Kritikler

Perfecitizen – Humanipulation Albüm Kritiği

L’Inphantile Collective –  2020  – Çekya

Son dönemde dikkatimi cezbeden gruplar genellikle Underground piyasadan, görünen o ki turnelerden binlerce €´yu kaldıran, kendini tekrar etme çıkmazına saplanmış gruplara kıyasla bir üst lige çıkmak için çırpınan gruplar üretkenlikte kesinlikle daha iyi bir noktada. Bu hafta Çekya´ya ikinci kere uğruyorum. Perfecitizen; bir nevi Çekya´da 96-2011 yılları arasında aktif olan Alienation Mental grubunun evrimleşmiş hali, davullarda Jarda, gitarda Tomáš ile birlikte yanlarına eski kadrodan Olda( Vokal ) ´yi da alarak Perfecitizen´i oluşturuyorlar ( Olda 2015’te kadrodan ayrılıyor, vokalleri 2016 yılından bu yana Honza üstlenmiş durumda). Grup elemanları aşina oldukları tarz sebebiyle Tech-Death Grind temeli üzerine “Blast-Core” adını verdikleri daha modern bir tür ürettikleri iddiasıyla Extreme metal sahnesine adım attılar.

Grup 2011 yılından bu yana aktif ve “Humanıpulation” ekibin üçüncü full-length albümleri, albüm 7 Temmuz 2020´de piyasaya CD, Dijital ve LP formatında piyasa çıktı, albümde toplamda 8 parça bulunuyor ve 30.11 dakika uzunluğunda. Perfecitizen, Extreme Metale yeni bir alt tur kazandırabilmiş mi onu bilemem, buna siz dinledikten sonra karar vereceksiniz; ama grup “Humanıpulation” albümünde bir çok farklı unsuru bir arada kullanarak sayısız deneysel elementi bir arada kullanmakta başarılı bir iş çıkarmış. Oldukça çeşitli vokaller, Tech-death´ten Core´a kadar uzanan gitar riff çeşitliliği gibi bir çok ayrıntı var. Gitar kayıtları, seçilen ton ve mastering işçiliği beklenmedik derecede iyi. Albümü iyi bir ses sistemi ile dinlediğinizde gitar soundunun sizi 360 derece sardığını fark edeceksiniz. Çalım performansı konusu açılmışken davullarda Jarda´nında performansına değinmek gerek. Sanıyorum Jarda davul çalım performansı ve kayıtta gösterdiği başarı konusunda Çek piyasasında saygı duyulan biri, Blast beat performansı, tuşesi, zilleri kullanma tarzı gibi ayrıntılarla sounda yaptığı katkı çok fazla, albümün soundunun oluşmasında Jarda´ya aslan payını versek yanlış olmaz.

Vokal performansında da bir çok deneysel dokunuş mevcut, güçlü brutal vokal on planda olsa da Vokalist Honza pig squealing´ten clean vokal´e kadar farklı vokal icrası ile albümün soundunu ilgi çekici bir noktaya taşımış. Öyle ki albümün daha başında, ikinci parça “Blind İgnorance” da beklenmedik female vocal duyuyoruz, ilk dinleyişte kulağa garip geliyor; fakat parça üzerinde bir kaç tur attıktan sonra bütünlüğü bozan bir ayrıntı olduğunu düşünmüyorum, sözlerin içeriğine baktığımızda iletilmek istenen mesajın dinleyiciye daha gerçekçi bir atmosferde geçmesi için yapılmış enteresan bir dokunuş bence, kesinlikle hazmedilmez bir ayrıntı değil.

Kayıtlar oldukça iyi, kulağı rahatsız eden bir ayrıntı yok; ama bir çok deneysel hamle ile birleşmiş tech-death grind unsurlarının bir araya gelişi kaotik bir soundu da beraberinde getiriyor. Albüm kesinlikle bir şans vermeyi hak ediyor, bu albüm her açıdan suratında bomba gibi patlayacak, Çek Extreme tayfası kesinlikle göz ardı edilecek bir ekip değil, oldukça iş var.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu