Kritikler

FUCK THE FACTS ”Disgorge Mexico”

Relapse Records – 2008 – Kanada

Yine, yeni, yeniden… Bu adamlarla ilgili söyliyebileceğim 3 şey; geyik, gırgır, şamata… Bu kelimelerden ötesi Fuck the Facts i anlatmak için gereksiz ve boştur. Kısaca Kanadalı manyaklar gene yapıcaklarını yaptılar ve tarzlarına yakışır bir albümle piyasaya daldılar.

Şöyle bir düşündüğümde tüm metal kafalar arasındaki yegane tartışma konularından bir tanesidir. Disgorge (mex) mi yoksa Disgorge (us) mi. İşte bu tartışmaya son noktayı bence Fuck the facts koymuş. Bu konuyu bile geyik konusu haline getiren grup kısaca boşverin bu tarz tartışmaları müziğinize bakın diyerekten Disgorge Mexico albümünü piyasaya sürdüler.

Bu kadar laf salatasından sonra her zamanaki gibi albüme gelmek istiyorum. 10 yıla yakın süre içinde bir çok albüme imza atan FTF 8. Full-lenght albümüyle raflardaki yerini aldı ve bir önceki albüm Stigmata High-Five dan bu yana boş oturmayıp cidden çalıştıklarını ortaya koydular bu albümle bana sorarsanız. Fakat tek bir farkla bu sefer bunca yıllık funny grindcore tarzından vazgeçipte daha ciddi işlere imza atmak istermiş gibi bir halleri olduğunu sezinledim bu albümde. Zira melodiler alabildiğine ciddi ve derin bir kompozisyon içinde devam ediyor. Hakikaten Disgorge(mex)’ya atıfta bulunularak yapılmış bi albüm. albümde metalcore öğeleri kendini çok ön plana çıkarsada genede içindeki grindcore ruhu ölmemiş hiç bir şekilde. Groovy yapısını yıllardan beri bozmayan grup, bu albümdede aynı çizgisinden şaşmamış. Grubun süper kızı Mel vokalini, Tapon un besteleri yaparken aklından neler geçmişse, aynen albümün ruhuna yakışır şekilde icra etmiş. Albümün içeriğine gelmek gerekirse tüm parçalar birbirine yakın düzeyde olduğu için hani şu şarkı kendini daha çok ön plana çıkarıyor diyemiyorum. Fakat çok fazlada gaza gelmeyi beklemeyin bu albümde (tabi içinizdeki gazın boyutunu bilemediğimden sadece kendi yorumumdur bu :p). Zira dediğim gibi albüm bazen “tek düze gittiği için” belli bir süreden sonra bayabilir. Sonuçta FTF den böyle farklı bir iş çıkması albümü alıp dinleme olayını aşırı cazip kılıyor.

Kısaca geriye dönüp baktığımda diğer FTF albümlerine göre değişik, ama okadar tatminkar bir albüm bulamadım. Fakat FTF osursa dinlerim diyenlerden olduğum için bu albümü dinlemenizi, edinmenizi tavsiye ederim Kısaca FTF diyorum başkada birşey demiyorum.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu