Röportajlar

BRUTALCORE

Brutalcore grubunun Vokali Murat ile Awakening of Conqueror adlı Ep si hakkında röportaj yaptık…

EP’niz çıktı, parçalardan, grubun tarzınızdan, gelen olumlu-olumsuz eleştirilerden biraz bahseder misiniz?
Murat :
Ep yeni yayınlandığı için distrodan pek bir sipariş yok, netten indirenlerden de genel tepkiler, kimisi genel soundu beğenmiş kimisi şarkıları kısa ve öz bulmuş bazıları amatör bulmuş vs öyle çok da midesi filan bulanan birileri olmamış su ana kadar 😛

Awakening of Conqueror adlı Ep’nin kaydını nerede, ne sürede, ne şekilde yaptınız?
Gitarist arkadaşımın evinde bir çok şeyi aradan çıkardık, Hakan hem gitarları hem bass gitar hem de davul partlarını pc de halletme gibi işleri evinde kurduğu küçük " ev stüdyosunda" halletti. Vokal işini de okulun müsait bir akustik odasında hallettik, ufak tefek yol telefon kontörü vs gibi masrafları saymazsak ücrette ödemedik.
( Thegutturalbender / Kayıt ne kadara patladı diyecektim ama sanırım bu cevaptan sonra çok masrafı olmadığı anlaşılıyor 🙂 )

Parçalarınızda siyasi iğnelemelerde görebilmekteyiz fakat zombiler vs. gibi temalarda var tam olarak bir tema belirlediniz mi ?
Ben bu EP’deki her sözün çok nizami ölümcül metal içeriklerine uygun pek orj şeyler diyemem ama kabul görmüş sözler ve parça isimleri dediğin gibi bir farklılıklar da var her 2si de klas dm gruplarında da görülen şeyler olsa da bu sanırım zamanla ilgili bazı parçalar ta 2004-2005 de kimisi 08 de filan yazılmış, görülen bazen insanın dikkatinin farklı şeylerde yoğunlaştığı. Siyasi olarak da aynen 98 deki "Anatomy" albümünde de olan şeyler var gündelik olan huzursuzluklar ve kaynağı olan Avrupa okyanus ötesi işlere bir nefret bir kin elbette söz konusu.

Albüm kapağında gözlerine ve kafasına dikiş atılmış acı çeken bir adam var. Belirli bir mesaj için mi böyle bir kapak seçildi?
Kapağı çizen ve hazırlayan Norvec’li bir bayan sözlere baktı ve bir kaç örnek yolladı biz de beğendiklerimizi uygun gördüklerimizi booklet şeklinde hazırladık özel bir amacı gizli bir gündemi vs yok.

Coverlarda sodom, death gibi klasik gruplar tercih edilmiş. Coverları seçerken nasıl karar verdiniz?
Cover parçalar için de bir kriterim yok çok sevdiğim ve biz çalarsak hakkını veririz bu şarkının, dediğim tercihlerdi, death grubunun köklerine saygılarımızı sunduk, Sodom’suz günümüz pek geçmez Blasphemer ile bunu gösterdik Mortician ve SFU coverları ise ileride splitler için bonus şarkı olarak piyasaya çıkacak.

Kaydı ilk dinlediğimde guttural vokallerin ön planda olduğunu gördüm. Bunun özel bir sebebi var mı?
Mix ve master işini Hakanla beraber hallettik, ne uygunsa onu yapmaya azami dikkat sarf ettik çocuk elinden geleni ardına koymadı, özellikle de su geride kalsın su ileri çıksın vs dediğini zannetmiyorum açıkçası. Bunlar çoğu kere kişisel fikirlerdir kimisi de vokaller geri planda kalmış diyor herkesin fikrine saygım var diyebiliyorum sadece.

Grubu kurduğunuz yıllarda ne gibi hedefler vardı? O günkü hedeflerden gerçekleştirdikleriniz var mı yada değişen bir şeyler varmı?
Bu tip hızlı metronom bol gaz bol nefret soslu müzikler için hele de bu memlekette öyle ulaşılması zor hedefler değil insanın azmi ve uygun , nizami işler yapması kafi ortaya çıkandan tatmin olursan ki ben fazlası ile tatmin oldum, yeterlidir. çok satmış az satmış herkes beğenmiş veya hiç kimse beğenmemiş gibi şeyleri dikkate alırsak işimiz zor. zevkine fikrine objektif bir şeyler söylediğine emin olduğum insanlar da var, onlar da OK verdiler gerisi fasa fiso zaten.

Disease isimli kaydınızda Thrash Metal üzerine Guttural Vokal kaydedilmiş gibi absürt bir durum vardı. Bu albümünüzde ise Death/Grind bir müzik üzerine Guttural Vokal kaydedilmiş. Bu değişim nasıl oldu? Ya da Disease kaydı ne oldu da o şekilde çıktı demek daha doğru olacak sanırım.
Disease zamanında beraber aynı grupta olduğumuz insanlarla o çıkmış ortaya. Bugün de o zamanda da çok arkasında olduğum şahsi olarak tatmin eden parçalar olduğunu söyleyemem ama her isimizin arkasında durmamız gerek bunun da farkındayım. O dönem o kadar olabilmiş, 2003 den bahsediyoruz. Bununla beraber her halükarda benim safım belliymiş demek gecen senelerde bunu da görmüş olduk.

O zaman sonuna kadar Death Metalin safındayım diyorsunuz?
Benim şahsi isteğim hep böyle ama bir kac kişi bir araya gelecek de her zaman her istenen, düşünülen müzik ortaya çıkacak diye bir kaide yok demek ki. Biraz akışına bırakmak lazım en son ortaya çıkan şeye bakmak lazım. Her şey doğru insanlarla bir arada olmaya bakıyor demek görece olarak doğru değil.

Ülkemizde extreme müzik piyasasının durumu çokta iyi değil malum. Piyasanın durumu ve konserler hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bir sene içinde iyi ses sistemi ve düzgün mekanlarda organize edilmiş konserler de var o bildiğimiz belli semtlerdeki ufak barlarda 100 – 300 kişilik seyirci kapasiteli ki çoğu eş dost akraba kuzen vs. dir böyle , organizasyonlar da var ben şahsen kafi miktarda böyle dinleti ya da konserlerde boy gösterdim bu saatten sora olsa da olur olmasa da. Ama davulcu ve gitaristim için en azından onlar iyi vakit geçirsin diye böyle değişik işler de gündemde. eğer böyle bir organizasyon uygun gün ve saatte gerçekleşecek ise biz oraları toz dumana seve seve boğarız.

İnternetten mp3 indirme konusunda ne düşünüyorsunuz? Malum günümüzde cd satın alanlar pek yok artık.
O işi ben de yaptığım için kimseye kalkık bık bık etmeyeceğim, bugün pek çok hem bilinen bu islerin köklerinde grubun hem de bu islere yeni başlamış henüz debut’larını çıkarmış grupların albümleri maalesef satmıyor. Bazen bu islere para yetişemediği için bazen de istediğimiz albümleri çıkaran şirketlerin burada dağıtıcısı olmadığından bunları pc’lere indirerek arşivlerimizi genişletiyoruz, yapacak tek şey hepimizin duyarlı davranması mümkün mertebe orijinal albüm ve dvd alması ama kimsenin de ümüğünü sıkacak hali yok hiç kimsenin Türk genci çok zor zamanlar geçiriyor en basit ihtiyacını bile zor karsılarken "niye cd almıyorsun" demek hiç akıl karı değil..

Soracaklarım bu kadar eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Extreminal Distrodan yayınlanan EP bu tip müzikleri seven bu işlere düşkün dinleyicilere sıkı bir 20 küsur dakikalık kazıma ziyafeti sunuyor, ayrıca parçalara www.myspace.com/brutalcore adresinden de ulaşabilir grup hakkındaki güncel bilgileri ilk ağızdan öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu