80´lere yüzünü dönerek dönemin gruplarının müzikte yeni bir çağ açan adımlarını takip ediyor ve kendi müziklerinin biyolojisine bu akımlardan parçalar ekleyerek zenginlik elde ediyorlar. Günümüzde denenmemiş ve yığınlarca fanları peşinden sürükleyecek yeni şeyler ortaya koymak oldukça zor görünüyor. Tobi´de bu formülü kullanmaktan geri kalmamış, geçmişin ayak izlerini takip eden ama bir o kadar taze bir yoruma sahip olan bir albüme imza atmış. Her Black Metal fanının aşina olduğu, ikinci Black Metal dalgasının mensubu İskandinav gruplarına özgü epik, melankolik melodiler, oldukça güçlü tremolo hatlarının yanında güçlü scream vokaller ve geleneksel Alman hikayelerinin anlatım gücünü spoky vokallerle ürkütücü bir tada büründürerek, albümün yapısının oluşumunda kullanılmış. Albümde karanlık, ürkütücü, soğuk melankolik güzelliğe sahip atmosfer yaratılmaya özen gösterilmiş. Lead harmonilerin arka planın da ki küçük ayrıntılar müziğe karamsar ve uğursuz bir hava vermiş. Tek başına müzik üretmek bir çok açıdan avantajlı olabilir, en azından zaman kaybına neden olan ortak noktayı bulma çabası mücadelesine girmeden dilediğince müziğini şekillendirebilir bir müzisyen, fakat Metal müzik gibi üretimi birçok kişiden oluşan bir gruptan çıktığında ancak gerçek kimliğine bürünebilen bir türü üretirken, üçüncü bir görüşe olabildiğince uzak olmak çok zor bir durum; ama Tobias bu negatif duruma göre; enstrümanların yazımında hem dengeyi iyi kurmak, hem detaylarına nefes aldırarak duyulurluğu netleştirmek hem de bütün elementlerin en doğru kombinasyonla bir araya getirilmesi gibi engelleri aşarak Black Metalin melodik ve atmosferik alt türünün hayranı fanların dikkatini çekecek çok iyi bir ürün ortaya koymuş.

2019 yılında underground piyasada yerini bulan çok değerli bir albüm, türün takipçilerine ısrarla tavsiye.

Albümün Yazar Notu : 
7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu