Kritikler

ARAS ”Hemaseye Andooh”

Ragnarok Records – 2008 – İran

Orta doğu’dan çıkıyor çıkıyor sürekli black metal grubu çıkıyor, neler oluyor oralarda bilemiyorum. Soğuk ülkelerin müziği olan black metal sıcak topraklara inmiş durumda. İranlı tek kişilik grubun ilk olarak bir şirketten basılan ürünü bu Digipack CD, fakat daha önceden bir çok ürünü mevcut.

Sözlerinde İran efsaneleri ve isyanlardan bahsediliyormuş, şarkı isimleri Farsça, o yüzden emin konuşamayacağım, vokalde ne dediği de pek anlaşılmıyor. Albümde genel olarak depresif ve bölgenin müzikal etkilerinin hissedildiği bir atmosfer hakim.

Büyük ihtimalle ve bariz ev kaydı ki programlanmış davul pek lezzetli değil, yine de tonları fena değil ama çok hissedilir bir elektroniklik var. vokallerde distortion kullanılması, hiç fena olmamış. Kirli gitar tonlarını sevdim.

İlk şarkı Sholehaye Sard’ta sadece vokal var, diğerleri enstrumantal. Aras’ın bilindik black metal gruplarından daha farklı bir havası var, daha orijinal, özellikle “Rhakte Khak” ve “Raghse Baad” isimli şarkıları sevdim. Değişik bir şeyler arayanlar göz atabilir.

6/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu