Kritikler

Blodtake – Nativity of Ashes

Bağımsız Albüm – 2019 – Almanya

Underground Black Metal´in çekiciliği yakamı bir türlü bırakmıyor. Bu konuda özellikle Alman gruplar son dönemde çok zengin ürünler çıkarıyorlar piyasaya. Blodtåke´de bunlardan biri, grup 2014 yılından beri aktif ve ilk albümlerinin piyasaya çıktığı döneme kadar emin adımlarla çok emek vererek özellikle 2019 yılı içinde kendi bölgelerinde (North Rhine-Westphalia) bir çok konser vererek undergound sahnesinde yerlerini sağlamlaştırdılar. Bu süreçte ilk full-length albümleri “Nativity of Ashes”, 15 Haziran 2019 tarihinde bir firmaya bağlı olmaksızın piyasaya çıktı. Albümde 8 parça bulunuyor ve toplamda 40.59 dakika uzunluğunda.

Albümün açılış parçası “Bleak Is the Light” bir dakikaya yakın intro kıvamında yavaş girişinin ardından Scather´ın yırtıcı scream vokaliyle etkileyici bir giriş yapıyor. Blodtåke kendini Black/Death/Doom Metal başlığı altına konumlandırıyor, müzikleri tek bir tarz çizgisi üzerinde ilerleyen yapıya sahip değil, bu durumu daha ilk şarkıdan fark ediyoruz. Parçanın hızlı kısımlarında Black Metal´i yoğun biçimde duysakta, Melodik Death ve Doom Metal elementleri de parçanın ayrıntılarında kendini gösteriyor ki bu durum albümün tamamında söz konusu. İkinci parça “Of Me End You” da Black Metal öğeleri daha yoğun, parçanın ana iskeletini oluşturan riffler İkinci dalga Black Metal akımına iyi bir örnek, bununla birlikte davulun blast beat bölümleriyle çok iyi bir uyum yakalıyor. Albümün bu iki parça ile hızlı girişi, üçüncü parça “Lys i mørket” ile biraz yavaşlıyor; doom metal etkisinin daha yoğun olduğu parça, grup hakkında okuduklarıma göre konserlerde oldukça ilgi gören şarkılardan. Parçada yoğun biçimde kullanılan double cross, aralıksız headbang ile eşlik etmeye kışkırtıyor. Bir sonra ki parça “Absolution Denied” Death metal izlerinin daha yoğun hissedildiği bir atmosfere sokuyor bizi, tremolo riffler ve başarılı blast beat uyumu, devamında gitar işçiliğini taçlandıran gitar solosu gayet başarılı. Bu parçanın ardından albümü yarılamış oluyoruz. İlk dört parçanın devamında ard arda gelen “Follower” ve “Hope” ile birlikte albüm tekrardan Doom Metal köklerine dönüyor. Bu iki parçadan (ve albümün tümüne kıyasla) beni en çok etkileyen parça “Hope” oldu, tam bu noktada küçük bir girizgah ile bass gitardan bahsetmek isterim ki özellikle bu iki parçada ki performansı çok iyi. Hope; gitar işçiliği ve parçanın tümünde uygulanan kompozisyonu, son bölümdeki ardı ardına devam eden karanlık girdap etkisi yaratan riffleri ile parçanın sözlerinin uyumu harika.

“I am nothing! I cannot hold you… I am nothing…”

Bu sözler zihninize işleyecektir dikkatli olun! Albümün kapanışını yapan “Elapsed”, “Nativity of Ashes” ile yollarınız ayrılmadan önce son defa silkeliyor dinleyiciyi, parça oldukça yırtıcı Black Metal bölümlerine sahip; ama melodik yumuşak geçişler parçayı bu kimlikten biraz uzaklaştırıyor.

Blodtåke üretim sürecinde tek bir çizgi üzerinde devam etmiyor, ihtiyaç duydukça Death ve Doom metalden fazlasıyla besleniyor. Bütün bu tarzları bir çorbaya çevirmeden, balansı iyi ayarlanmış çok kaliteli bir iş ortaya çıkarmışlar. Ve böyle iyi bir işin kadrosunda bizden birinin olması (Ereškigal : Esra Saklavcı, Gitar) ayrıca sevindirici bir ayrıntı. Doom etkili Black Metal sevenlere şiddetle önerilir.

Albümün Yazar Notu :
8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu