Kritikler

BRUTALCORE ”Awakening of Conqueror”

Extreminal Distro – 2009 – İstanbul

Bu kritiğimde “Brutalcore” grubunun “Awakening of Conqueror” EP’sini ele alacağım. Grup bir türk grubu ve gruptan sadece vokal ile arkadaşlığım var. Bazı kesimlerin tutumundan dolayı şunu açıkça ifade etmeliyim. Bu grubun kritiğini grubun vokalcisinin isteği ya da gruptan herhangi birinin özel istekte bulunması dolayısıyla yapmıyorum!!! Kritiği tamamen kendim istediğim için yapıyorum. Bu kritik bir başkasının isteğinden, talebinden dolayı yapılan bir kritik değil!!!!

Grup genel anlamda Death/Grind denilen olayı yapıyor. Fakat Guttural Death/Grind demek daha doğru olur. Death/Grind ta genellikle growllar olur. Guttural vokal ya da grunts olayına az rastlanır. Fakat bu grupta vokaller tamamen guttural vokal üzerine kurulu. Davullar davul programı ile kaydedilmiş. Kaydı grubun gitarcısı Hakan yapmış. Davul tonlamaları iyi bir şekilde ayarlanmış. Davul programı olduğu zaman zaman hissediliyor. Fakat bariz şekilde ben davul programıyım diye belli etmiyor. Davullar zaman zaman blastlar zaman zaman çift kroslar şeklinde ilerliyor. Death/Grind temasına uygun şekilde krost-blast senkronizasyonu iyi ayarlanmış. Gitar ve Bass Hakan tarafından kayıt edilmiş. Temel olarak death/grind riffleri kullanılmış. Old school death metal etkili gaz riffler tercih edilmiş. Genel olarak şarkı uzunlukları 1 dakika ile 2 dakika arasında değişiyor. Buda gruptaki Grind etkisinin ürünü olsa gerek.Şarkıar kısa olsun ama gitar riffleri gaz olsun anlayışıyla yapılmış. Vokalist Murat benzerine az rastlanır bir guttural vokale sahip. Tünel benzeri bir yere giripte bağrınıyormuş gibi bir sesi var. Vokalin yaptığı guttural vokaller yada gurgle dedikleri olay derinden ve çok etkili,yıkıcı bir yapıya sahip. Vokalistin sesi baya güçlü bir yapıya sahip ve genel olarak vokalin öne çıktığı bir müzik yapısı mevcut.

Grup old school death metalci anlayışında olduğu için yaptıkları coverlar da bu anlayışa paralel coverlar olmuş. Sodomdan Blasphemer ve Deathten Zombie Ritual şarkılarını coverlamışlar. Sodom coverı çok güzel olmuş. Düzgün şekilde çalınmış ve vokalist tarafından çok vahşi bir şekilde okunmuş. Özellikle parçanın sonuna doğru vokal uzatarak bitiriyor ve hamam ekosu dediğimiz olayın etkisiyle ses yankılanıyor. İnsanın içini ürpertecek cinsten bir olay olmuş ve çok iyi düşünülmüş. Death coverı ise yine düzgün şekilde çalınmış. Vokalistin gutturalından dolayı şarkı çok ilginç bir hal almış. Guttural vokal ile Zombie Ritual şarkısı benzerine az rastlanır bir cover haline gelmiş.

Introlarda çok güzel şekilde seçilmiş. İlk şarkıda bir savaştan kesit benzeri bir şey varki introdan sonra gaz bir şekilde şarkıya başlıyorlar. İnsanda şok etkisi yaratıyor. El Chupacabra isimli şarkıda Chupacabra isimli hayvanın hırıldamaları ile başlıyor ve yine gaz şekilde başlayıp gaz şekilde biten bir şarkıya dönüyor.

Kayıt albüm kapağında yazana göre evde yapılmış. Evde yapılan bir kayıt için çok sağlam ve güzel bir kayıt olmuş. Old school anlayışındaki bir Death/Grind grubunun kaydından hiç kimse tertemiz, cam gibi bir kayıt beklemez. Hafiften leş, fakat net bir kayıt olmuş. Albüm kapağının arka kısmında vokalde hiç bir effekt ya da distortion kullanılmadığı yazılmış. Dinlediği hakkında biraz bilgi sahibi olan death metalciler zaten bu albümdeki vokallerde effekt kullanılmadığını anlayacaktır. Fakat anlayamayanlar için yazma gereği duymuşlar. Bencede vokalde effekt kullanılmadığını yazmakla iyi etmişler.

Söz konsepti zombie,gore,death gibi konulardan oluşmakta. Bu konsepte uygun introlar ve müzikte yapılmış. Konsept ve müzik uyum içinde ilerliyor. Albüm kapağını myspace adresinde yazan bilgilere göre Kleo isimli ya da nickli biri çizmiş. Muhtemelen beyni ameliyat edilmiş biri kafası ve omzu iplerle bağlanmış. Gözleri tellerle kesilmiş. Acı çekiyor ve bağırıyor. Albüm kapağı söz konseptiyle uygun olmuş. Güzel bir çizim olmuş.

Grubun demosu Extreminal Distrodan çıkmış ki ülkemizdeki sayılı metal distrolarından biridir. Herkesin almasını temenni ediyorum.

Vokal,müzik,introlar,konsept ve albüm kapağı göz önünde bulundurulduğunda 10 üzerinden 9’u hak ediyorlar.

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + = 29

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu