Kritikler

NAUSEA ”Unreturnable If Opened”

2006 – İzmir

İzmir’den çok fazla sağlam ama bir o kadar da boş grup çıkıyor, grup benle ilk iletişime geçtiğinde boş gruplardan biri olabileceği kaygısını taşıyordum, demo elime ulaştıktan sonra önyargım kalktı İzmir’e karşı [belki de kişiseldir bu ön yargı 🙂 neyse…] Cayır cayır death metal!

Davul drum machine olduğu için ataklar çok sırıtmış, ama birçok drum machine olan gruptan çok daha iyi yazılmış davullar, bazı yerlerde gerçek davul sanıyor insan. Clean partisyonlara geçerken yapılan davul atakları belki de orada kullanılan riffler parçanın akıcılığını bölmüş ,kompozisyon trafiği daha akıcı hazırlanabilirmiş, mesela Chasing Inner Peace adlı şarkıda bu rahatça görülebilir. Demoda hoşuma gitmeyen bir şey daha clean vokaller, gereksizmiş bence, vokali yapan arkadaşın scream ve brutal vokali gayet iyi ve yeterli. Scream ve Brutal vokalin bir arada kullanılması, iyi mikslenmesi keyif verici olmuş. Gitar ve davul tonları grubun kaliteli beste yapısını sergilemeye yetmiş, kaydı alan, miks yapan arkadaşı da tebrik etmek gerek. Kim gibi denebilirse Nausea için, At The Gates’in “Slaughter Of The Soul”u gibi yada genel olarak At The Gates gibi diyebilirim 🙂 Quicksand of hate adlı şarkı girişi ah be Türkiye’de Suicide gibi bir grup daha geliyor sanırım dedirtiyor bilinçsizce 🙂 Şarkıda 2:30’dan sonra gelen clean vokal Orphaned Land vokallerini anımsatıyor. Daha orjinal olmalıydı, başta da söylediğim gibi clean vokal kullanılmasa bu da olmazdı 🙂 [Clean vokali yapan beni yakalarsa.. :)] Albümde tek sevmediğim parça H.P., akustik gitarla çalınsa kendini gösterebilirmiş. Şarkıda fonda bir sample dönüyor sürekli ne olduğunu anlayamadım ama düşük kaliteli mp3 havası vermiş, parçanın atmosferine daha uygun bir şey seçilebilirmiş.

Ön ve arka kapak aynı denebilir, arka kapak öndeki resmin aynadan görünüşü gibi, siyah bir çerçeve içinde gibi köşelerden bantlarla tutturulmuş gibi gözüküyor, resim tüm sayafa yayılsa ve albüm adının altındaki beyaz şerit kaldırılsa daha iyi gözükebilirmiş. Ama kapak için seçilen resim güzel. İç sayfada sözlerin olduğu kısımda da benzer el içine ağız ve göz resimleri var, teşekkürler kısmının olduğu yerde arka planda olan resim olmasa yada daha açık renk bir şeyler seçilse daha güzel olurmuş.

Konserlerde izlemeyi sabırsızlıkla beklediğim bir grup, “Unreturnable If Opened” da son zamanlarda çıkan en iyi demolardan biri bence. Ben bir demoya kritik yaptıktan sonra hala dinliyorsam gerçekten sevdiğimin işaretidir.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu