Kritikler

Sepulchral Curse – Only Ashes Remain

Transcending Obscurity Records – 2020 – Finlandiya 

Sıcak değil de nem çok nem… Havasına sövülen şehirlerden biri olan Antalya’dan yazıma başlamadan söylenmesem olmayacaktı , %100 oranında nem mi olur be!  Neyse çok gevelemeden albümümüze dönelim. Bugün DEMILICH, ADRAMELECH gibi grupların çıktığı topraklar olan Finlandiya’dan SEPULCHRAL CURSE’un ilk tam zamanlı albümü Only Ashes Remain’e  bir göz atalım.

Şarkılarda tanıdık tatlara rastlansa da(Morbid Angel, Blood Incantation, Krypts gibi) albüm kulağıma oldukça hoş geldi. Sapına kadar Death metal icra eden bu arkadaşlar vermişler 45 dakika boyunca odunu. 2014 ve 2016 yılında çıkarmış oldukları EP’lerden nasıl bir albümün geleceğini belli etmişler. Bu albüm vokalist Kari Kankaanpää ve gitarist Aleksi Luukka‘nın Solothus‘da beraber olmalarının getirisiyle  “Only Ashes Remain”de Jaakko Riihimäki(gitar), Niilas Nissilá(bas) ve Tommi Ilmanen(davul)’i de yanlarına alarak uzun yıllardır birlikteymiş gibi ses çıkarmalarını sağlamış. Gitarların melodikliği, temponun yerli yerinde değişmesi, vokalin sesini doğru yerde doğru şekilde kullanması vs albümün dengesini çok güzel belirlemişler. Kari Kankaanpää’nın yer altıdan gelen hırıltıları ve çamurlu vokalleri şarkıların direk zehrini size enjekte eder şekilde damarınıza işliyor.

Yaratılmak istenilen ölüm metali atmosferi albümü komple sarmış. Çift gitarın etkisi, birbirinden farklı tempoları da beraberinde getirirken saf death metalin yoğunluğu ile dövülüyormuşcasına tınlıyor. Yer yer yavaşlayan, yer yer sondaj açan riffler, ağır basslar ve bunlara güzel yedirilmiş olan davulla birlikte karanlıkta pek rastlamak istemeyeceğiz cinsten bir algı yoğunluğu yaratıyor.

Only Ashes Remain’deki her şarkı, eski okul Death Metal seslerini bir çatıda eritmiş ve ortaya akılda kalıcı ezgiler, melodiler, güzel geçiş kompozisyonları çıkmış. Albümün artworkünü  Alex Tartsus (DEPRAVITY, DE PROFUNDIS) çizmiş ve albümle son derece uyum yakalamış. Transcending Obscurity etiketiyle çıkan albüm online platformlarda mevcut. 2020 bitmedi ama yine kazanan ölüm metali oldu diyebiliriz.

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu