Kritikler

NACHTMYSTIUM ”Nachtmystium” [EP]

Regimental Records – 2003 – ABD

Nachtmystium, geçmişi çok eskiye gitmeyen, piyasanın yeni diye adlandırabileceği gruplardan biri. 2000 yılında kurulmuşlar ve günümüze kadar split, demo, albüm, live kayıt gibi birçok çalışmaya imza atmışlar. Şimdi ise grubun 2003’de yayınladığı Nachtmystium adlı EP’sine bir göz atacağız.

Hemen şunu belirteyim eğer Amerikan Raw Black Metal’inden hoşlanıyorsanız bu EP’ye mutlaka kulak verin. Çünkü aynı zamanda türün tavizsiz sounduna da iyi bir örnek teşkil ettiği düşüncesindeyim. Birkaç ayrıntı vermek gerekirse, EP esasında Regimental Records tarafından sınırlı sayıda 1000 miniCD olarak basılmış. Fakat aynı zamanda Painiac Records da yine sınırlı olarak 400 adet mLP versiyonunu basmış. 2005’te ise yepyeni bir art-work çalışmasıyla sınırsız sayıda Battle Kommand Records tarafından piyasaya sürülmüş.

Geçelim 24 dakikalık saf black metal saldırısına… İlk parça The Glorious Moment başlar başlamaz neyle karşı karşıya kalacağınızı hemen anlıyorsunuz. Kulağınızı tırmalayan çiğ bir melodi ve nefretten taviz vermeyen atmosfer sizi abluka altına alıyor. (Burada bir parantez açalım. The Glorious Moment’ı biraz fazla melodik buldum ve rifflerde feci halde başka bir yerlerden tanıdık…) Cold Tormentor (I’ve Become), Come Forth Devastation, Embrace Red Horizon, Call Of The Ancient parçaları ardı ardına patlarken siz bu ağır mizantrofik atmosferde kendinize hakim olmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca Come Forth Devastation’ın sonlarındaki ölümcül soloya kayıtsız kalmak da mümkün değil. Hani çok da rastlamadığımızı söyleyebiliriz ama parçaya o kadar iyi oturtulmuş ki “of be!” demekten başka bir şey gelmiyor elden. Yine Call Of The Ancient EP’nin en iyilerinden biri. Ayrıca bu parçanın ilk albümlerindeki bir parça olduğunu ve EP için yeniden kaydedildiğini de belirteyim. Yavaş tempoyla (ve hastalıklı riffler eşliğinde) başlayıp sonlara kadar bunu muhafaza eden ve en sonunda da bir saniyelik molanın ardından eski hızına kavuşan bir parça. Ve geliyoruz son parçaya… O da nesi! Gaze Upon Heaven In Flames! Bir Judas Iscariot klasiği olan bu parçayla EP hoş bir sürpriz yaparak sona eriyor. Gaze Upon Heaven In Flames’i Judas Iscariot’dan mı yoksa Nachtmystium’dan mı dinlemek istersiniz diye sorarsanız Nachtmystium derim ben.

Genel olarak son birkaç şey söylemek gerekirse bu EP tipik bir USBM soundu gösterisi. EP’de Akhenaten’ın parmağı olduğunu söylemek de iyi bir referans olabilir sanırım. Temiz bir prodüksiyon ve kendini pek belli etmeyen ufak tefek arızalar dışında türün severlerini kesinlikle tatmin edecek hatta uzun yıllar (benim gibi) play list’inizde kalacak bir çalışma.

10/8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu