Kritikler

FUNEBRARUM ”The Sleep of Morbid Dreams”

Cyclone Empire – 2009 – ABD

Bu albüm kritiğimde “Funebrarum” grubunun “The Sleep of Morbid Dreams” albümünü ele alacağım. Grup karanlık old school death metal olayına sonuna kadar bağlı kalmış. Davular Autopsy vari bir şekilde çalınmış. Genel olarak Autopsy gibi müzik ağır ağır gitmekte. Çok fazla gaz bir müzik yapısına sahip değiller. Fakat karanlık bir atmosfer oluşturmak istediklerinden dolayı olsa gerek yavaş tempo death metal ortaya çıkmış. Bu yüzden Autopsy ile benzerlik gösteriyorlar. Fakat Autopsy’e göre yavaş tempo bölümler daha uzun süreli olmuş. Bu yüzden davulcu genelde yavaş şekilde, karanlık bir havaya uygun şekilde çalıyor. Fakat zaman zaman öyle sapıtıyor ki müzik müzik bi anda hızlanıyor. Davullar blast gitmeye başlıyor. Lakin bu hızlamalar genelde kısa süreli olduğu için davulcu yine yavaş tempoya geri dönüyor.

Gitaristler aklı fikri karanlık atmosferde ve old school rifflerde kalmış. Gitar riffleri old school death metal rifflerine sahip olmakla birlikte bilindik gaz riffler değil. Daha çok yavaş tempoya uygun rifflerden oluşuyor ve solo benzeri değişik atraksiyonlara giriyor ki müziğe güzel bir hava katıyor.

Şarkı uzunlukları genelde 5 dakika ile 7 dakika arasında değişiyor. Karanlık atmosfer oluşturmaya çalışan bir grup için şarkılar normal bir süreye sahip. Vokalci kişi bugüne kadar gördüğüm en ilginç işe imza atmış. Yer yer brutal vokal denilen growl işini yapsa da, çoğunlukla guttural vokal denilen grunts işini yapmış. Growlleri daha çok Morbid Angel’ı andırmakta. Fakat vokalin gutturalları çok aşırı güçlü ve gürlemevari bir sese sahip. Fakat yinede guttural vokale benziyor. Söz konsepti olarak Darkness, Death, Doom gibi konular seçilmiş. Başka türlüsü olsa zaten böyle bir müzik için çok uyumsuz olurdu. Albüm kapağının çizeri hakkında bilgiye ulaşamadım. Fakat söz konseptine uygun bir çizim olmuş. Karanlıklar içinde silahlı iskeletler bir yeri işgal ediyor. Müzik,vokal,söz konsepti,albüm kapağı göz önüne alındığında 10 üzerinden 9’u hak ediyorlar.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu