Röportajlar

ASTRAL DIVISION

Serkan ZenginKimilerine klasik gelicek ama olmazsa olmaz sorulardan biri Astral Division un oluşum evrelerini bize anlatırmısın…Yanılmıyorsam daha önce Sadistic Spell maceralarınız olmuştu?
Serkan Zengin: Evet Astral division’ı kurmadan önce birçok grupta çaldım bunlardan sonuncusu Sadistic spell dir. Sadistic spell den ayrıldıktan sonra Astral division’ı kurdum. Astral division’ı kurarken kadroda yine Sadistic spell’ den Murat Şentürk (Episode 13) gitar ve Gökhan Selçok davul görevini üstlenmişti. İlerleyen zaman içinde birçok eleman değişikliği geçirip ve hatta bi ara tek başıma devam ettirerek şu an ki kadroya ulaştık.

Evet Serkan,özellikle bu albümün tüm bestlerini kayıtlarını ve düzenlemelerini kendi başına hallettin,bunun içinde çıkması oldukça uzun sürdü,albümün yapılış evresinden söz eder misin?
Evet albüm kaydı Ankara Başkent stüdyolarında kaydedildi. O sırada tek başıma kalmıştım ve parçaları hazırlamıştım, kaydedilmesi gerekiyodu. Bir ay kadar süren bir çalışmanın sonucunda kayıt sona erdi. Devamında askerlik görevimin araya girmesi nedeni ile albümün çıkması iki seneye yakın bir zamanımı aldı.

Askerlik genel bir problem oluyor yerli gruplarda,kimi çoğu zaman bırakıyor,kimi de askerlikten sonra müzik tarzlarını değiştiriyor…Sende değişmeyen neydi ?

Askerlik evet kimileri için bi dönüş noktası olabiliyor ama kendini askere gitmeden bulan insanlar için öncesi ve sonrası diye bişey yoktur.

Deniz Can KurtA.D ‘nin işlediği temalara deyinecek olursak "Spadyum" felsefi bir anlam içermekte ayrıca yıldızlar ile çok içli dışlısın ,şarkı sözlerini nelere göre yazıyorsun ?
Şarkı sözlerini herhangibir felsefeye göre veya oluşuma göre yazmıyorum o an ne hissettiysem onu yazıyorum. ama genelde şarkıların sözleri spadyum anlamında birleştiğinden dolayı albümün ismini spadyum koymaya karar verdim.

O halde Spadyum dan bize bahsedebilirsin ?
Spadyum, Biz 3.cü Boyut Varlıklarının Öldükten sonra (Fizik Bedenlerimizi terk ettikten sonra) Eterik Bedenlerimizle çekildiğimiz-vardığımız yerdir. Spadyum da Fiziksel-Maddesel bir ortamdır.
Astral divison astral alemlerle ilgili sadece bu albüm için diyebiliriz. Diğer albümde aynı konuları işliycez diye birşey yok. Farklılıklar olacaktır.

Bu albümü kayıt edeli 2 seneden fazla oldu,artık bu albümde çıktığı için yeni albüm çalışmaları ne doğrultuda,farklılık olacak demiştin,ne gibi farklılıklar bekliyor dinleyicilerinizi ?
Albümü tek başıma kaydettiğimden dolayı tek yönlü düşüncenin ürünü oldu.Şu an yeni bir kadro ile çalışıyoruz Vokal görevini artık Ozan Akyol yapacak Ben sadece gitar çalıcam bass gitarda Deniz Can Kurt ve davulda Onur Özçelik var. Bu kadro ile tabiki daha değişik şeyler yapacağımız kesin. Yeni albümde herkesin emeği olacak kendinden birşeyler katacak. Herkesin kesin birleştiği nokta ise deli saçması bi müzik yapma isteği.Klişe şeyler yapmak bizi tatmin etmiyor. Tabiki agresif olucak yine.

Deli Saçması müziği derken bunu örneklendirebilir misin ?
Herhangi bir tarz üzerinde yoğunlaşmadan atmosferi sürekli değişebilen bir konsept planlıyoruz. Örnek ver dersen veremem. örnek olsa zaten yapmak istemezdik diye düşünüyorum.

Onur ÖzçelikAlbüme baktıgımızda sound olarak doyurucu geliyor,parçaların bütünlüğüne bakacak olursak dediğin gibi değişkenlik hakim,hepsini anlıyabiliyorum ama AD ADVICES oldukça sıradışı olmuş, o parçanın özelliği neydi?
Albümün atmosferi sürekli değişken olduğundan dolayı bir sınırlama getirmedim parçalara. Hehangi bir özelliği olduğu için değil içimden öyle geldiği için değişik bir parça yapmak istedim ve ortaya A.D. ADVICES çıktı.

Parçalarınız extreme düzeyde ama bir kalıp içine koyamıyoruz dinleyici olarak ,mesela bu parça black metal şu parça thrash metal gibi tanımlama yapamıyoruz,sen kendi grubunun tarzını ne olarak tanımlıyorsun?
Evet daha önceden de söylediğim gibi kalıplara oturtmadım albümü. Ama genel duruşu için mutlaka bişiler söylemek gerekirse Thrash/black metal diyebiliriz diye düşünüyorum

Son dönemlerde yaygınlaşan 80ler etkili black metal hakkında ne düşünüyorsun?Bu doğrultuda müzik yapmak istermiydin yoksa A.D tamamen özgün şeyler peşinde mi koşacak ?
Özgün şeylerin içinde 80lerin Thrash metali 80lerin black metali neden olmasın? onlardanda etkileneceğimiz kesin.

Etkilendiğiniz gruplara gelince,konserlerde çalmayı planladıgınız cover parçalar varmı ?
Müziğimizi yaparken etkilendiğimiz bir çok grup olması zaten sound un değişik olması sonucudur. Bunlardan birisi de Satyricon.

Son dönemde Türkiyeden çok sayıda başarılı grup çıkıyor olması sence neyin göstergesi? Kayıt teknolojilerinin ülkemizde daha iyi kullanılmasımı yoksa müzisyenlik mi daha ön plana çıkmaya başladı ?
Herşeyin zamanla doğru orantılı bir biçimde gelişimine bağlıyorum. Artık insanlar müziği daha iyi anlayıp daha iyi icra ediyolar.Sindirme meselesi yani. İleride çok daha iyi gruplar veya aynı grupların ilerde daha iyi işler yapacağı inancı içerisindeyim.

Ozan Akyol Ankara neden bu kadar ön planda sence?
Sadece Ankara’ da değil birçok yerde çok iyi grupları var Türkiye nin. Bunu Ankara olarak genellemek ne kadar doğru olur bilmem. En çok Ankara’dan çıkıyo dersen bunu da dayanışmanın daha fazla olduğu fikri ön plana çıkıyo.

Peki son sorular, son dönemde Turk gruplardan hangisini "vay be adamlar napmış böyle" diyerek dinledin ?
Geçenlerde Sarratum dinlemiştim çok hoşuma gitmişti.

Albüm hakkında dinleyicilerden gelen ilk tepkiler nelerdi?
Şu ana kadar gerek yurt içi gerekse yurt dışından aldığımız tepkiler gayet sevindirici.İnsanlar albumdeki hissiyatı gayet iyi algıladıklarını söylüyor ve bu bizi gerçekten mutlu ediyor.
Tepkilere gelecek olursak myspace aracılığı ile alabiliyoruz.Gelen tepkiler genelde olumlu ve ortak birleşilen nokta ise değişik bulmaları…

Extreminal okuyucuları ve A.D takipçileri için neler söylemek istersin son olarak ?
Takipte kalmalarını ve desteklerini esirgememelerini söylemek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 59 = 62

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu