Kritikler

Mörk Gryning – Hinsides Vrede

Season of Mist – 2020 – İsveç 

Mörk Gryning  bir çok Black Metal fanı için yeri apayrı olan bir gruptur özellikle black metal ile 90larda tanışan ve o dönemin black metalini sevenlerde yeri bir başkadır. Grubun kariyerine bir bakacak olursak ,öncelikle İsveç Black Metal´ı için benzersiz bir yere sahip olan “Tusen år har gått…” albümünü ele alabiliriz ,hepimiz defalarca dinlemişizdir. Öyle ki 16 ve 19 yaşında iki gencin yaptığı bu efsane albümün yere göğe sığdırılamadığı onlarca sohbete dahil olmuşuzdur. Mörk Gryning nihayet 15 sene sonra yeni albümüyle karşımızda.

Die schwedischen Black Metal-Truppe ist wieder auf der Bühne!!!

Grubun kariyerine kısa bir bakış atarak başlayalım, 95´te piyasaya harika bir giriş yapmış olsalarda o dönemin Avrupa ve özellikle İsveç Ekstrem müziği içinde seslerini yeterince yüksek çıkaramadıklarını söyleyebiliriz. Sonuçta o dönemdeki rakipleri Marduk, Dissection, Dark Funeral gibi gruplardı. İkinci albümleri “Return Fire” ile kariyerlerine sağlam adımlarla devam ederken 2001 yılında piyasaya çıkan “Maelstrom Chaos” ile 95 yılında yakaladıkları çizgiden oldukça uzaklaştılar. Ve bu uzaklaşma devaminde gelen “Pieces of Primal Expressionism” albümü ile devam etti. Nihayetinde 2005 yılında piyasaya çıkan grubun kendi adını taşıyan “Mork Gryning” albümünde grubun orjinal soundu tamamen kaybolmuştu.Ardından gelen 15 senelik sessizlik..  Grup tam unutulmaya yüz tutmuştu ki nihayet uzun bir sessizliğin ardından tekrar umutları körükleyen yeni bir “Mork Gryning” albümü piyasaya düştü.

Bize bir dakikalık hazırlık zamanı tanıyan, 90´lardan fırlamış muhteşem atmosferiyle bir dakika süren intro “The Depths of Chinnereth” in ardından Fältherren ila cehennemin kapıları açılıyor. Grup sanki “Tusen år har gått…” tan bu yana çıkmış 4 albümü görmezden geliyor ve 95´te bıraktıkları yerden devam ediyorlar. Açılış tek kelimeyle muhteşem tam bir İsveç Black Metal´ı örneği, devamında gelen “Existence İn A Dream” ve “Infernal” da açılış parçasından kesinlikle geri kalmıyor. Bu üç parçayla yapılan güçlü açılışla yılların devam eden özlemi ve hayal kırıklıkları bir kenarı itiliyor. Sonraki şarkı  “A Glimpse Of The Sky” ile birlikte albüm frene basıyor, Bu parça bir çok otorite tarafından albümün hit parçası olarak gösteriliyor ki benim de görüşüm bu yönde, dinleyiciyi yakalayan akılda kalıcı riffler, muhteşem bir nakarat ve Draakh´in muhteşem vokalleriyle parça fazlasiyle leziz ve kendini tekrar tekrar dinleten bir seviyeye çıkıyor. Parçanın tek eksiği gereğinden fazla kısa olması, son bölüm bir kere daha tekrar etse kimse bu durumdan şikayetçi olmazdı. Bu parçanın ardından gelen albümün üç enstrümantal parçasından ilki “Hinsides” in ardından mola sona eriyor ve devamında gelen parça “The Night” ile birlikte albüm tekrar ateşliyor. “Sleeping in the Embers” ile birlikte albümün ilk yarısına göre daha yumuşak ve eğlenceli detayların yoğun olduğu ikinci bölümü başlıyor. Bu bölümde kullanılan kadın vokaller, “Sleeping İn The Embers” da hissedilen melankoli gibi ayrıntılar “Hinsides Vrede” albümünün öngörülemez ve heyecan verici bir yapıya bürünmesinde etkili olan etkenlerden sadece bir kaçı. “On The Elysian Fields” albümü zarif bir piyano performansı ile bitmesi istenilmeyen bir rüyanın sonuna gelişi gibi bitiriyor.

Sonuç olarak “Hinsides Vrede” albümü tam anlamıyla görkemli bir geri dönüş. Grubun kurucuları ve kadroya dahil edilen diğer yaratıcı elemanlar, yıllar içinde edindikleri birikimi ve olgunluğu albüme çok iyi yansıtmışlar. Kayıtlar oldukça tatmin edici, yıllar içinde İsveçli Black, Black-Death gruplarından alışık olduğumuz soundun lezzetini bu albümde de tadıyoruz. binbir türlü tadsız rezil olayla iç içe geçmiş 2020´in sonuna yaklaşırken, bu albüm kesinlikle bizim gibi Extreme Metal hayranlarına nefes aldırıyor. Mutlaka dinleyin!!

9,5/10

2 Yorum

  1. Mörk Gryning 2000li yılların başlarından beridir takip ettiğim bir grup, çizgisinden hiç sapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 5 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu