Kritikler

Malum – Devil’s Creation Albüm İncelemesi

Grup 16 Nisan´da çıkan dördüncü albümü "Devil´s Creation" ile Black Metal sahnesinde ki yerini iyice sağlamlaştıracağa benziyor.

Purity Through Fire –  2021 – Finlandiya 

Finlandiya Black Metalinin son dönemde öne çıkan gruplarından biri de Malum..  Grup ,black Metal sahnesindeki yerini 2019 yılında çıkardıkları “Legion” isimli albümü ile sağlamlaştırmıştı. Legion için gelen tepkiler genel olarak oldükça iyiydi.Bu albümün ardından grup 16 Nisan´da çıkan dördüncü albümü “Devil´s Creation” ile Black Metal sahnesinde ki yerini iyice sağlamlaştıracağa benziyor. Yeni albümünün plak şirketi “Legion” albümünde de olduğu gibi Purity Through Fire. Bu albümde grubun kadrosunda küçük bir değişim var. Davulları Goat Aggressor imzasını kullanan, ismi Archgoat, Mental Transformation gibi gruplarla da bir araya gelen Tuukka Franck üstlenmiş. Ortaya çıkan sonuç ise oldukça iyi. Albümde toplamda 39.40 dakika uzunluğunda altı adet parça bulunuyor.

Grubu daha önce duymayanlar için fikir vermek adına Horna, Behexen tadında Black Metal üreten bir grup ölduğunu söylemek yanlış olmaz.Bu ifade sizde “sıradan bir kopya grup mu?” ön yargısını oluşturmasın, Malum 2013 yılından bu yana Extreme Metal sahnesinde ve kendi soundunu oluşturmak için gerekli doğru adımları attığını rahatlıkla söyleyebilirm. Malum´da yeni dönemde öne çıkan bir çok Finli Black Metal grubu gibi, Black Metal´i sada saf, alışılmı, ikinci dalga Black Metal gruplarının çizgisinden ilerleyerek üretmeyi tercih ediyor. Albüm kapaklarında ki seçimlerinde, imajlarında, ve riff yapılarında bunu görmek mümkün.

Hangi tarzda ilerlerse ilerlesin, Finli Black gruplarının melodik üretime olan hakimiyetleri ve kendi tarzlarına bunu adapte etmeleri konusundaki ustlalıkları da bilinen bir gerçek. Malum´da da bu tavırı görmek mümkün ve bu albümde melodik riffleri ile saf Black Metal tutumlarına entegre becerisi bir adım daha ileriye gitmiş. Devil´s Creation bence Legion´a göre daha karanlık bir atmosfere sahip, bu atmosferi yaratan ana etmen gitar işçiliğini sizi bir sarmaşık gibi saran melodi örgüsü. Bu bence karanlık atmosferi destekleyen önemli bir ayrıntı.Bunun yanında gitar rifflerinin saldırgan yapısınıda kesinlikle aşağıya çekmediğini belirtmeliyim.Günümüzde orijinal bir söylem yakalamak adına bir çok türün birbirine karıştığını da düşünürsek,eski günlerde olduğu gibi saf Black Metal´i dinlemek için Finlandiya Underground pazarı önemli bir kaynak ve Malum´un son albümü bu yaz boyunca size hakkını vererek eşlik edecektir.

Benim için albümde öne çıkan parçalar; “Messiaan kuolema” ve “Dead but Breeding”. Bu iki parça daha ilk dinlemede kendini fark ettirmeyi başarıyor. Black Metal´e gönül vermiş arkadaşlar mutlaka albüme bir şans versinler. Son bir ayrıntı olarak yurt dışından merch alma gibi imkanınız varsa gözünüz grubun t-shirt gibi ürünlerinde olsun,bu albüm için özel bir kaç ürün çıkabilir.

7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu