Kritikler

Temple Nightside – Pillars of Damnation Albüm Kritiği

Iron Bonehead Productions – 2020 – Avustralya 

Havalar ısısını koruyor ama metal üretilmeye devam ediyor.. Bedenim bu sıcak havaya lanetler yağdırırken beynim koparılıp atılmak isteniyor…  Madem ki Antalya’dan fiziken uzaklaşamıyor, beynimi de koparıp atamıyorum o halde zihinsel olarak uzaklaşmak en makul seçenek gibi duruyor.

Yine bildiğim ve sevdiğim yoldan sapmadan dehlizleri karıştırmanın, ölüm metaline ulaşmak için iki bira alıp bilgisayar  başına çökmenin vaktidir dedim. İyi ki de demişim ki karşımız da Avustralya’dan Temple Nightside ve dördüncü stüdyo albümleri olan Pillars Of Damnation var. 2010 yılında kurulan grup, Grave Upheaval, Diocletian, Nazxul, Ulcerate ve Vassafor gibi birçok önemli Avustralya ve Yeni Zelanda grubundan mevcut ve eski üyelerden oluşuyor. Bu deneyimli ekibin lideri gitarist ve vokalist “IV” yaratmak istediği kaotik atmosferi başarmış gibi görünüyor.

Albümü dinleyince bana hak vereceksiniz. Bu kadar fazla grupta yer alan adamlardan da elbette boş bir iş çıkmazdı. Albümün en can alıcı noktası kasırga gibi esen rifler, ağır bir cenaze töreninden sonra kıyamete yürürcesine esiyor adeta. Davulun şarkılarda ki çeşitliliği iyi kotarılmış. Bataklıkta sıkışmış bir buldozer gibi homurdanan ve uğultu yapan yoğun basslar ve derin bir mağaranın içerisinden kükreyen vokallerle beraber albümün atmosferini kötücül bir havaya sokmuş. Şarkılardaki fısıldayan sözler, ritüellerin resitalini çağrıştırıyor ve sizi direk o atmosferin ortasına sokuyor. IV’nin hem vokal performansı hem de enstrümantal anlamında ki performansı ezici bir şekilde death metal dersi verir nitelikte.

Albümün son parçası Damnation uzunluğuyla ve ağır melodileriyle fatality hesabı kalbinizi çürümüş elleriyle söküp alarak sizi yere serecek şekildeymiş gibi albümü sonlandırmayı başarıyor. Temple Nightside; ıstırap, bitmek bilmeyen acı ve ıstırabın dibinde gizlenen karanlığı kucaklamaktan geri kalmayan bir albüm. Prodüksiyon olarak cilalı olmaması albümün kasvetli havasını bozmamış ve albümü daha kötücül hale getirmiş. Iron Bonehead Productions etiketiyle çıkan albüm 43 dakika boyunca ölüm metalini damarlarınıza kadar hissetmenize yetecek şekilde.

8,5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu