Kritikler

Genune – Inert & Unerring Albüm İncelemesi

Genune, ikinci stüdyo albümü “Inert& Unerring” i 25 Nisan 2021 itibariyle Loud Rage Music etiketiyle yayınladı. Romanyalı grup günümüzde “post black metal” tabir edilen türü gerçekten layıkıyla icra ediyor.

Loud Rage Music – 2021 – Romanya 

2012 yılında kurulan Genune, ikinci stüdyo albümü “Inert& Unerring” i 25 Nisan 2021 itibariyle Loud Rage Music etiketiyle yayınladı. Romanyalı grup günümüzde “post black metal” tabir edilen türü gerçekten layıkıyla icra ediyor.

“Inert & Unerring” otuz üç dakika otuz üç saniyelik süresiyle oldukça kısa bir albüm ve yalnızca dört adet şarkı içeriyor. Şarkı süreleri – The Pyres of Autumn haricinde- dokuz ila on dakika arasında değişiyor. Albümün genel havasına baktığımızda son derece depresif ve melankolik bir atmosferin yanı sıra fazlasıyla zengin bir melodi içeriği mevcut. Melodiden bahsetmişken aklınıza bitmek bilmeyen sololarla bezenmiş klasik progresif metal sarkilari gelmesin. Zira bu albümü dinlerken insanı yoran ve hatta yer yer sıkan türden bir virtüöziteden bahsetmek pek mümkün değil. Şarkılar kendi içinde yer yer çok farklı kimliklere bürünebilse de bütüne baktığınızda birbiriyle çok başarılı bir biçimde harmanlanmış olan ve aslında janr olarak birbirinden çok farklı olan bölümlerden oluşuyor. Örneğin tek şarkıda doom, black ve death metali bir arada duymanız mümkün. Esasen post black metalin alameti farikası olan bu karma, soundun karanlık ve buhranlı atmosferinin de en birincil sorumlusu olarak karşımıza çıkıyor.

Albümün kapanış şarkısı “Eastern European Discontent” için ayrıca Kont Dracula’nın memleketi olan Transilvanya kentinde bir video klip çekilmiş. Şarkı adından da tahmin edileceği üzere doğu blokunda komünist rejimin yıkılmasının ardından insanların içinde bulunduğu haleti ruhiyeye ışık tutuyor. Burada Doğu Avrupa insanının o dönemden miras aldığı karakteristik özelliklerinden olan güvensizlik, kendi topraklarında adeta sürgüne uğramış gibi hissetmesi, düzenin insanı hayata küstüren bireysellik anlayışı, hayatta kalabilmenin tek amaç olduğu sistemin kişiyi izole etme dışında hiçbir amaca hizmet etmemesi ve bunun her nedense bir “güç” olarak sunulması ele alınmış. Grup kolektif bilinçdışının simgelerinden sayılan korku, itaatkarlık, endüstri, refah, nükleer felaket gibi kavramlara yeni bir anlam ve anlayış getirmeyi hedeflemiş.

Rumence’de “uçurum” anlamına gelen Genune, dinleyeni uçurumun eşiğine sürükleyebilecek kadar bunalımlı bir çalışmayla bu ismin çağrıştırabileceği bir çok elementi notaya dökmeyi başarmış. Albüm kısmen Shining ve Silencer gibi depresif black metal gruplarından etkiler taşıyor. Özetle ifade etmek gerekirse, doksanlar sonu ikibinler başında icra edilen doom/gothic grupları size hitap ediyorsa ve bunların suicidal black metal ile harmanlanmış versiyonunu merak ediyorsanız Genune size aradığınız melankolinin en yırtıcı ve yok edici halini sunuyor. Kesinlikle pas geçmeyin.

8,5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu