Kritikler

WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH ”Вitterness Of The Years That Are Lost”

Solitude Productions – 2010 – Rusya

Who Dies in Siberian Slush, müzikal hayatına 2003 yılında Rusya`da E.S.nin tek kişilik funeral doom kayıt projesi olarak başladı. One-man band şeklinde 3 tane demo kaydedildi. 2008 yılına gelindiğinde E.S. konser vermek için çeşitli projelerden tanıdığı müzisyenleri topladı ve 2008 yılında ilk konser verildi. Konser sonrasında Who Dies In Siberian Slush yoluna artık grup olarak devam etmeye karar aldı. 2010 yılında debut albümleri olan Вitterness Of The Years That Are Lost Solitude Productions tarafından piyasaya sürüldü. Bu albüm Who Dies in Siberian Slush`ın demolarında yer alan şarkıların yeni kadroyla yeniden düzenlenen hallerini ve birkaç yeni şarkı içeriyor. Ayrıca bu albümün bazı şarkılarında Abstract Spirit, Откровения Дождя, Comatose Vigil gibi Rusya`nın ünlü doom-death gruplarının müzisyenleri back vokal olarak eşlik ediyorlar.

Albümün konuk müzisyenleri ve playlisti şu şekilde:
1. Leave Me (feat. Stellarghost)
2. The Woman We Are Looking For (feat. A.K. Lezor)
3. Mobius Ring
4. Interlude
5. Testament Of Gumilev (feat. Thorinson)
6. An Old Road Through The Snow
7. Вitterness Of The Years That Are Lost (feat. Crystalflame)

Who Dies in Siberian Slush, bu albümünde Sibirya’nın soğuğunu, acıyı, özlemi, hayatın anlamının sorgusunu, ölümü, umudu, arayışı çok iyi bir şekilde müziğine yansıtmış. Albüm genel olarak funeral dooma göre orta tempoda ilerliyor, yer yer hızlanıyor ama funeral doomun o derin atmosferi ilklere kadar hissediliyor hızlandığında bile. E.S. nin yapmış olduğu vokaller gerçekten çok başarılı, çok farklı bir ses rengine sahip, sesi growling- gattural arası bir tonda. Şarkılar baya melodik, klavye altyapılı ve funeral doomda görmeye pek alışık olmadığımız bol tremololu gitar soloları var, fakat hepsi yerinde hiç biri gereksiz nota içermiyor gereğinden uzun değil ve gitar olması gerektiği gibi resmen ağlıyor. Bu bahsettiğim etmenler grubun başka gruplar arasından sıyrılmasını sağlıyor. Şarkıları gerçekten çok başarılı, duygusal ve akılda kalıcı melodilere sahip. Şarkılar birbirinden güzel ve kesinlikle birbirini tekrar etmiyor. Kulağımda aralarından sıyrılan şarkılar ise; Leave Me, Testament Of Gumilev ve albümle aynı adı taşıyan Вitterness Of The Years That Are Lost şarkısı.

Leave me şarkısının başındaki piyano melodisi aklımdan hiç çıkmıyor, şarkı boyunca hep tekrar ediyor bu melodi ama hiç bıkmadan dinleyebiliyorsunuz ve daha ve daha da dinlemek istiyorsunuz. Testamen of Gumilev şarkısının özelliği ise şarkının sözlerinin Rusça olması olması, hipnotize edeci gitarlar ve çok değişik şiir-growling karışımı vokaller. Вitterness Of The Years That Are Lost, ise yavaş bir tempoda başlayıp şarkının ortasında twine, taramaya bağlayan ve tekrar yavaşlayıp atmosferik bir şekilde biten bir şarkı.

Вitterness Of The Years That Are Lost, albümü gerçekten çok başarılı olmuş, ve bence 2010 yılında çıkan funeral-doom, doom –death tarzındaki en iyi albümlerden biri. Melodik, klavyeli doom metal seven herkesin kesinlikle dinlemesi gerekir.

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu