Kritikler

Beyond Chaos – The Left Hand of Darkness

Bağımsız Ürün – 2019 – İsveç

İsveç’ten Melodik Death Metal mi? Bring that to me boy!! Bazen yobaz bir metalci olmadığıma çok seviniyorum, sadece Manowar seven yada grind´dan başka bir şey
dinlemeyen biri olsaydım böyle güzel ürünleri es geçecektim. Beyond Chaos , İsveç Stockholm menşeli ve girişte de belirttiğim gibi Swedish Melodic Death Metal icra ediyorlar. 2017´den bu yana aktifler ve ilk çalışmaları “The Left Hand of Darkness” Ep´si Ekim 2019´da grubun kendi imkanlarıyla bir firmadan bağımsız olarak CD ve Dijital versiyonda piyasaya çıktı.

Bir yeni çıkmış bir  grubun ilk ürünü ep ise (Hele ki bu grup Türkiye’den ise), bazen dinleyicide olumsuz bir intiba bırakabilir, oysa grubu tebrik etmek gerekir ki bir ep ye göre oldukça kaliteli şarkılar, kaliteli ön kapak  , kayıt işçiliğiyle albüm tadında olan ve gelecek ilk tam süreli albüm için beklentileri yükselten bir çalışmaya imza atmışlar. Ep´de toplamda 5 parça var ve ilk parçanın harika girişinden aldığım gazla defalarca dinledim. Bir tam süreli  albüm hazzı veriyor; ama ne yazık ki kısa sürüyor. Sound konusunda ilk intiba Gothenburg Old School Melodeath soundunun etkisini hemen hissediyoruz; ama bunun yanında modern metal elementlerinin yanında güçlü Pure Death ve Thrash Metal de riff yapısında mevcut. Gitar riffleri üzerinde uzun süre emek verildiği ortada, ekibin tecrübeli elemanları deneyimlerini üretim aşamasında işlerine yansıtmışlar. İlk parça “The Well” in girişi harika, tarzın gereği etkili, parçanın devamını dinleme merakı uyandıran orijinal melodik girişler Ep’ nin geneline hakim. Giriş parçası olarak yarattığı etki muazzam, dinleyeni kısa sürede bağlıyor Ep´ye. Ama kendi adıma Ep´de ki favorim; “Ashes to Flame”. Gümbür gümbür İsveç Death Metali Özgün kaliteli gitar rifflerinin yanında, sounda gerçek gücünü veren davullarda çok iyi yazılmış, sanıyorum ki kayıtta drum machine kullanılmış, ton ayarları üzerinde uzun süre çalışıldığı ortada, beni hiç rahatsız etmedi tonlar, oldukça natürel ve sound içinde ki dengesi çok iyi. Son olarak vokalleri değerlendirmek istiyorum. Lian Delin, son bir kaç senedir İskandinav ülkelerinde sıklıkla gördüğümüz güçlü Female-Brutal Vocal örneklerinden bir yenisi. Sesinin rengi oldukça güçlü, özgün ve başarılı bir brutal vokal performansı için gerekli metot bilgisine hakim olduğu çok net ve bunu pratiğe başarıyla yansıtmış, vokal yazımı da oldukça başarılı, gitar riffini takip eden tırt vokalistlerden değil, kendi yolunu izlemeyi seviyor. Brutal vokalde ki başarısını clean vokalde de göstermiş, sıklıkla kullanmasa da bütünlüğe kattığı lezzet çok olumlu bence. Ve tabi ki geçmişten bugüne kadın vokalistlerden beklenen seksiliği gereğinden fazla öne çıkarma gibi gereksiz bir ayrıntı ile zaman kaybetmemiş, “hem ciciyim hem hayvan gibi brutalim” kombini bence oldukça samimiyetsiz, Alissa White-Gluz örneğinde olduğu gibi Babydoll yada Tits Metal kartını oynamaya hiç gerek duymamış Lian, iyi de yapmış. Grup elemanlarından bahsi açmışken, yazının başında İsveçli bir grup olarak tanıttım; ama grup içinde İsveçli, El Salvadorlu, Italyan elemanların yanında ülkemizden; The Trusted, God Mode, Mary Jane Hits gibi İzmirli gruplardan tanıdığımız bir Türk; Hakan Dinçer bulunuyor. (Grup Milletler karması gibi, bir çok farklı kültürün bir araya gelişinin ortaya çıkardığı sonuç çok iyi.)Yurt dışına transfer ettiğimiz müzisyenlerimizin böyle başarılı gruplar ile Avrupa sahnesinde boy göstermeleri çok sevindirici. Ep kesinlikle bir şans verilmesini hak ediyor. Özellikle Melodeath sevenler mutlaka kulak kabartın!

Ep’nin Yazar Notu :
9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu