Kritikler

NEFRET/ARGES ”Death/Life (Split)”

Self-released – 2009 – Portekiz

2009 yılının sonlarına doğru çıkan bu split bizleri Portekizden selamlıyor. 2 black metal projesini bir araya getirmiş.Proje diyorum çünkü iki grupta ikişer kişiden oluşuyor. Benim asıl ilgimi çeken şey Portekizli bir grubun Türkçe bir isme sahip olması,kontağa geçmeden önce Portekiz’de yaşayan bir Türk olabileceğini düşünüyordum fakat Portekizli biri çıkınca gerçekten şaşırdım.Viktor(Abaddon) bu ismi Türkiye’ye olan sevgisinden ötürü koyduğunu belirtti. Bir çok kez gezi amaçlı ülkemize gelmiş kültürümüzden ve dilimizden etkilenmiş bu konuda araştırmalar yaptığını anlattı. Gerçekten ilginç Ülkemizde Latince, Norveççe, Arapça vs. türde isimler olduğunu düşünürsek Portekiz’de bir Türkçe isimli grubun olması da hoşuma gitmedi değil.

Split albüm olduğu için ilk olarak Nefret’ten başladım. Kısaca tanıtmaya çalıştım, grup raw black metal yapıyor bana daha çok Finlandiya stilini anımsattı, soğuk, kasvetli rifler, agresif yapı, yer yer arpejler, efektli hırçın bir vokal, satanic warmaster/horna/calverium gibi gruplar hemen kulağımda belirdi. Albümde dikkat çeken bir parça ise “Korku” adını verdikleri parça,klavyeler ile başlıyor. Atmospheric bir parça olduğunu düşünüyorum.Klavyeleri saymazsak bana Judas Iscariot’u anımsattığını söyleyebilirim.

Arges grubuna geçtiğimizde Portekiz ve Fransız black metalcilerden oluştuğu bilgisi dışında herhangi bir bilgiye sahip değilim. Nefret grubuna oranla daha depresif black metal tadında bir çalışma olduğunu söylemek istiyorum. Açıkçası beni çok memnun etmedi,vokaller çok efektli ve parçalar genelde orta tempo devam ediyor. Kısacası Arges ile Nefret grubu bu split için bir araya gelmişler fakat birbirlerine çok fazla uyumlu olarak görmediğimi açıkça belirtmek istiyorum.

Raw/Depresif Black Metal tadında bir split çalışması olmuş. Melankolik ve ölümcül hava daha hakim genelde bu tarzdaki gruplar daha saldırgan olmayı seçiyor buda tabi ki saygı duyulacak bir durum,iki grubunda ilk çalışması olduğu için gelecek vaat ettiklerini itiraf edeceğim.

Nefret: 7.5/10
Arges: 6.5/10

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu