Röportajlar

Mors Principium Est Röportajı

Finlandiyalı melodik death metal grubu Mors Principium Est’in vokalisti Ville Viljanen ile grubun yeni albümü hakkında kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

 • Merhabalar, öncelikle pandemiyle nasıl başa çıktığınızı öğrenebilir miyiz? Bildiğim kadarıyla bu yüzden Rusya konserinizi ertelemek zorunda kaldınız. Albüm çıkışı ile ilgili planlarınızı da bu yüzden değiştirmeniz gerekti mi?

Ville: Merhaba, albüm planlarımızı hala orijinal halinde olduğu gibi yürütüyoruz. Aslında pandemi hayatımızda fazla bir şey değiştirmedi. Şu an Finlandiya’da durum gayet normal görünüyor. Tabii ki canlı performanslar ve seyahat açısından çok iç açıcı değil ama onun dışında her şey yolunda.

 • AFM Records ile olan anlaşmanız devam ediyor mu, yoksa yeni albümünüz için plak şirketinde değişiklik olacak mı? 

Ville: Hayır bir değişiklik yok, yeni albümümüzü AFM Records yayınlayacak.

 • “Embers of a Dying World“ albümüyle death metal dinleyicisinden cok olumlu tepkiler aldınız. Bu albüme kıyasla yeni albümünüzde bizi nasıl değişiklikler bekliyor? Yeni albümün adına karar verdiniz
  mi?

Ville: Bence yeni albüm bir “Dawn of the 5th Era“ ve “Embers of a Dying World“ arası bir karışım. Hala eskisi gibi senfonik ve orkestral bir çalışma ama kesinlikle “Embers of a Dying World“ albümünden daha hızlı.

 • “The Unborn“ ve “Inhumanity“ gibi eski albümlerinizde kullandığınız sound hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ville: Bu yalnızca o zamanlar yapmak istediğimiz bir sound idi, ama şimdi zaman değişti ve dolayısıyla soundumuz da bir miktar değişti.

 • Müzik endüstrisi hakkında ne düşünüyorsun?İlk albümünüzü yayınladığınız zamanlardan bu yana sence neler değişti?

Ville: Müzik endüstrisi hakkında fazla düşünmedim. Olduğu gibi devam ediyor ve ben de bunu değiştiremem. Ne değiştiği konusuna gelince, insanlar artık pek CD satın almıyor ve çoğu insan genel olarak Spotify dan müzik dinlemeyi tercih ediyor. Mors Principium Est‘e başladığımız dönemlerde bu durum tabii ki daha farklıydı.

 • Beste yaparken ya da söz yazarken nelerden ilham alıyorsunuz? Metal haricindeki türler de ilginizi çekiyor mu?

Ville: Sözleri ben yazıyorum. Söz yazarken bana verilmiş olan müzikten ve “uzay“ ya da “savaş“ gibi ilgimi çeken konulardan ilham alıyorum. Ama neredeyse her şey bana ilham verebilir. Ve evet… Her türlü müziği dinlerim, gerçekten “her“ tür. Ama Fin rap müziğinden NEFRET EDİYORUM.

 • Müzik kariyeriniz boyunca pek çok ülkede çaldınız. Turda olmayı seviyor musunuz? Yeni tür planınıza daha önce çalmadığınız ülkeleri de eklemeyi düşünüyor musunuz?

Ville: Evet turda olmayı seviyorum. Yeni yerler, yeni ülkeler görmekten ve oralarda çalmaktan hoşlanıyorum. Avrupa Tur programımızı yeni açıkladık ve programda daha önce çalmadığımız tek ülke olarak İsviçre görünüyor.

 • Bize çaldığın favori mekanlarını söylemek ister misin?

Ville: Bunu söylemek zor. Çaldığımız her mekanı hatırlamıyorum ve aralarından bir favori seçmem zor. Aslında favorim olmayan mekanları söylemek çok daha kolay olurdu ama bunu yapmayacağım hah hah 😀

 • Ricky Martin’den “Living la vida Loca“ gibi pop şarkılarını coverlamayı seviyorsunuz. Pop şarkılarını yorumlamayı tercih etmenizin ve bunların sadece Japonya baskısı olan albümlerde yer almasının özel bir nedeni var mı?

Ville: Dediğim gibi, her türlü müziği dinliyorum ve bence bunlar harika şarkılar. Bu yüzden tabii ki kendi versiyonumu yapmayı seviyorum, orijinaline bir saygı duruşu olarak. Japonya baskısında yer almalarının sebebi ise sözleşme durumumuzdan kaynaklanıyor. Albümlerin Japonya versiyonlarına ek olarak bir bonus şarkı vermemiz gerekiyordu, biz de bu bonus şarkıların “cover“ olması gerektiğine karar verdik.

 • Albümünüzü yayınladıktan sonraki planlarınız nelerdir? Yeni bir müzik videosu çekecek misiniz? Sizin için Youtube ya da Spotify gibi platformlar ne derece önem taşıyor?

Ville: Albümü piyasaya sürdükten sonra Avrupa turu için bekleyeceğiz, umarım korona durumu buna fazla etki etmez. Benim için kişisel olarak online platformlar fazla önemli değil, ama grup için önemli. Spotify kullanmıyorum ve nadiren Youtube kullanıyorum. Ama bildiğim kadarıyla pek çok insan ikisini de kullanıyor, dolayısıyla dinleyicilerin Mors Principium Est‘i bu platformlardan bulabilmeleri açısından önem taşıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu