Kritikler

ROTTREVORE ”Iniquitous”

Xtreem Music – 2009 – USA

Bu kritiğimde “Rottrevore” grubunun “Iniquitous” albümünü konu edineceğim. Bu albümde old school death metal anlayışı ile guttural vokal birleştirilirse nasıl bir şey oluştururuz biz diye yola çıkmışlar. Davullar genelde Autopsy,Incantation anlayışıyla çalınmış. Zaman zaman müzikteki ağırlığı hissettirmek için iyice yavaşlayan davul temposu daha sonra gaz bir yapıya dönüşerek hızlanıyor. Incantation’da olduğu davulcu kişi bir anda hızlanarak gaza getiriyor ortalığı. Gitaristler aynı şekilde old school death metal anlayışına sıkı sıkıya bağlı ve klasik old school death metal rifflerini kullanıyorlar. Fakat öyle yerler geliyor ki Autopsy mantığına bürünerek ortamı iyice karanlık bir havaya sokuyorlar. Müzik iyice ağırlaşıyor. Çok karanlık bir atmosfer oluşuyor. Vokalist kişiler 1993 yıllarındaki en extreme en guttural en derin vokallerden iki vokale sahip.

Grupta 2 gitar var ve bu kişiler aynı zamanda vokal yapmakta. Karşılıklı vokal atışmaları çok güzel ayarlanmış. Her iki vokalde derinden growl ya da brutal vokal dedikleri şeyi yapıyorlar. Vokalistler zaman zaman guttural vokal dediğimiz grunts olayınıda girişerek iyice ortalığı karıştırıyorlar. Zaman zaman öyle vokaller duyuluyor ki effektli vokal mi effektsiz vokal mi diye çok ikilemde kalabiliyorsunuz. Fakat biraz dikkatli dinleyince yer yer effektli vokaller kullanıldığını anlıyorsunuz. Metal arşive göre albüm konsept olarak politik eleştirileri konu almış. Fakat bu politik eleştirileri birazda şeytana bağlıyorlar gibi. Albüm kapağında şeytana benzer bişi suyun içinde sürükleniyor ve ortalığı yıkıp geçiyor. Muhtemelen dünyanın temellerini yıkıyor.

Albüm kapağının çizeri grubun vokal/gitarcısı Mark Mastro’ imiş. Ayrıca albümün Mixlerinive aranjmanlarınıda grubun Vokal/gitarcıları Mark Mastro ve Chris Weber beraber yapmış.

Extreme guttural vokallere sahip, old school death metal istiyorsanız bu albüm tam size göre bir albüm. Vokaller,müzik,konsept,albüm kapağı ve albüm kaydı göz önünde tutulduğunda bu klasikleşmiş albüm için 10 üzerinden 9’u hak ederler.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu