Kritikler

Harvst – Narbenhain

Schattenpfade ve Pesttanz Klangschmiede Ortak Yapımı – 2019 – Almanya

Alman Atmospheric Black Metal grubu Harvst, ilk albümleri “Narbenhain” i 13 Aralık 2019´da “Schattenpfade”ve “Pesttanz Klangschmiede” ortak yapımı, 300 adet sinirli kopya basımıyla, CD formatında piyasaya çıktı. Albümde altı parça bulunuyor ve toplamda 47.54 dakika uzunluğunda. Grup 2018 den beri aktif ve “Narbenhain” ilk çalışmaları, Kadro iki kişiden oluşuyor, bütün enstrüman performansı Wynthar´a (Wynthar üretken bir müzisyen, kendisine ait tek kişilik projesi Frostreich ile bir demo ve üç full-length albüm piyasaya çıkarmış.) ait, vokal görevi ise Dornh´un omuzlarında.

Parçalar ortalama 7 dakika uzunluğunda ve hepsine lirik dili olarak Almanca kullanılmış. Atmosferik Black Metal tanımını okuduğumda genelde aklıma sıkıcı işler gelir(Bu tarzda birbirine benzeyen bir çok vasat ürün var). Bu türde dinlediğim bir çok iyi albüm olmasına rağmen bu ön yargıyı kıramadım ne yazık ki, yavaş tempo, kendini defalarca tekrar eden riffler arasında boğulacakmışım endişesi, bu tarzda ürünleri denemek konusunda önümde engeldir hep. Neyse ki Harvst böyle bir grup değil. Parçaların genelinde orta tempo hakim, kompozisyonlar, her bir parçanın iskeleti çok iyi yazılmış, hızlı geçişler, gitar soloları, temponun arttığı bölgelerde ki davul ve bütün bu saydıklarımla bütünleyici uyuma sahip kaliteli vokal performansı (Scream haricinde clean ve konuşma temposunda agresif vokal denemeleri, az da olsa Brutal partlar), akılda kalıcı nakarat bölümleri gibi ayrıntılar, bir araya ustalıkla getirilmiş. Bu sebeple albümün en sevdiğim yanı kesinlikle sıkıcı değil.

Gitar kayıtlarını çok beğendim, bu tarz Black Metal gruplarından duymaya alışkın olduğumuz tonlar duyuluyor, bunun yanında ses mühendislik işçiliği güzel sonuç vermiş, her enstrüman için duyum gayet dengeli. Riff yapısında her bir parça için geçerli olmak üzere, kendi içinde bir çok değişken mevcut diyebilirim. Klasik Black Metal riffleri ile birlikte, şarkı içinde ilerleyişi ve geçişleri akıcı hale getiren akustik partlar, agresif akor taramaları ile paralel ilerleyen melodiler, parçaların depresif yapısının ana hatlarını oluşturuyor diyebilirim. Davul performansı gitar riffleri ile harika bir uyum içinde ve davulun yazımı albümün tamamında Black Metal için oldukça çeşitli, kendini ön plana çıkaran, hem icrası hemde kayıttaki kaliteli işçilikle albümü bir basamak daha yukarıya taşıyan yüksek seviye bir performans. Özellikle 4. parça “Schemen im Nebel” in girişindeki Blast Beat performansının, parçanın depresif yapısına etkisi dikkat çekici.

Son olarak kapak tasarımı hakkında birkaç söylemek isterim ki, çok güzel bir çalışma, görsel olarak, albümün bütün atmosferini yansıtan renkler ve ayrıntılar mevcut. Albümün Limited Edition versiyonunu edindim, sunumu gayet iyi, paketten albümün yanında Patch´te birlikte geliyor.

Parçalar veya kayıt hakkında negatif bir görüşüm yok; ama sunum olarak Cd kutusunun içinde keşke daha çok ayrıntı edinebileceğimiz, (Kayıt nerede yapıldı, kapak tasarımı kime ait gibi) bir iç kapak sunumu olsaydı daha iyi olurdu. Bütün bunların toplamında söyleyebilirim ki albüm çok güzel, dinleyici olarak olabildiğince her ayrıntıyı incelmek istiyor insan. Albüm Spotify gibi online platformlarda yok; ama Youtube´da tamamı mevcut. Şans vermenizi öneririm.

Albümün Yazar Notu :
8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu