Kritikler

Deivos – Casus Belli

Selfmadegod Records  – 2019 – Polonya 

Grubu dinlediğim anda aklıma; 90´lar da ortamı kasıp kavuran Avrupa Death Metali geldi. Ağırlıklı olarak Polonya ve Orta Avrupa ülkelerinden çıkan gruplardan bugüne
çok azı  başladığı günlerdeki başarıya ulaşabildi. Deivos´in da kökleri 90´li yıllara vdayanıyor. Grubun adını bir kaç kez duymama rağmen dikkatlice dinlemeyi unuttuğumu fark ettim, 29 Kasım 2019´da çıkan albümleri “Casus Belli” (Albümün adinin direk Türkçe anlamı var ve okuyunca insana iyi bir kahkaha attırıyor, bunun farkındayım , albüm isminin gizemini şimdilik çözemedim; ama mutlaka öğreneceğim bu konuyu.) ile tekrar listeme girdi, nihayetinde bu sefer unutmadım. Polonya menşeli grup Technical Death Metal kulvarında kan döküyor. Albüm grubun kendi ülkesinden Selfmadegod Records etiketiyle CD formatında piyasaya çıktı .Albümde toplamda 8 parça var ve 36:32 dakika uzunluğunda.

Özellikle Behemoth‘ un popülaritesinin artmasından sonra Polonya’dan çıkan bir çok extreme metal grubu Behemoth çizgisini takip etti ve dinleyicide bu yönde bir algı oluştu desek yanlış olmaz; fakat grubun nereli olduğunu bilmeden dinleyenler, Deranged´i andıran riffler ve gitar tonlarıyla böyle bir ön yargı sahibi olmayacaktır kesinlikle. Bu algıyı yaratan bir çok ayrıntıdan biri olarak, ‘‘Nuclear Wind” girişindeki dikkate değer bir perküsyon ve aynı zamanda ince ince eşlik eden bass girişini gösterebiliriz. Tech Death ibaresini gördüğümüzde ve grubun Polonyalı olduğunu da hesaba katarsak elbette beklenti yükseliyor. Öncelikle söylemek gerekir ki albüm kesinlikle kötü değil ve dinlenebilir. Elemanların her biri enstrümanların icrasında oldukça basarili, parça trafiği düzenlemeleri sürpriz kaliteli riffler, bazı Tech Death gruplarının düştüğü gitar solosu yaylım atesi hatasına düşmemişler, gitar sololarını parçaların içinde kapladığı alan dozajı aşmıyor . Açılışı albüme adını veren “Casus Belli” yapıyor, parçanın girişi ile birlikte Tech Death gitar icrasının kaliteli tadı kulaklarımızda vahşi dokunuşlar ile hissediliyor. Bu albümün geri kalanı için iyi bir işaret, çünkü  grubun fanları 2006 çıkışlı “Emanation from Below” dan sonra ki işlere pek ısınamamışlardı. Grubun kendine has çekici bir Bass gitar icrası var ki sanırım fanları için grubu özel kılan da bu, ikinci parça “Parallel Gods” da bu kaliteli Bass gitar icrasını duymak mümkün, özellikle bu parçada sololarda Morbid Angel´in “Domination” albümünde kullanılan tonları hatırlatan sesler kulağa takılıyor hemen. Albüm akmaya devam ederken ayni etkiyi üçüncü parça “Bitter End” de görmek mümkün, albüm genel hatlarıyla 2000’lerin ilk yarısının teknik death metalini hatırlatıyor dersek albüm hakkında ki en net kısa tanımlamayı yapmış oluruz.

Albümün artılarına bu açıdan  baktığımızda lezzetli ayrıntılar dinleyeni mutlu ediyor; ama özellikle Death Metal´in kendini fazlasıyla geliştirdiği  ve bir çok farklı elementi kendi tarzıyla Death Metal çizgisinde başarıyla üretebilen grupları düşündüğümüzde, Deivos bize kaliteli bir nostalji yaşatsa da, albümün sürekli olarak dinlenebilirliği açısından soru işaretlerine sahip. Liriksel tema olarak; dindeki ve din ile içli dışlı olan insanların(!) kendilerinde diğer insanlara karşı ve toplum içinde yaydıkları iki yüzlülük ağırlıklı olarak kullanılmış . Polonya gibi Katolik mezhebinin ağırlıklı olarak hissedildiği bir ülkede, bir metal grubunda görebileceğimiz olağan bir refleks. Ayrıca bu açıdan, albümün adinin Türkçe anlamıyla gayet güzel bir örtüşmesi var. (Grubun bundan haberi var mi acaba meraktan ölcem ).

20 yılı aşkın bir süredir Death Metal sahnesinde olan bir grup için hala böyle yüksek enerjili bir albüm üretiyor olmak eşsiz  bir ayrıntı , albümün artısını eksisini kendi açımdan anlattım; fakat ne olursa olsun şans verilmesi gereken bir albüm bence pas geçmeyin.

Albümün Yazar Notu: 
7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu